שווקים-מתעוררים

גרייס חנאוי, IBI בית השקעות
(נכתב באוקטובר 2014)


מאז אמצע שנות ה- 80 צמחו השווקים המתעוררים בקצב יוצא דופן והשתלבו במהרה בכלכלה הגלובלית. אם בעבר כלכלתן של מדינות כמו ברזיל, הודו ורוסיה התבססה על מוצרים חקלאיים, כיום מדובר כבר בבסיס ייצור וייצוא מגוון הרבה יותר, הנשען גם על סחורות ושירותים.

תפנית אמיתית הגיעה בעשור האחרון, כאשר השווקים המתעוררים עקפו את הכלכלות המפותחות בנתחן בתוצר העולמי כעת הם כבר מהווים את הנתח הגדול ביותר בתוצר העולמי, כפי שניתן לראות בתרשים.

הנתח המצרפי של השווקים המתעוררים מתוך התוצר העולמי הוכפל. בין השנים 1965-1974, תרומתם לצמיחה העולמית הייתה בממוצע כ- 30% – כמחצית מהכלכלות המתקדמות באותה תקופה. אבל, בעשור האחרון הם היוו כבר כ- 70% מהצמיחה העולמית בעוד שחלקן של הכלכלות המתקדמות הצטמק לכ-  17% בלבד.

חלק מהמשקים המתעוררים הציגו ביצועים טובים יותר. ארבע מדינות – ברזיל, רוסיה, הודו וסין, הידועות גם כמדינות ה- BRIC, תרמו את מחצית מהצמיחה העולמית בעשור האחרון. סין היא כיום המשק השני בגודלו בעולם (לאחר ארה”ב) וברזיל היא הכלכלה השביעית בגודלה. בשנות השבעים הן היו במקומות 8 ו-16 בהתאמה. רשימת 20 הכלכלות הגדולות בעולם כוללת כעת את דרום קוריאה ואינדונזיה, מדינות שלפני מספר עשורים לא היו קרובות אפילו להיכנס לרשימה.

שווקים מתעוררים_גרף

שתפו עם חברים :