מטח

יעקב שלח, מנהל תיקי השקעות בינלאומיים

אם הגעתם לכתבה זו, אז כנראה שאתם מתעניינים/ות בנושא של תיק השקעות, או שאולי כבר יש לכם/ן תיק השקעות ואתם מחפשים "לשפר" או "לתבל" אותו.

אז נתחיל בשתי שאלות: האם חלק מהנכסים בתיק ההשקעות שלכם/ן נמצאים בחו"ל או מנוהלים בבנק בחו"ל? לצורך העניין, גם אם יש לכם/ן קרן סל/מחקה על מדד S&P 500, אז התשובה היא - כן.

שאלה נוספת: האם לדעתכם/ן השקעה בחו"ל כדאית?

לפני שנענה על שאלות אלו, ניזכר לרגע במאורע פוליטי מכונן מעברה של ישראל שמראה לנו איך וכמה הדברים השתנו מאז בכל מה שקשור במט"ח.

במרץ 1977 דיווח עיתון "הארץ" על חשבון הדולרים של לאה ויצחק רבין, אז ראש הממשלה. הפרשה הזו הסתעפה עד להמלצת היועץ המשפטי דאז, אהרון ברק לראש הממשלה יצחק רבין להתפטר מתפקידו.

באותם ימים התיר החוק להחזיק חשבונות בנקים במדינות זרות או מטבע זר בסכום שאינו עולה על 450 (!) דולר. כמעט 40 שנה עברו מאז, והרבה השתנה. השוק פתוח ופעיל מאוד ורבים בוחרים לנהל היום חלק מהותי מהכסף שלהם במט"ח.

מדוע? כי ניהול כסף באמצעות מט"ח מאפשר גישה לשווקים גלובליים, לפיזור מטבעי ולגיוון תיק ההשקעות המקומי.

דולרים זה טוב?

רבים ורבות מתלבטים/ות האם נכון להחזיק בדולרים, ואם כן, באיזה שיעור מסך הנכסים. הנעלם העיקרי בהחלטה זו הוא שער החליפין בין השקל לדולר. החשש הוא להפסיד במטבע את התשואה שנצליח להשיג בהשקעות.

אז מה כדאי לעשות? אפשר לומר כי לבעלי/ות אופק השקעה ארוך טווח, קל יותר להיות אדיש/ה לתנודות בשערי החליפין.

בגרף למטה ניתן לראות כי מאז 2008 הדולר נע מעלה ומטה, אך למרות תקופה כלכלית סוערת בעולם, הוא חזר לנקודת ההתחלה: 3.8 שקל לדולר. נראה שבשנים האחרונות שער זה התקבע כשער שיווי משקל בין שני המטבעות.

שער השקל מול הדולר

גרף-מעוצב-ליעקב

מקור: בלומברג ועיבודי IBI

איפה תל אביב לעומת ניו יורק - תרתי משמע!

לאחר שראינו כי שער הדולר לא היווה גורם משפיע על התשואה לטווח ארוך, אפשר לעבור לשאלת ה"איפה".

בתקופת המדידה הניב מדד S&P 500 תשואה של 71% בעוד שמדד ת"א 25 עלה באותה תקופה  ב- 15.4% בלבד.

וזה לא הכל! על הפער הזה יש להוסיף גם איכות הנכסים בהם הכסף הושקע. מדד S&P 500 מייצג בצורה הטובה ביותר את הכלכלה האמריקאית, עדיין הגדולה והמובילה בעולם, עם  חברות ענק, שוק חופשי, גמישות ניהולית, מכירות גלובליות, עשרה סקטורים, 25 תתי סקטורים ומה עוד לא אמרנו...// לא לחינם זהו המדד הגדול ביותר בעולם.

איך מכים את המדד הגדול בעולם?

משפט ידוע אומר "if you can't beat them join them". המשפט הזה נכון גם כאשר מחליטים לאמץ מדד בחו"ל ולהשתמש בו בבניית אלוקציה בתיק ההשקעות. כלומר, זה לא רק שכדאי לבחור את המדד הנכון, אלא שחייבים גם לשים לב לבחירת המוצר הנכון להשקעה.

לדוגמא, הבנו כבר מדוע מדד S&P 500, הוא 'הבחירה הראשונה' של רבים. אבל, מעטים מודעים לעובדה כי אפשר גם וגם: גם לעקוב אחר המדד וגם להוזיל משמעותית את תשלום המס הנגבה במקור, וזאת באמצעות בחירת מדד זהה הרשום למסחר באירלנד. זו דרך נוספת "להכות את המדדים".

גם קרנות נאמנות, המשמשות כאבן יסוד בתיקי השקעות מנוהלים בחו"ל, הן מוצר שיש לבחור בצורה מושכלת. כי גם לאחר שבחרנו קרן נאמנות מסוימת, נוכל לרכוש אותה בעלות מופחתת משמעותית, באמצעות גוף מוסדי הזכאי להטבות משמעותית.

בעולם של תשואות נמוכות, נכון ורצוי לבחון את רכיבי העלויות השונים, היוצרים פער משמעותי בעלויות האפקטיביות של ניהול התיק, ומשפיעים גם על התשואה באופן ישיר.


אז לסיכום,
למי שבידו/ה טווח השקעה ארוך, כדאי ולפעמים גם עדיף להקצות חלק מתיק ההשקעות למט"ח. קיימים פתרונות רבים לניהול השקעות בחו"ל ואפשר לבצע זאת בדרכים שונות, בבנקים שונים ובאמצעות מכשירים השקעה שונים: בניהול ישיר, באמצעות קרנות או באמצעות מוצרים מחקי-מדד. אבל, חשוב להכירם ולדעת כיצד למקסם את הפוטנציאל. ו...אנחנו תמיד אומרים: אפשר גם להתייעץ עם מנהל/ת השקעות המתמחה בתחום.

יעקב שלח
מנהל תיקי השקעות בינלאומיים

יעקב-שלח

yaacov@ibi.co.il

שתפו עם חברים :