9.12.18

ברנרד מנור, מנהל השקעות ב-IBI ניהול תיקים

מה החזיר את הפחד לשוקי הכסף בשבוע שעבר, כשרק לפני שבועיים היתה אופטימיות, עם עליות חדות במדדי המניות בארה"ב?
התשובות:

  1. השוק לא מצליח להשתחרר מחששות בנושא מלחמת הסחר.
  2. חשש מעליית הריבית בארה"ב וכניסה להאטה חזקה בכלכלה העולמית בשנה הקרובה.
  3. הבעיות הפוליטיות הבלתי נגמרות באירופה.

 

מלחמת הסחר – לאן?

האופטימיות בנושא מציאת פיתרון למלחמת הסחר לפני מפגש נשיאי סין וארה"ב בפסגת ה- G-20 בארגנטינה התחלפה בפסימיות בשבוע שחלף, על רקע הבדלי הגישה הגדולים בין עמדות שני הצדדים.

המשקיעים בעולם מתקשים לראות כיצד סין יכולה או רוצה לשנות את מבנה הכלכלה שלה, המבוסס על מכסים על תוצרת אמריקאית. וגם לא ברור כיצד סין יכולה להפסיק את גניבת הקניין הרוחני האמריקאי הקשור למוצרי טכנולוגיה, במיוחד על רקע תוכנית האב הסינית להפוך למובילה טכנולוגית בתחום ייצור השבבים ב-2025. נושא גניבת הידע נמצא בלב סכסוך הסחר כי האמריקאים רואים בהובלה הטכנולוגית שלהם נושא של ביטחון לאומי ונדבך מרכזי במעמדם כמעצמה עולמית.

ריבית

גם נושא עליית הריבית בארה"ב החריף בשבוע שחלף, כאשר התשואות של איגרות חוב ממשלתיות אמריקאיות לטווח קצר (שנתיים) היו גבוהות יותר מאיגרות החוב לחמש שנים. זה אמור להיות הפוך.

המשמעות של היפוך התשואות הזה היא עליית ההסתברות להאטה חריפה בשוק האמריקאי. זה בא לידי ביטוי גם בעליית הסיכון הנתפש באפיק המניות, שהביאה לירידה החדה במדדים האמריקאיים, ובעקבותיהם חולשה בשוקי המניות בכלל בעולם.

אז האם צפויה האטה עולמית?

אני חושב שעם כל החשיבות שיש לייחס לציפיות המשקיעים, צריך תמיד להסתכל גם על נתוני הבסיס של הכלכלה, שעדיין נראים איתנים, עם שוק תעסוקה חזק, עליית שכר ועלייה בצריכה. כל אלה מיטיבים את מצב החברות, הן
בארה"ב והן באירופה.

באירופה אמנם אין עליית ריבית והאינפלציה נמוכה יחסית, אבל הצמיחה צפויה להיות מעל 1% לצד ירידה באבטלה וצריכה טובה. מצד שני, יש בעיות פוליטיות, גם מצד איטליה וגם מכיוון הברקזיט של בריטניה, ואלה מעיבים על התיאבון לנכסי סיכון.

 

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.