מה-עשה-הכסף-שלנו-באפריל

דורון אייזקס, אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים
רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI  ניהול תיקים


חודש אפריל התאפיין במגמה מעורבת במדדי המניות ברחבי העולם, כאשר המדדים האמריקאים רשמו אמנם תשואה נמוכה אך המשיכו לבלוט לחיוב. המדדים הראשיים S&P 500 ודאו-ג'ונס 30 הובילו את המגמה ונשקו לרמות שיא של כל הזמנים.

הדולר מוסיף להיות חלש בכל האפיקים (מטבעות, סחורות) בגלל שני גורמים עיקריים: הראשון, רצף נתוני מאקרו בארה"ב המעידים על חולשת הכלכלה האמריקאית וצפויים למנוע העלאות ריבית, והשני, הודעות הבנקים המרכזיים ביפן ואירופה על אי-שינוי של תוכנית ההרחבה הכמותית שתחת שליטתם. בסיכום חודש אפריל איבד הדולר איבד כ- 2% מול סל המטבעות העולמי.

ברקע, הנפט ממשיך בתיקון המרשים ונסחר במחיר של מעל 40 דולר לחבית ומדדי המניות במדינות המתפתחות רושמים עליות חדות.

בארה"ב- הבנק המרכזי האמריקאי הותיר את הריבית ללא שינוי. הבנק ציין את הרפיון בנתוני הפעילות במשק, אך זאת לצד מצב טוב של שוק העבודה. בהתייחסותו לגורמים עתידיים שיתמכו בפעולה מסויימת (קרי, שינוי הריבית) הפחית הבנק המרכזי את הפרמטרים החיצוניים (קרי, מצב השווקים בסין ואירופה) ושם דגש על הפעילות הכלכלית בתוך ארה"ב. כך או כך, החוזים העתיידיים מתמחרים עליה אחת בלבד של הריבית עד סוף השנה, במהלך הרבעון האחרון.

ה"רפיון" בנתוני הפעילות במשק האמריקאי בא לביטוי, בין ביתר, בנתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון הראשון שהתקבלו מתחת לצפי ועמדו על 0.5% בלבד. נתון זה מגיע למרות חורף חם יחסית (התירוץ הקבוע לצמיחה נמוכה ברבעון הראשון) ומצטרף לרצף של נתוני צמיחה נמוכים מהצפוי המתקבלים החל מהמחצית השניה של 2015.

באירופה- הבנק המרכזי האירופאי (ECB), הודיע על הותרת הריבית על כנה ואי-שינוי בהיקף תכנית ההרחבה בגוש. נגיד הבנק, מריו דראגי, חזר וציין כי יש צורך בצעדים פיסקליים ורפורמות מבניות במספר שווקים.

נתוני הצמיחה של גוש האירו ברבעון הראשון הפתיעו לטובה ועמדו על 0.6%. הצמיחה בצרפת עמדה על 0.5% - כמו בארה"ב, מה שמסביר את המשך התחזקות האירו מול הדולר.

באיטליה נפגשו במהלך החודש נציגי הבנקים, נציגי הבנק המרכזי האירופאי ונציגי האוצר על מנת לדון בדרכים לפעול להסרת הסיכון ממערכת הבנקאות האיטלקית. הסיכון המדובר הן "הלוואות רעות" המוערכות בכ-300 מיליארד אירו (כ- 15% ממאזן הבנקים). הוחלט על הקמת קרן במימון פרטי שמגובה על ידי הממשלה בשווי מיליארדים בודדים, במטרה להקל על הבנקים בהתמודדות עם חובות אבודים.

בעולם- ביפן, בניגוד לציפיות השוק, הבנק המרכזי לא הודיע על שינויים בתוכנית ההרחבה הכמותית, שנועדה לעודד את הפעילות הכלכלית במדינה. בתגובה, הין היפני התחזק מול הדולר ב- 5.5% וירד אל מתחת לרמה של 107 ין לדולר, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2014.

הנפט המשיך, כאמור, בהתאוששות מרשימה ורשם עלייה של כ- 18% במהלך החודש. העלייה נרשמה למרות כשלון הנסיון של חברות ארגון אופ"ק להגיע להסכמה על הגבלת התפוקה. גורם תומך ניתן למצוא בהודעת ארגון EIA (עם השם העברי הארוך: יחידת הסטטיסטיקה של מחלקת האנרגיה של ארה"ב) כי הוא מעריך שמחירי הנפט מביאים וימשיכו להביא לירידה בתפוקה האמריקאית.

מדדי המניות של ברזיל ורוסיה, כלכלות התלויות בצורה ישירה במחירי הסחורות בכלל והנפט בפרט, רשמו עליות של כ- 7% ו- 9% באפריל ושל כ- 24% ו- 25% מתחילת השנה, בהתאמה.

בישראל- מדד המחירים לחודש מרץ ירד בשיעור של 0.2%, כך שמדובר שלילי חמישי ברציפות. ההערכות בשוק הן כי עיקר הירידה במדד מאחורינו ובחודשים הקרובים הוא יעלה בהשפעת גורמים עונתיים ועלייה במחירי הנפט.

חברת דירוג האשראי הבינלאומית Fitch העלתה את אופק הדירוג של מדינת ישראל ל"חיובי", מהלך המקדים העלאת דירוג. חברת הדירוג ציינה לחיוב את ההתרחבות בעודף בחשבון השוטף, הגידול ביתרות המט"ח ושיפור מתמשך ביחס חוב לתוצר במדינה. ובכל זאת, הדירוג שמעניקה Fitch לישראל נמוך מיתר חברות הדירוג ועומד על A.

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה כי היא מתנגדת לעסקת המיזוג של סלקום וגולן טלקום. ההערכה היא כי הרשות צפויה לאשר הסכם איחוד רשתות מתוקן בין החברות, שישאיר את גולן במשחק אך יוביל לעלייה משמעותית במחירים לצרכן.

ולסיום, מניית חברת פריגו רשמה במהלך החודש ירידה של כ- 25% במחירה לאחר שהחברה פירסמה שתי הודעות שליליות - התפטרותו של "קברניט הספינה" בעשור האחרון, המנכ"ל ג'ו פאפא, ואזהרת רווח לתוצאות הצפויות ב 2016. משקלה של מניית פריגו במדד ת"א 25 הוא מהגבוהים בשוק ועומד על כ- 8%, מה שמשפיע באופן מהותי על תשואת המדד.


ריבית בנק ישראל - 0.1%


שוק המניות

ישראל: מדד ת"א 100 ירד ב- 0.33%

           מדד ת"א 25 ירד ב- 0.81%

ארה"ב: מדד S&P 500 עלה ב- 0.27%

            מדד נאסד"ק ירד ב- 3.17%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה  ב- 0.74%

            מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 1%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב- 0.55%

            מדד פוטסי סין 50 עלה ב- 0.02%


שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 0.88%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 0.86%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.63%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 1.42%

אגרות חוב ממשלתיות שיקליות עלו ב-  0.11%

 

שוק המט"ח

הדולר ירד ב- 0.13% מול השקל לרמה של 3.76 ש"ח

האירו ירד ב- 0.32% מול השקל לרמה של 4.27 ש"ח

שתפו עם חברים :