בן-והגוזל

בן שפס ורפי גוזלן, IBI בית השקעות
(נכתב בספטמבר 2014)

מצער, אבל את השנה העברית תשע"ה פותח המשק הישראלי בהילוך מקרטע, כך מעידים בעת האחרונה שלל נתונים כלכליים. שנה זו נפתחת גם כשהריבית במשק עומדת על שפל כל הזמנים – 0.25% בלבד. זאת לאחר שבנק ישראל החליט לפני כשבועיים להוריד אותה בפעם השניה ברציפות והפתיע בכך את רוב הכלכלנים העוקבים אחר מהלכי המשק. כיצד הכל קשור, מדוע החליט בנק ישראל לבצע מהלך מפתיע זה ואיך כל זה משפיע על הכיס שלנו?

אז למה לי אינפלציה עכשיו?

אחת הסיבות העיקריות להורדת הריבית היא שהאינפלציה בישראל נמוכה - היא עמדה ברבעון השני של השנה על 0.5% בלבד - קצב העלייה הנמוך ביותר מאז 2003. יותר מכך, האינפלציה הבסיסית גולשת לטריטוריה אפסית/שלילית, ובניגוד לפעמים קודמות, הסיבה לכך אינה נובעת מגורמים מחזוריים (עונתיות) אלא בעיקר מגורמים מבניים. מה זה אומר? כולנו מרגישים את ה"גורמים המבניים" האלה בשנים האחרונות - שחיקה ממושכת בשכר הריאלי, עליית מחירים של מוצרים בסיסיים, שימוש מוגבר של הממשלה במיסוי עקיף, עלייה משמעותית באי השוויון במשק והתגברות המודעות הצרכנית.

בן והגוזל_תרשים

 

הצמיחה מקרטעת עוד לפני המלחמה בדרום

קצב הצמיחה של המשק מתון וזה נובע בעיקר מחולשה בולטת של היצוא ברבעון השני ומהתמתנות הצריכה הפרטית (הצריכה שלנו). המלחמה שנמשכה זמן רב בעזה בהחלט עלולה להוות גורם שיפחית עוד יותר את היצוא הישראלי (בעיקר בסעיף תיירות נכנסת). במשך למעלה מחודש וחצי בהם היתה לחימה, הצריכה הפרטית היתה נמוכה עוד יותר ונרשמה גם ירידה משמעותית בתיירות הפנים, דווקא בחודשים בהם שני הסעיפים אמורים להיות חזקים. ומעל הכל שטה עננה בדמות קיפאון בסחר העולמי. התמהיל של כל אלה הולך ומכביד עוד יותר על הצמיחה.

תמיכה נוספת בהיחלשות השקל

אין ספק כי אחת המטרות העיקריות של הפחתת הריבית האחרונה הייתה לגרום הפתעה שתתמוך במגמת היחלשות השקל באחרונה. היחלשות השקל אמורה למתן את הפגיעה במשק באמצעות תמיכה ברווחיות החברות המייצאות.

האם זה הצליח? בכל הקשור בשער השקל-דולר - עד שלב זה, כן. במהלך אוגוסט הדולר עלה ב- 4.05% מול השקל לרמה של 3.568 ש"ח (השער נכון ל-31.8.14).

אז...לאן הולכים מכאן?

אם כן, סביבת אינפלציה נמוכה, האטה בצמיחה ובפרט ביצוא, צורך בהמשך היחלשות השקל, כל אלה יוצרים תמהיל שתמך בהורדת הריבית המפתיעה. במבט קדימה, סביר כי כל עוד שער החליפין של השקל נמצא ברמות הנוכחיות או נחלש מעבר לכך, צפויה יציבות ממושכת ברמת הריבית הנוכחית. עם זאת, אם הירידה בסביבת האינפלציה תתגבר והיחלשות השקל תיבלם, אז כלי המדיניות הבא הנמצא בידי בנק ישראל הוא קביעת שער רצפה לשער החליפין של השקל.

ואיך כל זה משפיע על הכיס שלנו?

משכנתא. תשלומי המשכנתא על החלק המשתנה (מסלולי הפריים) קטנים ואיתם גם הסך הכולל של התשלום החודשי עבור סעיף הוצאה זה. חשוב! בדקו האם ניתן לשפר את תנאי המשכנתא שלכם (ריביות) על ידי מיחזורה.

הלוואות. הריבית הנמוכה מוזילה את עלותן של הלוואות ומעלה את האטרקטיביות שלהן. יחד עם זאת, כדאי תמיד להקדיש מחשבה לפני נטילת הלוואה. מהי המטרה? האם מדובר בהלוואה רק עבור צריכה מוגברת או עבור צורך אמיתי?

פקדונות. ריבית נמוכה-אפסית משמעה תמורה נמוכה-אפסית על פיקדונות בבנק. בדקו - האם לא הגיעה העת להתאים לטווח הארוך את אפיק החסכון שלכם לציפיות התשואה עבורו? שוק האג"ח והמניות נהנים מהפחתת הריבית שכן אלטרנטיבת השקעה בפקדונות בבנק הולכת ונעלמת. כך למעשה צפויה, לפחות בטווח הקרוב, זרימה מוגברת של כספים אל שוקי ההון.

שתפו עם חברים :