מדד-המחירים-לצרכן

(נכתב בפברואר 2015)


חודש ינואר התאפיין בירידת תשואות באג”ח הממשלתיות בשווקים המפותחים השונים. זה היה צפוי למדי באירופה, לאור השקת תוכנית “הרחבה כמותית”, אבל בארה”ב מרמזת ירידה תשואות זו על  הספק שמטילים שוקי ההון ביכולתו של המשק האמריקאי לייצר אינפלציה בת קיימא. ברקע, מדדי המניות בארה”ב התנתקו משאר העולם ורשמו ירידות במהלך ינואר. יתכן כי אנו עדים להסטת נכסים לשווקים “מתודלקי” הרחבה כמותית, בהם אירופה.

בארה”ב–  בהודעתו החודשית חזר הפד (הבנק המרכזי האמריקאי) על הנוסח לפיו יבחן את האפשרות להעלאת ריבית בעתיד, בהתחשב בסביבת האינפלציה ובשיפור בשוק העבודה. ההערכה בשווקים הפיננסיים היא כי התנאים לכך עוד רחוקים מלהתקיים. ביטוי לכך, כאמור, ניתן לראות בתשואה על האג”ח הממשלתית האמריקאית ל- 10 שנים, אשר ממשיכה לרדת לכ- 1.7%.
מספר נתונים מקרו כלכליים שהתפרסמו בחודש שחלף העידו כי המשק האמריקאי לא צומח בהתאם לציפיות הכלכלנים: הזמנות מוצרים בני קיימא ירדו בחודש דצמבר, בניגוד לצפי לעליה. בנוסף, האומדן הראשון לתוצר ברבעון הרביעי הצביע על צמיחה של 2.6% – נמוך מהציפיות לקצב צמיחה של 3%.

באירופה–  לאחר ציפייה של מספר חודשים, גם הבנק המרכזי האירופאי השיק תוכנית “הרחבה כמותית” במטרה לאושש את כלכלת גוש האירו. הבנק הודיע על תוכנית רכישות של חוב ציבורי ופרטי בגובה 60 מיליארד אירו בחודש. התוכנית תתחיל במרץ הקרוב ותסתיים בספטמבר 2016 או כשהאינפלציה תגיע ל2%. היקף התוכנית הפתיע את השוק לטובה ותרם לעליות בשוקי המניות באירופה.
האירו המשיך את היחלשותו מול הדולר והגיע לרמות של 1.12 דולר לאירו – שפל של 11 שנים.
התשואות על אג”ח ממשלתיות באירופה המשיכו לרדת: בגרמניה 0.36%, בצרפת 0.54% ובאיטליה 1.52%.
ביוון, נצחון היסטורי בבחירות למפלגת השמאל, “סיריזה”, המתנגדת למתווה תוכנית החילוץ הנוכחית במדינה. עם זאת, נראה כי היא לא תממש את הכרזתה להתנתק מגוש האירו ותשאף לקבל הקלות מסויימות.
ברוסיה, סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של אג”ח נקובות במטבע זר במדינה ל BB+, כלומר, דירוג “אג”ח זבל”. להערכת הסוכנות, הגמישות המוניטרית של רוסיה הפכה למוגבלת ופוגעת ביכולת להגן על כלכלתה מפני זעזועים חיצוניים.

בעולם–  קרן המטבע העולמית הפחיתה את תחזית הצמיחה העולמית לשנת 2015 מ- 3.8% ל- 3.5% על רקע המשך ירידה במחירי הנפט למחיר של 44 דולר לחבית.
בברזיל, הבנק המרכזי העלה את הריבית ב- 50 נקודות בסיס ל- 12.25% במטרה לרסן את האינפלציה הגבוהה במדינה, הנובעת בעיקר מחולשת המטבע המקומי.

בישראל–  בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 0.25%. האינפלציה הנמוכה, תוכנית ההרחבה באירופה והערכה בדבר דחיית מועד העלאת ריבית בארה”ב, כל אלה תומכים בהמשך מתווה של ירידה בריבית.
מדד המשכנתאות זינק בדצמבר ל- 5.5 מיליארד שקל לעומת 4 מיליארד שקל בחודש הקודם. מדובר בחציה ראשונה של רף ה- 5 מיליארד שקל בשנה האחרונה, והרושם המתקבל הוא כי לאחר שחוק מע”מ 0 לא עבר, רבים לא מאמינים כי הממשלה שתקום תעביר רפורמות משמעותיות בתחום הדיור.


ריבית בנק ישראל – 0.25%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 1.49%

מדד ת”א 25 ירד ב- 1.17%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 3.1%

מדד נאסד”ק ירד ב- 2.07%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה  ב- 9.06%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 7.76%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 1.28%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 1.3%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה חיובית החודש.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 0.28%

מדד תל בונד 40 נחלש ב 0.47%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 2.57%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 2.72%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב 2.42%

שוק המט”ח

הדולר התחזק ב- 0.92% מול השקל לרמה של 3.93₪

האירו ירד ב- 5.81% מול השקל לרמה של 4.44 ₪

 

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: