נכתב ביולי 2019

מעודכן לדצמבר 2019

??

שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות

?

אנחנו חיים בתקופה מיוחדת.

לא, לא רק בגלל שהיו בישראל בחירות בישראל פעמיים ברציפות תוך מספר חודשים, ואולי יהיו בפעם השלישית בקרוב. אנחנו מתכוונים יותר למה שקורה עם הריבית בעולם.

בעצם, אנחנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים בכל מה שקשור לריבית, כי אין ריבית בעולם המפותח, כנראה מאוד שלא תהיה בתקופה הקרובה, ויכול להיות שהמצב הזה ימשך גם שנים קדימה.

כשמקשרים את זה לעולם ההשקעות, זה אומר שכל מי שיש לו (או לה) תיק השקעות, נתקל כעת בשיקולים שהוא לא פגש ב-100 השנים האחרונות בערך.

לדוגמה, כיום, בערך מחצית מאיגרות החוב הממשלתיות של מדינות באירופה משלמות ריבית שלילית. כ-20% מאיגרות החוב של חברות שיש להן דירוג השקעה (כלומר, הן לא אג"ח "זבל"), משלמות אף הן ריבית שלילית.

כל זה אומר שאם כמשקיעים וכמשקיעות התרגלנו בעבר לכך ששוק איגרות החוב היה אלטרנטיבה שהניבה תשואה כזו או אחרת – כיום עלינו לחשב מסלול מחדש.

אז מה עושים? איך בונים את תיק ההשקעות שלנו כך שיתאים לעולם ללא ריבית?

 

צביקה שלזינגר, מנהל המחלקה הבינלאומית ב-IBI, ויעקב שלח, מנהל השקעות במחלקה הבינלאומית, אומרים שהפיתרון הוא הגדלת רכיב המניות בתיק ההשקעות שלנו.

כאן רק חשוב לציין שזו לא המלצה גורפת לכל אחד ואחת, אלא שכדאי שתיק ההשקעות יתאים לרמת הסיכון הנכונה בעבורכם.

תמיד אפשר להתייעץ. גם איתנו.

צביקה ויעקב מסבירים למה מניות: "בדרך כלל, מודדים את שוק המניות באמצעות מידת האלטרנטיביות שלו לשוק איגרות החוב. כרגע, במבט לטווח ארוך, ההערכה היא ששוק המניות יניב תשואה עודפת על שוק איגרות החוב, ולכן זה צפוי לגרום להסטה של כסף לשוק המניות".

בהקשר הזה אפשר לראות מה קרה בשוקי המניות בחודשים האחרונים. באוקטובר האחרון, הבנק המרכזי האמריקאי הוריד את הריבית בפעם השלישית ברציפות לטווח של 1.5%-1.75% ואמר שהריבית נמצאת במקום מתאים ביחס לתמונת המצב הכללית. זה היה אחד הגורמים שהטיסו את שוקי המניות למעלה, ושוב ושוב ראינו את מדד S&P 500 שובר שיאים.

אז שלב א' בסידור תיק ההשקעות שלנו כולל מתן העדפה למניות על פני איגרות חוב.

בשלב ב' נסתכל על איפה נכון כעת (לדעתנו) להשקיע באפיק המניות.

 

צביקה ויעקב מדברים על ארה"ב ואסיה.

ארה"ב, כי ההערכה היא שהכלכלה האמריקאית תמשיך להיות המובילה בעולם.

למה? אפשר לראות את זה בנתונים הכלכליים שמתפרסמים בארה"ב, בהם נתונים על שוק התעסוקה: שיעור האבטלה והתעסוקה, ומגמות בשכר המועסקים. יש נתונים נוספים שמעידים על חוזקה של הכלכלה האמריקאית. ויש גם את מצבם של "הצרכנים" האמריקאים, שרמת החוב האישי שלהם נמוכה יחסית במונחים היסטוריים, מה שאומר שיש להם כסף פנוי שיכול לפנות לכיוונים של צריכה.

ומה עם אסיה?

