למי-אכפת-תוכן

(נכתב בספטמבר 2015)

“מהפכה בשוק הפנסיה”, נכתב בכותרת הראשית של “גלובס” לפני כשבועיים. “התחרות בענף הפנסיוני תגבר”, נכתב ב- TheMarker. האם השינויים שמבצע אגף הפיקוח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר הם אכן מהפכה שתגביר את התחרות על ליבם של החוסכים לפנסיה, כלומר, כולנו? מה טיבם של שינויים אלה ולמה הם צריכים לעניין אותנו?

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

מהם השינויים?

באחרונה אושרו שלוש תקנות הנוגעות לענף החסכון הפנסיוני:

  1. כל אחד ואחת יוכלו לבחור בעצמם את הסוכן הפנסיוני עמם הם יעבדו.
    או בעברית: אתם בוחרים בעצמכם והמעסיק אינו יכול לבחור עבורכם, גם אם הגיע להסדר עם סוכנות מסוימת. זו נקודה חשובה. נשוב אליה בהמשך.

  2. סוכנויות ההסדרים הפנסיוניים יבצעו הפרדה בין תפעול פנסיוני ליעוץ פנסיוני.
    או בעברית: הסוכנות עמה עובד המעסיק שלכם תצטרך לבחור – או שהיא משווקת/מייעצת לעובדים בנושא מוצרים פנסיוניים או שהיא מתפעלת עבור המעסיק את העברת הכספים וכו’.

  3. סוכן ביטוח יבחר האם הוא מקבל תגמול מהלקוח או מחברת ביטוח.
    או בעברית: סוכן שמקבל עמלה בגין מכירה או שיווק של מוצר פנסיוני לא יוכל לקבל במקביל דמי טיפול מהלקוח בגין אותו מוצר.


וזה מעניין כי…

מהלכים אלה שיזמה דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, מחזקים את המגמה של השנים האחרונות, לפיה האחריות המלאה על החסכון הפנסיוני עוברת לחוסכים. אלה בעצם צעדים נוספים, המגדילים את התחרות בענף הפנסיוני, אבל גם את האחריות האישית של כל חוסכת וחוסך לעתידו הפיננסי בשנים שלאחר פרישה.

כל חוסך יכול כבר עתה לבחור את מוצר החסכון הפנסיוני שלו (קופת גמל, קרן פנסיה, ביטוח מנהלים) ואת הגוף שמנהל אותו עבורו. השינויים האחרונים מגבירים את חופש הבחירה של החוסך גם לזהות הסוכן שיעניק לו את השירות. כלומר, גם אם מקום העבודה שלכם עובד עם סוכנות הסדרים פנסיוניים מסוימת, כעת תוכלו לבחור בסוכן אחר או לא לעבוד בכלל עם סוכן אלא ישירות מול החברה בה מנוהל החסכון שלכם. זה רלוונטי בעיקר אם תקבלו הצעה טובה יותר, כזו שתוזיל עבורכם את דמי הניהול על החסכון.

חשוב להדגיש כי מקומות עבודה רבים השיגו עבור עובדיהם חסכון טוב ומוזל, כך שכמו בעת רכישת כל מוצר אחד, שווה לבדוק ולהשוות.

בשורה התחתונה

על אף שענף החסכון הפנסיוני צפוי להישאר אחד הריכוזיים בישראל, הצעדים הללו צפויים להגדיל מעט את התחרות, לאפשר לצרכנים לשפר מעט את מצבם ולהקשות על החברות להרוויח באופן לא סביר על חשבון החוסכים.

הבשורות החיוביות: מעתה אפשר לבחור – היכן מנוהל החסכון הפנסיוני ומי מטפל בו. לחוסך יש יותר השפעה, גם על גובה דמי הניהול וגם על תהליך הייעוץ.

עכשיו הכדור אצלכם, החוסכים.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: