להגדיל-פיזור-בתיק-ההשקעות

(נכתב בינואר 2015)

IBI בית השקעות - זינוק של 47% בהיקף הנכסים בשנתיים ל- 40 מיליארד שקל

עדו קוק, מנכ"ל IBI, סיכם את הדברים המעניינים שקרו בשנת 2014 ב- IBI במסיבת העיתונאים השנתית לסיכום השנה החולפת: בית ההשקעות מנהל כיום נכסים בהיקף של כ- 40 מיליארד שקל, זינוק של 47% בפחות משנתיים. קרנות הנאמנות של IBI מנהלות נכסים בהיקף של כ- 15 מיליארד שקל, זינוק של כ- 80%. ב- 2014 נרשם מעבר מקרנות שקליות קצרות לקרנות אג"ח חו"ל, והצפי הוא כי מגמה זו תגבר בהמשך.
IBI חיזק במהלך השנה את תחום קרנות הנאמנות מחקות מדדים (פאסיביות) והשיק גם מסלולים מחקי מדד בקרנות השתלמות ובקופות גמל. לדברי עדו קוק, "מכשירי השקעה פאסיביים חייבים להיות חלק מהותי מכל חסכון לטווח ארוך, ובכלל זה חסכון פנסיוני. חוסכים לפנסיה בארה"ב מפנים נתח הולך וגדל מהחסכון למכשירים פאסיביים, המחקים מדדים. אנו מעריכים כי ישראלים יפעלו בשנים הקרובות באופן דומה ולכן השקנו מגוון רחב של מסלולי גמל והשתלמות הנותנים מענה לצורך זה".

מהן התחזיות לשנת 2015?

אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר של IBI: הצמיחה צפויה להיות נמוכה מהפוטנציאל של המשק, ולעמוד על 2.4% בלבד, עם עלייה באבטלה, לרמה של כ- 7%. למחירי הדיור והמזון תהיה תרומה פחותה לאינפלציה. היחס בין שכר דירה ממוצע לשכר הממוצע בישראל מתחיל להיבלם לאחר שהגיע כבר לכ-39% לעומת 28% ב- 2008. הירידה במחירי הסחורות החקלאיות בשנתיים וחצי האחרונות תומכת בירידה של מחירי המזון.

 פאנל השקעות 2015:

אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי ב- IBI, ציינה כי ב- 2015 חשוב להגדיל את הפיזור בתיק ההשקעות ולהגדיל את הרכיב המושקע בחו"ל, הן באפיק המנייתי והן באפיק האג"ח. סביבת המאקרו העולמית תומכת בכך וגם סביבת המטבע.
יאיר שני, מנהל השקעות ראשי ב- IBI קרנות נאמנות, אמר כי הדגש בהשקעה בישראל, צריך להיות על מניות, שיניבו תשואה גבוהה מאג"ח קונצרני. למשקיעי האג"ח יאיר המליץ להתמקד בכאלו שהן בדירוגים גבוהים, ולאחר בחינה קפדנית.
ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי ב- IBI גמל והשתלמות, אמר כי אם להשקיע במניות אז בבורסה האמריקאית. עוד לא מיצינו את הראלי הרב-שנתי ב- S&P 500 ארה"ב עוברת מהפכת אנרגיה ועבור הצרכן האמריקאי זה כמו הורדת מסים על מוצרי צריכה, מה שצפוי להמשיך להגביר ביקושים. בנוסף, קשה לצפות להעלאת ריבית בארה"ב במהלך 2015, מה שמוסיף לתמוך בשוק המניות האמריקאי. בהתייחס לשווקים המתעוררים העריך ג'רי קוטישטנו כי סין מעניינת כי אנו רואים נסיונות של המשטר לפתוח את הבורסה הסינית להשקעות ישירות מחו"ל, לצד הורדת ריבית וצעדים נוספים המיועדים לתמוך במשק הסיני.
אביחי שורצקי, אסטרטג ראשי, אמר כי אפשר לזהות המשך רוח גבית לאפיק המנייתי בעולם. המדיניות המוניטארית בכלכלות המובילות תמשיך להיות מרחיבה במיוחד וזה ממשיך לספק דלק לשווקים. אנחנו רואים את זה ביפן וכנראה שנראה את זה גם באירופה. אם הבנק האירופאי המרכזי יממש את תוכניותיו, צפויה השפעה דומה לזו שראינו בארה"ב על המשקיעים בגוש האירו, הן באג"ח קונצרני והן באג"ח של ממשלות הגוש.

כיצד צריך להיראות תיק השקעות ב- 2015?

רוני פילו, מנהל השקעות ראשי ב- IBI ניהול תיקים, ציין כי תיק השקעות ל- 2015, צריך להיות ערוך אחרת מ- 2014. הדגש צריך להיות על הגדלת הפיזור בין ישראל לעולם, הן ברכיב המנייתי והן ברכיב האג"ח. פחות מניות בישראל, יותר מניות בחו"ל וכך גם ברכיב האג"ח. למרות עליית ריבית אפשרית בארה"ב, בישראל, עדיין עדיף להשקיע באג"ח ממשלתיות ארוכות.
תיק השקעות מאוזן יחזיק 20% מניות, מחציתן לפחות בחו"ל; 50% אג"ח חברות, כ- 15% מתוכן בחו"ל; היתרה - 30% באג"ח שקלי בארץ באורך חיים ממוצע.

שתפו עם חברים :