%d7%91%d7%99%d7%9c%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%93

13.8.17

אחרי שבוע של התעסקות בבעיות ניהול של חברות ישראליות, בואו נדבר קצת על ניהול חזק, טוב וממוקד - בבנקים בישראל. ניהול טוב בשנים האחרונות הביא אותם למקום מאוד יציב עם רווחים יפים, ובמהלך השבוע נוכל לראות האם זה בא לביטוי גם בדו"חות שלהם לרבעון השני של 2017.

אתחיל בכמה מילים על למה אנחנו, בגמל, נמצאים בחשיפת יתר לבנקים.

תשואת מניות הבנקים לפי השקלול של התשואה על ההון של כל בנק ויחס המחיר להון, עומדת על סביב 10%. לאלו שאומרים שפעם התשואות היו גבוהות יותר אני אומר שפעם גם ריבית בנק ישראל היתה גבוהה יותר...וגם שהבנקים היום יותר בטוחים ביחס לעבר, עם יחס הלימות הון גבוה יותר ופיזור תיק אשראי רחב יותר.

נראה ששני אתגרים עיקריים ניצבים בפני הבנקים בארץ. הראשון, שמירה על הרמה הנמוכה של ההפרשות לחובות מסופקים, תוך המשך צמיחה של האשראי הצרכני (מי יותר, מי פחות ומי שבכלל מצמצם). האתגר השני הוא מה לעשות עם עודפי ההון (מאחל לכולנו בעיות כאלו...).

בשנים האחרונות הבנקים מסיטים את המיקוד שלהם מקצת הלוואות גדולות לקצת אנשים (טייקונים) להרבה הלוואות קטנות להרבה אנשים. כלומר, הם מתמקדים באשראי צרכני ואשראי לעסקים קטנים-בינוניים על חשבון הלוואות לבעלי שליטה וקונצרנים גדולים. האתגר של הבנקים בחלק הזה יהיה שמירה על רמת הפרשות לחובות מסופקים גם כשנותנים יותר הלוואות, כלומר לא להתפשר על רמת החיתום גבוהה גם כשמספר ההלוואות גדול יותר.

בעניין ההפרשות לחובות מסופקים, הפוקוס יהיה על בנק דיסקונט, שיצטרך להוכיח שתיק האשראי יכול לצמוח בקצב שנתי גבוה מ-7% בלי להעלות את רמת ההפרשות. זה כשדיסקונט כבר עכשיו הוא הבנק בעל ההפרשות הגבוהות במערכת, 0.4% מתיק האשראי ברבעון הראשון של 2017. זה לא מספר מדאיג, רק צריך לראות שגם הוא לא צומח. זה לא נראה אתגר מורכב מדי להנהלה של דיסקונט, שלזכותם יאמר שלפי הפרסומים, לפחות חלק מההפרשה לחובות מסופקים לא מגיעה מתיק האשראי הצרכני, אלא מחוב ישן של קבוצה גדולה. כל עלייה בסיכון באחת מחברות הקבוצה מחייבת הפרשה סטטיסטית לכל החוב הקבוצה.

גם בבנק מזרחי אנחנו רואים צמיחה נאה בתיק האשראי, כ-5%, אבל הוא צומח בעיקר במשכנתאות שנחשבות לבטוחות יותר וכן רמת ההפרשות שלו ברבעונים האחרונים נמצאת בטווח נמוך של בין 0.12% עד 0.2% מתיק האשראי.

בבנק לאומי קצב הצמיחה של תיק האשראי הצרכני מתון יותר, ועומד על כ-1% לרבעון, וזה עקבי עם ההפרשה הנמוכה לחובות מסופקים בלאומי, מה שמעיד על רמת חיתום גבוהה. בפועלים קצב הצמיחה של תיק האשראי הצרכני בכלל שלילי.

העיקרון פשוט: צמיחה בתיק האשראי הצרכני מעלה גם את שיעור ההפרשות, אין דרך להתחמק מזה. יאמר לזכות כל הבנקים הישראלים שהניהול האחראי שם שומר על רמת הפרשות נמוכה ביחס לצמיחה ולריבית הנמוכה.

האתגר השני שהגיע לפתח הבנקים ברבעונים האחרונים הוא בבחינת צרות של עשירים: מה עושים עם עודפי ההון. פועלים ולאומי עומדים על יחס הלימות הון של מעל ל-11% (לאומי על 11.02% ופועלים על 11.21%) כשהיעד הרגולטורי שלהם עומד על 10.2%. בסך הכל פחות מאחוז, אז אתם יכולים להגיד, "מה אתה עושה סיפור?" קחו בחשבון שברמות הריבית הנמוכות של היום מרווחי הריבית של הבנקים מאוד נמוכים, המרווח הפיננסי של הבנקים (ההפרש בין פיקדונות להלוואות) נמצא מתחת ל-2%, מה שגוזר תשואה נמוכה מאוד על תיק האשראי. עודף הון משמעותו תשואה נמוכה יותר על ההון. כאן נציין שרווחיות הבנקים מחזקת את הבעיה, עוד רווח זה עוד הון.

הנהלת פועלים מאוד מפוקסת בחלק הזה וניכר שהגיעה להבנה שעודף הון הוא לא תמיד טוב. נראה שהגישה שלהם היא שאם אין לך משהו טוב לעשות עם הכסף, חלק אותו לבעלי המניות. צמיחה בתיק האשראי על חשבון העלאת סיכון היא לא דבר חכם ולכן פועלים מכוונים לדיבידנד של50%  מהרווח.

בלאומי הסיפור קצת שונה. מדיניות הדיבידנד עומדת על 20% ולאורך זמן ההון שלהם יגדל ויהיה להם קשה יותר לספק תשואות של 8% עד 9% על ההון. כדי לשמור על רמות התשואות האלו יהיה עליהם להגדיל את תיק האשראי שלהם (כבר אמרנו שצמיחה בתיק האשראי משמעה הגדלת תשואה) או לחפש השקעות אלטרנטיביות. אפשר כבר היום לראות את לאומי מגדיל את פעילות ההשקעות הריאליות שלו דרך לאומי פרטנרס. אז לגבי לאומי, בסך הכל מדובר במספר קטן של רבעונים עם עודף הון ואני מניח שיגדילו את הדיבידנד ברבעונים הבאים ככל שהעודפים יעלו. בכל מקרה, בשלב זה עדיין מדובר על תשואות יפות על ההון ורמת הפרשה לחובות מסוכנים נמוכה ביחס למערכת הבנקאית.

וכאן אחזור לנקודה בה פתחתי, הצמיחה היפה שאנחנו חווים בשנים האחרונות במשק הישראלי לא היתה מחזיקה מעמד ללא בנקים חזקים עם ניהול איתן.

ועדיין, לבנקים יש לא מעט אתגרים, החל מהתייעלות, מחירי הנדל"ן, תחרות ועוד, אבל פוזיציית היתר שלי בבנקים מעידה על דעתי: ההנהלות יכולות לעמוד באתגרים.

 

%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8-%d7%99%d7%95%d7%97%d7%a4%d7%96

ליאור יוחפז

מנהל השקעות ראשי, IBI גמל והשתלמות

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.