17.2.19

ארטיום פוגוסוב, מנהל השקעות ב-IBI ניהול תיקים

 

אולי חשבנו שהעליות שראינו בשווקים בינואר יאטו קצת בפברואר, אבל לא.
רצף העליות החדות נמשך.

כמה חדות?

מדד נאסד"ק מציג זינוק מרשים של כ-21% מרמת השפל אליו נפל ב-24 בדצמבר האחרון, ומסכם שבוע שמיני ברצף של עליות.

גם מדד דאו ג'ונס סגר שבוע שמיני ברציפות של עליות, ומדד S&P 500 סגר שבוע שלישי ברציפות של עליות.

מה דוחף את העליות בשווקים?

בין היתר, אופטימיות לגבי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. כלי התקשורת בסין מדווחים על התקדמות משמעותית במו"מ. השבוע ימשיכו הדיונים בין המעצמות בוושינגטון, לאחר שהתקיימו שבוע שעבר בבייג'ין.

עונות הדוחות הכספיים לרבעון הרביעי ממשיכה, כאשר כ-79% מהחברות הנסחרות במדד S&P 500 פירסמו את תוצאותיהן. 63% מהן הצליחו להכות את התחזיות, ולמרות שזה נשמע טוב, הנתון הזה נמוך מהממוצע בשלוש השנים האחרונות, שעמד על 70% מהחברות.

בינתיים, גם באירופה נרשמו עליות בבורסות. מדד יורוסטוקס 600 עלה בשבוע שחלף בכ-3%, מדד CAC 40 הצרפתי רשם עליה של 3.9% ואילו מדד DAX הגרמני עלה 3.6% בשבוע שחלף.

אבל ברקע, חוסר היציבות הפוליטית נמשכת. אזרחי ספרד ילכו לקלפיות בסוף אפריל בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות, לאחר שראש ממשלת ספרד הכריז ביום שישי על הליכה לבחירות בזק בשל כישלונה של הממשלה הסוציאליסטית להעביר את התקציב.

גם בבורסה בתל אביב נרשמו עליות, אולם מתונות יותר. מדד ת"א 35 עלה ב-1.2% ומדד ת"א 125 עלה בכ-1.3%.

קצת על האינפלציה בישראל, או יותר מדויק, על האין-אינפלציה, לפחות לפי נתוני מדד המחירים לצרכן.

ביום שישי האחרון פורסם המדד לחודש ינואר, שירד ב-0.1%. נתון זה גבוה מההערכות בשוק לירידה של 0.3%. עיקר התרומה לירידה הגיעה מירידה עונתית במחירי הלבשה והנעלה וגם בדיור, אם כי שני הסעיפים הציגו ירידה עונתית מתונה יותר מהרגילה. התרומה לעליית המדד נרשמה בסעיפי המזון ובפירות וירקות, וכצפוי גם בסעיפי החשמל והמים.

ומה עם הריבית בישראל?

בשלב הזה לא תהיה למדד השפעה על קצב העלאות הריבית כי בנק ישראל ציין בהחלטת הריבית האחרונה שתהליך העלאת ריבית יהיה הדרגתי וזהיר, באופן שיתמוך בכך ש"האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד". כלומר, ברמת האינפלציה הנוכחית מוקדם עדיין לצפות לשינוי ברמת ריבית בנק ישראל.

מה צפוי בהמשך השבוע?

בארה"ב, דוחות של 49 חברות הנכללות במדד S&P 500. וגם נתוני מכירות בתים קיימים בארה"ב ונתוני האינפלציה בגוש האירו.

 

 

 

 

 

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.