%d7%9b%d7%99%d7%a6%d7%93-%d7%9c%d7%94%d7%a9%d7%a7%d7%99%d7%a2-%d7%91%d7%a0%d7%93%d7%9c%d7%9f

שירלי יום-טוב, IBI בית השקעות

מהו הנושא שהכי מעניין בשנים האחרונות אנשים שגרים בישראל?

האם זה האיום האיראני? פרשות שחיתות למיניהן? סלפי של חבר כנסת?

המממ…קרוב, אבל לא.

אם יש נושא אחד שמעניין את כל שכבות האוכלוסיה בישראל, מכל המגזרים – זה נדל”ן!

יכול להיות שאתם מאלה שיושבים על הגדר וממתינים לראות מה קורה בשביל לרכוש דירה. אולי אתם שוכרים דירה, וגם יכול להיות שרכשתם דירה למגורים בשנים האחרונות. אולי אתם בכלל משקיעים שרכשו/שוקלים לרכוש דירה – בכל מקרה, הנושא הזה מצליח לשלהב סביבו את כולנו.

מסכימים אתנו?

בכל אופן, כבר כתבנו כאן במגזין לא מעט על נדל”ן, מכל מיני זוויות (אתם יכולים לראות חלק מהכתבות בסוף הכתבה הזו).

אז הפעם, רצינו לספר על כך שיש אפשרות להיות חלק משוק הנדל”ן בישראל, רק בלי להחזיק בנכס נדל”ני, כלומר, בלי לרכוש דירה וגם לא משרד או חנות.

בחרנו להתמקד באפשרות אחת מתוך רבות שיכולה להתאים להיקפי השקעה מגוונים – אפילו ממספר אלפי שקלים. כל אחד ואחת לפי יכולתם והעדפתם.

אבל לפני הכל, מספר מלים סופר חשובות: הכתבה הזו היא לא מתכון לניהול ההשקעות או החסכונות שלכם, ובטח שלא יעוץ מכל סוג. זה דיון כללי לגמרי.

חשוב לנו לומר את זה כי אנחנו מאמינים שהכסף שלכם ראוי לתשומת הלב המרבית – שלנו ושלכם. כל מה שכתוב כאן עשוי לפתוח עבורכם רעיונות ואפשרויות שאולי לא הכרתם, אבל…תנו כבוד לכסף שאתם חוסכים בעמל כה רב, והתייעצו לפני שאתם מחליטים.

קופת גמל להשקעה במסלול יחודי בתחום נדל”ן מניב – אפשר מכל סכום!

אז, מכירים את תוכנית החסכון “קופת גמל להשקעה”?

אם תרצו רענון זכרון מהיר, אפשר כאן.

במספר מלים: זו תוכנית חסכון שמשרד האוצר יזם והשיק בסוף 2016. היתרון הגדול שלה הוא הגמישות: אפשר להפקיד כל סכום חודשי שתרצו, עד לתקרה של כ-5,800 ש”ח בחודש, כלומר 70 אלף ש”ח בכל שנה.

הגמישות באה לביטוי גם בכך שתוכלו למשוך את הכסף בכל רגע, בלי קנסות ועניינים.

ה”סוכריה” הנחמדה באמת היא שאם תחליטו למשוך את הכסף החל מגיל 60 באמצעות קצבה חודשית, לא תשלמו מס. בכלל. זו הטבה יפה שהמדינה מעניקה, בגלל שהיא רוצה לעודד חסכון.

לאחרונה השקנו כאן ב-IBI מסלול חדש בקופת גמל להשקעה – מסלול מחקה-מדד נדל”ן מניב ישראל. כמובן שהוא באישור מלא של משרד האוצר ובפיקוחו.

מה זה אומר?

זה מסלול מחקה-מדד חכם (סמארט-בטא) הכולל רק את 15 מניותיהן של חברות הנדל”ן הישראליות, שהחזקותיהן הן הגבוהות ביותר בנדל”ן מניב בישראל ושעומדות בקריטריונים של המדד ושל הבורסה.

בעברית: המדד שואף לדמות ככל שניתן השקעה במניות בתחום נדל”ן מניב בישראל.

זה נעשה בשיטה יחודית שפותחה על ידי חברת המחקר B-BRE, המתמחה בענף הנדל”ן, ובשיתוף פעולה עם חברת המדדים הגרמנית Solactive.

למה דווקא נדל”ן מניב?

