מה-עשה-הכסף-שלנו-בינוארהחודש הראשון של השנה האזרחית החדשה המשיך להתאפיין בעצבנות בשווקים, בהמשך ישיר לרבעון האחרון של 2015. מדדי המניות השונים רשמו במהלך ינואר ירידה דו-ספרתית שתוקנה חלקית לקראת סופו. מצד אחד, מחירי הסחורות הנמוכים, ובראשן מחיר הנפט, מגבירים את חשש המשקיעים כי גל “פשיטות הרגל” בסקטור האנרגיה עשוי להתפתח ל”צונאמי” כלכלי. מצד שני, הבנקים המרכזיים מבינים כי היציבות הכלכלית עדיין תלוייה בהם, ביפן ובגוש האירו המשיכו בנקים אלו לפעול גם בחודש שחלף. ובישראל, רשת מגה הודיעה על הקפאת הליכים והזכירה לנו כי פירמידות “יציבות” יש רק במצרים.

בארה”ב מדד הליבה (מדד המחירים לצרכן ללא מחירי מזון ואנרגיה) עלה בשנת 2015 ב- 2.1%, העליה הגבוהה ביותר משנת 2012, שמסבירה את העלאת הריבית על ידי ה- FED (הבנק המרכזי) בחודש שעבר.

באומדן ראשוני לנתוני הצמיחה במשק האמריקאי לרבעון הרביעי התקבלו נתונים נמוכים מהצפוי, של קצב צמיחה בשיעור של 0.7%. נתון זה תומך בהערכות השוק כי הריבית בארה”ב תעלה בקצב נמוך מציפיות הבנק המרכזי בעבר. למעשה, הריבית החזויה לעוד שלוש שנים עומדת כעת על 1.2%, לעומת 1.4% לפי ציפיות הבנק המרכזי לסוף 2016.

בינתיים החלה עונת הדו”חות והאנליסטים מפחיתים את הציפיות מרווחי החברות. שיקלול ההערכות מצביע על צפי לירידה של 5.7% ברווחיות החברות במדד S&P500.

באירופה במהלך ינואר התפרסמו נתוני מאקרו מעורבים בגוש האירו. מצד אחד, מדד מחירי הבתים עלה ברבעון השלישי בקצב שנתי של 2.3%, העליה החדה ביותר מאז 2008, וגם תוצאות סקרי הסנטימנט העסקי (IFO, ZEW) המשיכו לטפס ונמצאים ברמות הגבוהות ביותר מאז 2011. מצד שני, מדד מנהלי הרכש בתעשייה בגרמניה וצרפת התקבלו נמוכים מהתחזיות.

הבנק המרכזי האירופאי רמז כי הוא צפוי לבצע מספר פעולות כדי להגדיל את ההרחבה הכמותית לקראת פגישתו הבאה, במרץ.

בעולם ביפן, הבנק המרכזי היפני הכריז על הורדת הריבית על פקדונות לרמה שלילית של (0.1%-) לראשונה בהסטוריה של המדינה. אפקטיביות המהלך היא בעיקר פסיכולוגית, לאור העובדה כי השוק לא ציפה למהלך כזה וריבית שלילית כבר קיימת בשווייץ ובגוש האירו.

ואי אפשר בלי להתייחס למחיר הנפט, הרושם תנודתיות שיא. מחיר הנפט הספיק לצנוח במהלך החודש ב- 25% וסיים בירידה של “רק” 5% לאור פרסומים על עסקה המתגבשת בין רוסיה לארגון אופ”ק על קיצוץ בתפוקת הנפט.

בישראל בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש פברואר ללא שינוי, ברמה של 0.1%. גם הפעם “תירץ” הבנק את האינפלציה השלילית בהפחתות מחירים חד-פעמיות ובירידה במחירי האנרגיה.

שוק האג”ח הקונצרני פתח את שנת 2016 עם גיוסים בסך של 5.7 מיליארד ש”ח, ירידה של 23% ביחס לינואר 2015. עיקר הגיוס, כ- 4.4 מיליארד ש”ח, שייך למנפיק אחד, בנק לאומי.

ושוב מסתבר כי האויב הגדול ביותר בעולם החוב הוא מינוף. רשת מגה הודיעה על כשלון הסדר החוב והליכתה להקפאת הליכים, כשברקע החברה האם, אלון ריבוע כחול, מגבשת הסדר חוב משלה והחברה ה”סבתא”, אלון קבוצת הדלק, צפויה להודיע על הסדר מצידה. נזכיר את מבנה הפירמידה: אלון קבוצת הדלק מחזיקה במניות של אלון רבוע כחול שמחזיקה מניות ברשת מגה. המינוף בפירמידה בא לידי ביטוי כאשר על בסיס נכס יחיד (רשת מגה) נלקחו שלוש הלוואות שונות- בנכס היחיד (רשת מגה), בחברת האם (אלון ריבוע) ובחברת הסבתא (אלון קבוצת הדלק).

ואם אפשר ללמוד מזה משהו, אז בכל הלוואה, על המלווה לבדוק כמה הוא קרוב לנכס המניב, כי כמו בעת רעידת אדמה, ההמלצה היא להצמד לקרקע ולא לשהות בקומות העליונות.


ריבית בנק ישראל – 0.1%

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 ירד ב- 3.46%

מדד ת”א 25 נחלש ב- 3.46%

ארה”ב: מדד S&P 500 ירד ב- 5.07%

מדד נאסד”ק נפל ב- 6.84%

אירופה: מדד DAX הגרמני נפל ב- 8.80%

מדד CAC 40 הצרפתי נחלש ב- 4.75%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן ירד ב- 7.96%

מדד פוטסי סין 50 נפל ב- 12.13%

 

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה שלילית בינואר.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 0.51%

מדד תל בונד 40 ירד ב- 0.10%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.90%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 0.90%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב- 0.87%

 

שוק המט”ח

הדולר עלה ב- 1.26% מול השקל לרמה של 3.95 ₪

האירו עלה ב- 1.48% מול השקל לרמה של 4.31 ₪

דורון אייזקס

דורון אייזקס

אנליסט חוב, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: