זווית-אחרת

(נכתב במאי 2014)

מהי הדרך הטובה ביותר לשמור על שגשוג מתמשך במדינה? האם פיתוח וקידמה כלכלית מבטיחים אושר וסיפוק? עוד ועוד מחקרים ומאמרים נכתבים על כך שמתן דגש על פיתוח כלכלי בלבד אינו מספיק בשביל שאזרחיה יהיו מאושרים ומסופקים. נמצא כי במדינות המפתחות את היצירתיות, קיימים פיתוח אנושי סיפוק ואושר גבוהים יותר.

נא להכיר את מדד היצירתיות - Global Creativity Index) GCI) שבודק אילו מדינות הן היצירתיות ביותר. המדד מראה כי התפתחות כלכלית וטכנולוגית אינה מספיקה כדי להוביל מבחינת יצירתיות. חשוב שיתקיימו גם סובלנות, שוויון בהכנסות וכישרון.

ישראל מגיעה למקום ה-24 המכובד, מתוך 82 מדינות שדורגו. זה בעיקר בזכות ציון מעולה על קידום טכנולוגי ולמרות ציון לא טוב בסובלנות ושוויון בהכנסות כחלק מזה. ככלל, במדינות בעלות דירוג יצירתיות גבוה יש גם יותר שוויון בהכנסות, תפוקה כלכלית, יזמות ותחרותיות כלכלית.

מה אנחנו מתלוננים? מדד האושר קובע שדי טוב כאן...

מדד האושר- Happy Planet Index) HPI) מודד את רמת האושר בכל אחת מ-151 מדינות לפי פרמטרים של סיפוק ורווחת התושבים כפי שנתפסת על ידם, תוחלת חיים, תמ"ג לנפש, ממשל וטביעת רגל אקולוגית. ישראל ממוקמת במקום ה- 14. במקומות הראשונים נמצאות קוסטה ריקה, וייטנאם וקולומביה. לא בטוח שהאדם הממוצע יחשוב על מדינות אלו כעל המקום המאושר ביותר לחיות בו.

ולסיום, מדינה קטנה בשם בהוטן (בה האוכלוסיה היא בערך עשירית מזו של ישראל) מוכיחה שאפשר גם אחרת. בהוטן שמה דגש על קידום האושר (GNH- Gross National Happiness) של האזרחים, וזאת לעומת קידום פרמטרים כלכליים גרידא (למשל GNP תוצר לאומי גולמי). בהוטן מככבת בדו"ח אושר שפורסם לראשונה ב- 2009 וכלל 138 מדינות. הדו"ח  הצביע על צורך וקשר ברור בין קידום המצב הכלכלי של מדינות לקידום פרמטרים חברתיים-סוציאליים ואיכות חיים. המסקנה: קידום ושיפור התפוקה הכלכלית בלבד אינן ערובה לאיכות חיים גבוהה ואף מגדילות את אי השוויון והעוני.

כנראה שמה שהיה כבר לא עובד ואת המחאה החברתית שהחלה ב-2011  צריך להמשיך. אולי נצליח ליצור חיית כלאיים של קפיטליזם ששם בראש סדר העדיפויות את רווחת הלקוחות שלו - האזרחים.

 

זווית אחרת_גרף

שתפו עם חברים :