14.10.18

ברנרד מנור, מנהל השקעות ב-IBI ניהול תיקים

 

כשהשווקים הפיננסים בארה"ב מאחרים להפנים את מסר הריבית מהפד, התשלום מגיע עם ריבית דריבית.

זה מה שראינו בימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר: תיקון חד שנבע מההפתעה בשווקים הפיננסיים לגבי עוצמת עליית הריבית הצפויה בארה"ב, לצד התגברות החששות לגבי רווחיות החברות בארה"ב.

תשואת אג"ח ממשלתית אמריקאית עלתה ל-3.23% ומדדי המניות דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ- 5.5%, יותר ממחצית שיעור העלייה במדדים אלה מתחילת השנה.

אבל, ביום שישי כבר נפסקה הצניחה למטה, ומדד נאסד"ק קפץ ב-2.3% ומדד S&P 500 טיפס ב-1.4%.

אז בדרך כלל הבנק המרכזי בארה"ב, הפד, לא אוהב להפתיע את השווקים הפיננסים. להיפך, הפד נוהג להבהיר את מדיניותו, דעתו וצעדיו המוניטרים בנאומים וראיונות כדי להגביר את הוודאות בשווקים ולתרום ככל האפשר ליציבות השווקים הפיננסים, שמטבעם הינם תנודתיים ומושפעים מגורמים רבים כלכליים, פסיכולוגיים ופוליטיים.

מתי בכל זאת הפד מפתיע את השווקים?

כאשר נראה לו שהמסרים שלו לא נקלטים נכון בציבור המשקיעים. אז יש צורך להעביר את המסר בצורה חדה וברורה יותר מהרגיל, כדי להבהיר לשוק טוב יותר את כוונותיו. והפד יודע לעשות גם את זה כשצריך.

צריך להבין שהבנק המרכזי בארה"ב נמצא במצב מצוין לעליית ריבית בארה"ב.

הכלכלה חזקה ומתחממת, האבטלה בשפל של כ-50 שנה, בשיעור של 3.7%, השכר עולה בשיעור שנתי של כ-2.8%, הצריכה חזקה - הן פרטית והן ממשלתית, והיא הביאה להערכות על כך שהצמיחה בארה"ב תהיה השנה בקצב של 3%. כל זה לצד ציפיות לאינפלציה בטווח של 2%-2.2%.

אז למשק שצומח בקצבים כאלה לא מתאימה ריבית בשיעור הנוכחי של 2.25% (אחרי עליית ריבית בכל רבעון מתחילת השנה). זה מצריך רמת ריבית גבוהה יותר באופן משמעותי, משהו שהשווקים הפיננסים בארה"ב לא גילמו מספיק.

אז זה בדיוק מה שקרה בשבוע שעבר. הפד החריף את הטון כדי להעלות את הציפיות בשווקים לעליית הריבית. הפד אמר במילים פשוטות כי על המשקיעים בארה"ב לקחת בחשבון שתהליך עליית הריבית עלול להיות ארוך יותר מעליית ריבית אחת נוספת השנה ועוד שתי העלאות בשנה הבאה.

ה"הצתה המאוחרת" של המשקיעים הביאה לתיקון מהיר וחד.

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.