אי אפשר להתעלם מעלייתה של יבשת אסיה וחלקה בכלכלה העולמית. זו מגמה ברורה ומתמשכת, וזה שסין תעקוף את ארה"ב ככלכלה המובילה בעולם, זה רק עניין של זמן. לכן, למרות אתגרים וכשלים בשווקים באסיה (בעיית שקיפות וריכוזיות יתר בידי השילטון), בהסתכלות לטווח ארוך יש מקום להשקעה בבורסות המובילות שם.

אוקי, אז ארה"ב ואסיה כן. ואיפה פחות?

אירופה.

 

עכשיו, זה לא אומר שלא צריכה להיות לכם בכלל השקעה באירופה בתיק ההשקעות. הכוונה היא שבנקודת הזמן הנוכחית, אירופה פחות אטרקטיבית להשקעה, בטח ביחס לכל מה שהזכרנו על ארה"ב ואסיה.

"באירופה בולטים הקשיים. אוכלוסייה מזדקנת, שוק עבודה קשיח שמקשה על שינויים ותזוזות, וכמובן, אי-יציבות פוליטית בדמות ברקזיט אין-סופי בבריטניה, אי-שקט פוליטי במקומות שונים וזרמי עומק לאומניים במדינות אחרות. כל זה מביא לכך שאירופה צריכה להיות כרגע במשקל חסר בתיק הההשקעות".

לאחר שהחלטנו על מבנה התיק ברמה הגיאוגרפית, נרד שלב אחד למטה, לבחירת הסקטורים המעניינים.

ההעדפה כעת היא סקטור הטכנולוגיה, שצומח ומוביל את הפיריון העולמי.

אוקי, אבל טכנולוגיה זו מילה ענקית שכוללת המון דברים, אז מה יותר?

צביקה ויעקב נותנים דגש לתחומים שנראים כאבני יסוד של תעשיית הטכנולוגיה בעתיד הנראה לעין: מיחשוב ענן, סייבר ואינטליגנציה מלאכותית (AI).

עוד מבט מעניין הוא על מגמת העלייה בתוחלת החיים שלנו, בני האדם, והחלטות השקעה שאפשר לגזור מזה. למשל, לעלייה בתוחלת החיים יש השלכות על הוצאות על תעשיית "שיפור החיים" בגיל השלישי: פנאי, ביטוח, מכשירים רפואיים, ואפילו איברים תחליפיים.

ולפני סיום, אילו סקטורים פחות מעניינים כרגע?

קמעונאות ישנה. רשתות קמעונאיות מסורתיות סובלות מהקמעונאות החדשה, וקל לראות את זה לא רק בעולם, אלא גם אצלנו בישראל (רשתות אופנה, למשל).

נורת אזהרה אחרונה מתייחסת לתחום הפארמה העולמי בשנה וחצי הקרובות.

למה? התשובה היא בחירות בארה"ב. שם (בניגוד למה שקורה בישראל, נגיד), מערכת הבחירות כוללת התייחסות לסוגיות של "החיים עצמם", למשל מחירי התרופות.

זוכרים מה קרה למניות חברות התרופות בתקופת הבחירות האחרונה בארה"ב, כשהילרי קלינטון דיברה על הנושא בוקר וערב? אז במערכת הבחירות הנוכחית בארה"ב, הנושא כבר עולה שוב. גם טראמפ כבר מדבר על מחירי התרופות, ואנחנו יודעים מה קורה כשהוא מתחיל לצייץ…

כמו תמיד, אנחנו מציעים לכם ולכן להתייעץ איתנו. אפשר לקיים פגישה ולראות האם תהיו מעוניינים בשירות של ניהול תיק השקעות ב-IBI. זה לא מחייב בשום צורה, זו רק פגישת היכרות.

מוזמנים ומוזמנות לכתוב לנו.

צביקה שלזינגר

Tzvika_sh@IBI.co.il

יעקב שלח

Yaacov@IBI.co.il

אולי מעניין אותך לפתוח חשבון למסחר עצמי בבורסה? אפשר כאן

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.