22.9.19

מרתה נדלר, מנהלת השקעות ראשית וסמנכ"לית ב-IBI ניהול תיקים

 

השבוע שחלף היה סוער בשוקי ההון.

בהתאם לציפיות, הריבית בארה"ב הופחתה ב-0.25%. לא כל חברי הפד סבורים שההפחתה צריכה להימשך. חלק חושבים שהריבית צריכה להישאר ללא שינוי, וחלק חושבים שאפילו יש להעלותה, לנוכח הנתונים החזקים על שוק הדיור וביטחון היצרנים. בכל מקרה, כמו בסרט שחוזר על עצמו, טראמפ הגיב בהשמצות נוספות על הנגיד פאוול. לדעתו, זו תגובה מוניטרית מתונה מידי.

הבעיה הכלכלית האמיתית היום היא לא גובה הריבית אלא, שוב, מדיניות הסחר.

חודשיים הכל היה תקוע בין הסינים לאמריקאים, ואז השיחות עם סין התחדשו. אבל מהר מאוד זה הלך דווקא לאחור, והצעד האחרון היה ביטול ביקורה של משלחת סינית בנושא חקלאות, ואמירות נוספות על החרפה במדיניות הסחר.

השווקים הגיבו באופן דומה לאירועים קודמים דומים: מניות הטכנולוגיה - שיש להן רגישות לנושא הסחר - יורדות, ומחירי האג"ח והזהב עולים.

אבל, למרות כל התנודתיות הזאת, מדד S&P 500 נמצא רק כ-1% מתחת לרמת השיא שלו.

האם נראה בקרוב תוכניות מס חדשות לעידוד הצמיחה העולמית? בארה"ב מתחילים לדבר על זה לקראת שנה הבאה. הודו כבר מבצעת. הודו חתכה את מס החברות מ-34% ל-25%. חברות חדשות שיקומו החל באוקטובר יזכו להטבה מפליגה – מס חברות של 17% בלבד. כל זה במטרה לגוון את תמהיל החברות, ולעודד כאלה שיוכלו לעסוק בייצור, במקום לקנות הכל מסין. הממשלה ההודית מקווה גם שצעד כזה יעודד את הצריכה שנחלשת בתקופה האחרונה.

ואצלנו בישראל, כולם מנסים לפרש את ההשלכות הכלכליות של תוצאות הבחירות. ההסתברות העולה להקמת ממשלת אחדות עשויה להוביל ליציבות כלכלית, טיפול בגירעון ויותר אחריות תקציבית. אבל, בישראל כמו בישראל, כנראה שמוקדם מידי להתנבא.

שבוע טוב ושנה טובה!

 

 

 

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.