12.8.18

רועי לוי, מנהל השקעות ב-IBI ניהול תיקים

הסיפור הכי גדול של סוף השבוע האחרון הוא טורקיה.

טורקיה נמצאת כרגע במרכז תשומת הלב של שוקי הכסף, עם אינפלציה גואה וצניחה של כ-18% בשער המטבע מול הדולר במהלך סוף השבוע. צניחה זו השלימה קריסה של 70% מתחילת השנה.

וכאילו שזה לא מספיק, אז מלחמת הסחר מקבלת תפנית גם בגזרת ארה"ב-טורקיה, כשארה"ב מודיעה על העלאת מכסי היבוא על פלדה ואלומיניום מטורקיה לארה"ב.

כל זה מעלה את החששות באירופה מהחשיפה של בנקים אירופאים לנכסי חוב טורקיים. יחד עם זאת, אם משווים את מה שקורה עכשיו לחשיפה בעבר של בנקים אירופאים לנכסי חוב של יוון, למשל, אז הפעם המצב הרבה פחות חמור, ולכן גם התגובה של השווקים אלימה הרבה פחות.

גם בגזרת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יש התפתחויות. כעת ארה"ב הוסיפה מכסים על סחורות סיניות נוספות בתחומי התעשייה. סין מצידה העלתה מכסי יבוא על סחורות אמריקאיות בהיקף מקביל של 16 מיליארד דולר. בעצם, בכך סין מאותתת שהיא נכונה להמשיך במאבק סחר ממושך.

ואצלנו בבורסה בתל אביב, ביצועי מדדי המניות בישראל בשלושת החודשיים האחרונים היו בין הטובים בעולם.

למה?

אולי בגלל שיתר העולם נמצא בלחץ ממלחמת סחר וצרות אחרות, וגם מכיוון שהמדדים שלנו פתחו בשנה האחרונה פער שלילי, בעיקר מול המדדים האמריקאים, והפער הזה קצת נסגר בחודשים האחרונים.

גם עונת הדו"חות בעיצומה, כשבינתיים אין הפתעות מאוד משמעותיות והפעילות העסקית יציבה. גם זה משליך על התנהגות חיובית של השוק.

התפתחות שלילית אחת במרכז העניינים של השוק המקומי היא פרשיית בנק מזרחי טפחות בארה"ב. הבנק החליט לדחות את הצעת משרד המשפטים האמריקאי, שחקר האם הוא סייע להעלמות מס עבור לקוחות לא אמריקאים. הפרשה הזו תמשיך כנראה ללוות את מזרחי טפחות לא מעט זמן, וכנראה שתעלה גם לא מעט כסף.


שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.