קרן השתלמות

באחד מסופי השבוע האחרונים, בעת דיווש והתנשפות בעליות של פארק קנדה, מצאתי את עצמי מעביר הרצאה למתנשפים יחד איתי. הנושא היה ״עשה ואל תעשה״ בקרן ההשתלמות שלך. הנה עיקרי הדברים שגם אריק וחנן כבר מיישמים…

אז למה לא משדרגים את האופניים או את הרכב עם הכסף הנמצא בקרן ההשתלמות?

 1. השלמה פנסיונית. בשנים האחרונות לא היה עיתון שזה לא היה כתוב בו: החסכון הפנסיוני של רובנו לא יספיק כדי לקיים אותנו בכבוד בשנים הארוכות הצפויות לנו לאחר פרישה מעבודה. סביר להניח שאם תבדקו היטב את הפנסיה הצפוייה לכם/ן לאחר פרישה מעבודה, יסתבר שהמצב שלכם/ן לא מזהיר. בנוסף, כדאי לקחת בחשבון אי-ודאות גדולה לגבי מספר שנות העבודה העתידיות שלך, או במלים אחרות – האם תזכו לעבוד עד גיל פרישה או שתופרשו מעולם העבודה לפני כן. גם התשואה בשוק ההון תשפיע על הנכסים שלכם/ן והתארכות תוחלת החיים כנראה תקטין את הפנסיה החודשית בעת הפרישה.
  מסקנה: אם לא חייבים למשוך, אז כדאי להשאיר את הכסף בקרן ההשתלמות שלכם/ן לטובת השלמה פנסיונית.

 2. הטבות מס משמעותיות. תיק השקעות, קרן נאמנות, תעודת סל…כולם חייבים במס רווחי הון בשיעור של 25%. המס משולם בעת מכירת מכשירי ההשקעה השונים. קרן השתלמות פטורה ממס רווחי הון. ככל שנחזיק בה יותר שנים כך שיעור ההטבה משמעותי יותר ויכול להגיע לעשרות אלפי שקלים ואף יותר!
  מסקנה: קרן השתלמות תבוא לפני תיק השקעות, קרן נאמנות או כל תכנית חסכון אחרת. בנוסף, עדיף להשקיע באמצעותה באפיקים המסוכנים יותר (מניות) מאשר באפיקים נזילים אחרים.

 3. דמי ניהול נמוכים יחסית. קרנות השתלמות הן מכשיר אטרקטיבי גם בדמי הניהול, בהשוואה למכשירי השקעה דומים. פוליסות חסכון, למשל, גובות על פי רוב דמי ניהול גבוהים יותר. כמובן שככל שמדובר בשנות חסכון ארוכות יותר, כך יש לדמי הניהול משמעות רבה יותר.
  מסקנה: אין טעם לפדות קרן השתלמות ולהעביר לקרן נאמנות או פוליסת חסכון בתמהיל השקעות דומה.

 4. ביטחון למוטבים. החסכון בקרן השתלמות נחשב לחסכון פנסיוני – החברות המנהלות אותו מפוקחות על ידי אגף שוק ההון במשרד האוצר. להבדיל ממכשירי חסכון אחרים, ניתן לקבוע בקרן השתלמות מוטבים שיהיו זכאים לכספים שנצברו במקרה פטירה של בעל החשבון.

 5. הלוואות. רוב קרנות ההשתלמות מאפשרות לקחת הלוואות בתנאים אטרקטיביים. ניתן להחזיר רק ריבית (הלוואת בלון) או קרן וריבית ולכל מטרה.
  מסקנה: אם יש לכם/ן קרן השתלמות ואתם/ן זקוקים/ות לכסף למטרה מסוימת, כדאי לשקול נטילת הלוואה בתנאים נוחים כנגד החסכון. בינתיים, הכסף בקרן ההשתלמות ימשיך לצבור תשואה וליהנות מהטבת המס המשמעותית*.


בשנים האחרונות נפתחו מסלולי השקעות רבים בתוך קרנות ההשתלמות, המאפשרים ניצול מיטבי של ההשקעה, באמצעות מניות, מניות בחו״ל, מסלולים מחקי מדדים, מסלולים סולידיים.
ובכל זאת חייבים לומר לפני סיום: יש מקרים בהם אין מנוס מלפדות קרן השתלמות, אבל מה שבטוח הוא ששדרוג רכב, אופניים, מטבח, מלתחה וכו’ – לא נכללים בהם.

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

קובי רוזין

קובי רוזין

בעבר מנכ"ל IBI גמל והשתלמות

שתפו: Share: