%d7%91%d7%99%d7%9c%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%93

11.3.18

בשבוע שעבר חתם הנשיא טראמפ על הצו הנשיאותי שמעלה את תעריף המכס על יבוא אלומיניום ב-10% ואת המכס על יבוא פלדה ב-25%.

שוקי ההון לא ממש אוהבים את עניין הפרוטקציוניזם (העדפה לתוצרת מקומית) הזה. הוא נוגד את מהלך הגלובליזציה של השנים האחרונות, שהביא ליעילות כלכלית והעלאת התוצר העולמי. אבל, הזעזוע מהמהלך, כולל ההתפטרות של היועץ כהן, קצת צבוע.

למה? כי מלחמת המטבעות של השנים האחרונות לא שונה במהותה מהמהלך של הנשיא טראמפ.

מה שגרם למלחמת המטבעות זה כמובן הורדות ריבית של הבנקים המרכזיים בעולם בשנים האחרונות. הן היו מהלך פרוטקציוניסטי באותה מידה כי הורדת ריבית כדי לפחת את המטבע מול מטבע מקביל, כששתי המדינות מנהלות סחר חופשי בניהן זה פרוטקציוניזם.

ונדגיש, אף אחד מהנגידים לא ניסה להסתיר את המטרה בהורדת הריבית, שהיתה פיחות המטבע המקומי, זה כתוב בהודעות הבנקים בכל הורדה שבוצעה. לא שבאמת היתה להם ברירה אחרת בהסברים שלהם...כי אין עוד הרבה דרכים להסביר ריבית אפס או שלילית.

הסיבה לכך שהגענו לרמות ריבית נמוכות כל כך בעולם היא שהמספר האבסולוטי של הריבית לא עניין אף בנק מרכזי, בנקים מרכזיים (כולל ישראל) התעניינו בשער החליפין, שהוא פונקציה של פערי הריביות, גם ישירות וגם דרך החלשות היצוא והתחזקות היבוא.

אז טראמפ כמו שטראמפ עושה בהרבה מקומות, פשוט מוריד את המסיכה. אם המטרה היא לחזק את התוצרת המקומית על חשבון היבוא, למה להוריד במשך 10 שנים ריבית ביחס למטבעות אחרים ולקוות שהדולר יחלש ויהפוך את היבוא ליקר? אפשר פשוט להטיל מכסים, פשוט יותר ואפקטיבי יותר.

ממני לא תשמעו דברי שבח על פרוטקציוניזם. לפני עשור ויותר, התמונות במהדורות החדשות בישראל על סגירת מפעלי תעשיה וטקסטיל בגלל יבוא זול היו קשות, אבל הן שלחו את הצעירים הישראלים ללמוד מחשבים, ויחד עם עוד תהליכים הרימו את הכלכלה הישראלית והקימו לא מעט סטארט-אפים.

חשבתם פעם מה היה קורה אם הממשלה הייתה מגנה על המפעלים האלו ומזרימה להם כסף? והיו לא מעט קולות פופוליסטיים שדרשו את זה.

אבל המהלך של טראמפ לא חריג ולאחר שהצביעות בשווקים תדעך, השווקים יראו שהריבית בארה"ב חוזרת לרמות נורמליות ומנגד יש מהלכים להעדפת הכלכלה האמריקאית. לא הרבה השתנה בסופו של דבר.

 

%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8-%d7%99%d7%95%d7%97%d7%a4%d7%96

ליאור יוחפז

מנהל השקעות ראשי, IBI גמל והשתלמות

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.