השפעת-תוכלת-החיים-על-חיסכוןפנסיוני

תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי

מהי תוחלת חיים?

תוחלת החיים היא מדד סטטיסטי (מעין ממוצע) למשך חייו של אדם. תוחלת החיים היא אומדן בלבד ותלויה במאפייני הקבוצה הנמדדת. כאשר מציינים גיל מסוים כ”תוחלת חיים”, המשמעות היא שכמחצית מהקבוצה תמות עד לאותו הגיל והמחצית הנותרת לאחר גיל זה.

עליית תוחלת החיים בעידן המודרני שבו אנו חיים נובעת בעיקר מהתפתחות הרפואה, זמינותו של הטיפול הרפואי, שיפור התזונה ואיכות החיים, שיפור ההיגיינה ועוד. לעליה זו יש השפעה ישירה על החסכון הפנסיוני, כי ככל שתוחלת החיים עולה, מתארכות שנות הפרישה, כלומר, אחוז גבוה יותר של האוכלוסייה מתקיים מכספי הפרישה. בישראל, חוק גיל הפרישה מ-2004, העלה בהדרגה את גיל הפרישה מעבודה בישראל ל- 67 שנה לגברים ול- 64 שנה לנשים.

תוחלת חיים גבוהה יותר היא לא בהכרח מדד לרמת הבריאות של האוכלוסיה, כי מבוגרים כיום חיים יותר, אולם רבים מהם סובלים ממחלות ו/או נמצאים במצב סיעודי.

 עליית תוחלת החיים והחיסכון הפנסיוני

העלייה הניכרת בתוחלת החיים בעולם בכלל ובישראל בפרט, מחייבת את כולנו להיערך ליום שלאחר הפרישה מעבודה. אולי קשה לצעירים שבינינו לדמיין את היום בו נצא לפנסיה, אבל המחשבה על ימי פנסיה חופשיים מחובות וממחויבויות דורשת היערכות, וכאן נכנס החיסכון הפנסיוני. החיסכון הפנסיוני חשוב לא רק על מנת לאפשר לנו תקופת פנסיה בה נוכל לחיות בכבוד אלא גם בהנאה.
לשם כך, חשוב מאוד להתחיל לחסוך כבר מגיל צעיר ולהפריש כסף מדי חודש לקופת גמל או לקרן פנסיה. חסכון זה יקנה הגנה כלכלית, גם לכיסוי הוצאות רפואיות וסיעודיות, אם יהיה בכך צורך.

חסכון פנסיוני, בין אם עבדת כשכיר/ה, כעצמאי/ת או באופן משולב, מאפשר הכנסה חודשית קבועה לאורכה של תקופת הפרישה מרגע היציאה לגמלאות. בניגוד לעבר, ניתן כיום לקבל את כספי הפנסיה אך ורק בתשלומים חודשיים של קצבה, שגובהה ישתנה לפי משך תקופת החיסכון והרציפות שלה, גובה התשלומים החודשיים שהופקדו ואיכות ההשקעות באפיק החיסכון על ידי מנהל ההשקעות.

לבחירה נכונה של אפיק החיסכון הפנסיוני המתאים לכם ביותר ולתכנון נכון של ההפקדות לחיסכון, מומלץ להתייעץ עם אחד המומחים של IBI גמל והשתלמות.