24.5.20

ליאור אוזן, מנהל השקעות ב-IBI ניהול תיקים

 

עוד שבוע חלף ואיתו עוד 2.5 מיליון אמריקאים מחוסרי עבודה. שיעור האבטלה בכלכלה הגדולה בעולם עומד כעת על 17.6%, גבוה ביותר מפי שלושה מהנתון הגבוה ביותר שהוצג במיתון כלשהו ב-50 השנים האחרונות. במצטבר, מדובר על 38 מיליון מובטלים בתוך תשעה שבועות בלבד!

אבל, אבטלה לחוד ושווקים לחוד.

הבורסות בעולם סגרו את השבוע החולף במגמה חיובית, כאשר מדד דאו ג’ונס, S&P 500 ונאסד”ק הוסיפו כ-3%.

אצלנו, ברוח החזרה לשיגרה וסיומו האופטימי של גל הקורונה (הראשון?) מדד ת”א 35 זינק ב 5.2%.

בראייה רחבה יותר, ובהתחשב בגודלו של האירוע, נראה שמדדי המניות בארה”ב ובשאר חלקי העולם, מצליחים לנער מעצמם את הנתונים השליליים ולשמר אופטימיות מרהיבה.

מדד דאו ג’ונס חזר לרמתו בינואר 2019, S&P 500 חזר למחירי אוקטובר 2019. ונאסד”ק? הוא בכלל במרחק של 3% וקצת משיא כל הזמנים. כל זה בסתירה מוחלטת לתחזיות הרווח לשנת 2020 שמצפות לצניחה של מעל 20% ברווחי החברות במונחים שנתיים ביחס לשנת 2019 (43% ברבעון השני לבדו).

מנהלי כספים ברחבי העולם תופסים את ראשיהם בתדהמה אל מול הראלי העוצמתי וקולות רבים נשמעים על הנתק הנוצר בין הכלכלה הריאלית לשוק ההון.

אז איך כל זה קורה אתם שואלים? במילה אחת: ה-FED.
ובכמה מילים, ה-FED וכל הבנקים המרכזיים וכל הממשלות בעולם.

קשה בשלב הזה לאמוד את הנזקים האמיתיים של הקורונה, ובטח שלא לנסות ולהתנבא לגבי נזקים עתידיים, אך נראה שהבנקים המרכזיים ברחבי העולם, בהובלתה של ארה”ב לא מבזבזים זמן ויורים את התחמושת הכבדה כדי להחזיר את האמון לשווקים כל מחיר – ונראה שעד כה זה עובד. אפילו מעל המצופה.

בשבועות האחרונות ראינו הדפסת כספים חסרת תקדים, ובהעדר סכנת אינפלציה שלא באופק (כרגע) אין סיבה להניח שהמגמה בדרך להשתנות.
בשבוע שחלף, מאזן הפד חצה לראשונה את רף ה-7 טריליון דולר לאחר עליה של 2.9 טריליון רק בשלושת החודשים האחרונים.

ניתוח נתונים מהמשבר הפיננסי של שנת 2008 הראה שבזמן המשבר ההוא, הפד הגדיל את מאזנו ב-150%. נתון דומה הפעם יביא אותנו לאיזור ה-10 טריליון בתוך כמה חודשים.

78 בנקים ברחבי העולם הורידו ריביות בצורה חדה בשנת 2020 ומרבית הממשלות יצאו בתוכניות סיוע אגרסיביות על חשבון גירעונות טופחים. קשה לראות כיצד ומי יממן את התוכניות הנדיבות הללו, אך כרגע נראה שכל האמצעים כשרים ושנתמודד עם ההשלכות רק כשנהיה חייבים.

בגזרת הקורונה, בסך הכל חדשות חיוביות. נראה שהמדינות שנכנסו ראשונות כבר נמצאות במסלול יציאה משמח, ואפילו ארה”ב ששומרת על שיא חולים עולמי של מעל 1.5מיליון, מצליחה באופן עקבי להוריד את מספר המאושפזים והנפטרים היומיים.

בישראל השגרה חזרה במלוא הדרה ואין כמו הפקקים בכבישים להעיד על כך.

עם זאת, במדינות אחרות כמו רוסיה וברזיל נראה שהמגפה רק מתפרצת עם עשרות אלפי חולים חדשים ומאות מתים בכל יום. כך או כך, מדובר בסיפור גלובלי עם השלכות חובקות עולם ולכולם ברור שהסיפור הזה רחוק מלהסתיים. העיניים נשואות כעת לפיתוחו של חיסון כבר בחודשים הקרובים. מספר חברות בארה”ב ובסין כבר דיווחו על נתונים ראשוניים חיוביים של Phase-I ובהחלט יש סיבה לאופטימיות זהירה.

השבוע, לאחר שכ-95% מהחברות במדד S&P 500 כבר דיווחו, צפויה להסתיים בארה”ב עונת הדוחות לרבעון הראשון. בישראל, מספר חברות המרכזות עניין צפויות לדווח השבוע, ביניהן בנק לאומי ודיסקונט, שופרסל ואנלייט אנרגיה.

מחר (שני) השוק בארה”ב סגור בשל יום הזיכרון, ה- Memorial Dayואצלנו השוק לא ייפתח בחמישי לכבוד חג השבועות.

שבוע טוב

 

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.