נירית ברגמן, שותפה בחברת B-BRE ומנהלת תחום שוק ההון בחברת ריט 1 (שתי החברות אינן קשורות ל-IBI), מסבירה: על פי מחקרים בתחום הנדל”ן, קיים הבדל משמעותי בין חברות נדל”ן יזמי (כאלה שבונות בנייני מגורים, למשל) לחברות נדל”ן מניב (כאלה שבונות ומתפעלות קניונים, למשל).

נדל”ן מניב יציב יותר ותנודתי פחות. בהתאם ליחס הסיכון-תשואה, גם התשואות בו נמוכות יותר לאורך זמן.

למה כדאי לשקול רכיב של נדל”ן מניב בחסכון לטווח ארוך?

נירית מסבירה שנדל”ן מניב הוא נכס שמתנהג באופן שונה משאר נכסי ההשקעה, כמו מניות ואג”ח, ולכן הכללתו תורמת להגדלת התשואה בלי להגדיל סיכון.

נחמד, אבל לשים את כל הביצים בסל אחד?

ממש לא. בקופת גמל להשקעה אפשר לשלב בין מספר מסלולי חסכון ברמות סיכון שונות, וכך ליצור פיזור וגיוון. אחד הרכיבים עשוי להיות מסלול זה.


אז לסיכום

אפשר להשקיע בנדל”ן בלי להיות נדל”ניסטים וגם בלי סכומי עתק של כסף.

נדל”ן הוא אפיק השקעה המתנהג באופן שונה מאפיקי השקעה אחרים כגון מניות ואג”ח.

אפשר לחסוך בקופת גמל להשקעה במסלול “מחקה-מדד נדל”ן מניב ישראל” רק חלק מהכסף (בכל זאת, מדובר בהשקעה שהיא 100% מניות). את השאר אפשר לחסוך במסלול או מסלולים אחרים, גם מחקי-מדד וגם “רגילים” (מנוהלים).

כל מסלולי החסכון בגמל להשקעה תמיד היו ויהיו באישור מלא של משרד האוצר.

כולנו עובדים קשה בשביל הכסף שלנו, אז תנו לו את הכבוד המתאים והתייעצו לפני שאתם מחליטים. אפשר גם איתנו, בטופס “צרו קשר”…ניפגש, נדבר ואז תוכלו להחליט מה מתאים לכם.


קריאה למתקדמות ומתקדמים – עוד על שוק הנדל”ן המניב

נירית ברגמן מסבירה עוד כמה דברים מעניינים:

בעידן של ריביות נמוכות, סקטור הנדל”ן המניב בולט לטובה.

דירות מהוות את הנתח המדובר יותר, אולם בעוד מחיריהן זינקו מאז 2007 בעשרות אחוזים ושכר הדירה לא צמח בהתאמה. כתוצאה מכך, ירדו תשואות ההשכרה לכ-2-3% באזורי הביקוש בארץ.

דווקא הנכסים המסחריים, משרדים, מרכזי מסחר ותעשייה/לוגיסטיקה ודומיהם, מניבים תשואות גבוהות יותר ויציבות על פני השנים, זאת משום שמחיריהם עלו אמנם במהלך השנים אך במקביל עלה שכר הדירה בשיעור דומה. התוצאה היא שרמת תשואת ההשכרה הגבוהה נשמרה (כ7% – 7.5% בממוצע).

בנוסף, החברות הפועלות בתחום נהנות גם מעלויות מימון נמוכות וממרווח גבוה מאוד בין ההכנסות לעלויות, שתורם לשיפור מתמשך בתזרים המזומנים הנקי שלהן ומהווה כרית ביטחון למקרה של העלאת ריבית מתונה.

ביצועי עבר הם אף פעם לא הבטחה לעתיד, אך אם המצב הכלכלי ימשיך להיות טוב והריבית תישאר נמוכה (גם אם תעלה מעט ובהדרגה), הסקטור עשוי להמשיך להראות ביצועים טובים.

ואיפה הסיכון? מה שיכול להיות לרועץ הוא עודף היצע. הביקושים הגבוהים משכו לא מעט יזמים לשוק הזה. במשרדים מדובר בעיקר על איזור תל אביב, שם צפויים להסתיים פרויקטים רבים ב-2018 ואילך ובמרכזי מסחר שבהם כבר כיום קיים היצע גדול בערים מסוימות כמו באר שבע והקריות. עם זאת, מדובר בהיצעים מקומיים, חלקם מחליפים מבנים ישנים שעבר זמנם, ו”ספיגתם” תלויה מאוד בקצב הצמיחה של הכלכלה הישראלית, בתעסוקה ובצריכה הפרטית במשק.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: