%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים
19.11.2018

נציגי פד משדרים התקרבות אל עבר "ניטרליות", השווקים באירופה מגיבים ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, המדדים באסיה בשבוע ירוק

 

התפתחויות לקראת החלטת הפד בנוגע להעלאת שער הריבית בחודש הקרוב

נציגי פד הציגו לאורך השבוע האחרון עמדה מרעננת בנוגע למצב הכלכלה בארה"ב וטענו כי ניתן לראות התקרבות אל עבר מצב "ניטרלי" - מצב שבו אין צורך ביישום מדיניות למטרת צינון או חימום הכלכלה, תוך ששוק התעסוקה והאינפלציה מראים יציבות עקבית. סגן נשיא הפד, ריצ'רד קלרידה, טען השבוע כי העלאות הריבית לאורך שלוש השנים האחרונות תרמו להתקרבות של הריבית קצרת הטווח אל עבר מצב "ניטרלי", מה שיילקח בחשבון ויישקל בכובד ראש בתהליכי קבלת ההחלטות הקרובים של הפד. קלרידה הוסיף וטען כי ככל שהמצב "הניטרלי" קרב, כך ההישענות על נתוני הכלכלה גוברת כשמדובר בגיבוש המדיניות המוניטרית.

קלרידה גם הגדיר את המצב "הניטרלי" כמצב שבו שער הריבית נמצא בטווח של 2.5%-3.5%, טווח שעל מנת להגיע אליו הפד יזדקק ל-2 עד-6 העלאות שער נוספות. עד כה, הפד העלה את שער הריבית 3 פעמים מתחילת השנה.

לאחר דבריו של קלרידה, התשואה על אגרות החוב ל-10 שנים ירדה לתשואה של 3.072%, והתשואה על אגרות החוב לשנתיים ירדה לתשואה של 2.808%.

דבריו של קלרידה מגיעים לאחר שבמהלך החודש שעבר נשיא הפד ג'רום פוואל טען כי לפד יש עוד דרך ארוכה אל עבר הנקודה "הניטרלית", מה שנתפס אז כמרמז על קצב העלאות שער הריבית אגרסיבי יותר מזה שצפו המשקיעים.

מחירי ההלוואות והתייקרות המימון בארה"ב

בטור דעה שכתב דוקטור מיכאל איבנוביץ' לאתר החדשות CNBC ביום שני, הפנה האנליסט הכלכלי את תשומת לב הקוראים אל החשיבות שבהשלכות התייקרות ההלוואות בארה"ב. איבנוביץ' התייחס בעיקר להאטה שבה הבחין בשוק המשכנתאות ושלה הביא כראיה את הנתונים הבאים - השיעור השנתי בהשקעות מגורים עומד על 0.6 לאורך שלושת הרבעונים הראשונים של השנה, וזאת לאחר צמיחה חלשה של כ-3.4 לאורך השנה שעברה. בנוסף ציין איבאנוביץ', כי להיחלשות בשוק ישנו אפקט אשר מתגלגל אל עבר המכירות במוצרים ארוכי טווח בצריכה האישית בארה"ב, מוצרים שמכסים כ-40% מכלל רכישות האזרחים. יתרה מזאת, ציין האנליסט כי בהתחשב במצב בשוק התעסוקה, ובשיעור ההכנסה השנתי אשר עומד על 3.0, ניתן לייחס את הירידה בביקוש בשוק המגורים להתייקרות ההלוואות.

מלחמת הסחר

ביום שישי האחרון הנשיא טראמפ טען כי סין מעוניינת להגיע למוסכמות בנוגע לגירעון הסחר בין שתי המדינות וכי כל הסכם שכזה מוכרח להיטיב עם שתי המעצמות. באותו היום מדד S&P 500 ומדד דאו ג'ונס סגרו את המסחר בעליות, והנאסדק סגר בירידה מינורית. מיד לאחר תגובת טראמפ ביום שישי, נציגי הבית הלבן נמצאו מרגיעים את הרוחות וטוענים כי אין להסיק שהסכם בין המדינות קרב ובא. בתחילת החודש הבא וועידת ה-G-20 תחל ובה תיערך פגישה בין הנשיא טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג, מה שימשוך את תשומת לב המשקיעים.

בשווקים באסיה הורגשה אופטימיות בקרב המשקיעים ומדד שנחאי סגר את יום שישי האחרון בעלייה של כ-0.41%, מה שמייצג את העלייה השבועית החזקה ביותר שלו מאז חודש ספטמבר. נוסף על כך, מדד ה-Hang Seng סגר את יום המסחר האחרון בעלייה של 0.31%, ומדד ה-SZSE נסגר בעלייה של 0.75%.

השווקים באירופה מגיבים לדרמת היציאה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי

במאי 2019 הממלכה המאוחדת עתידה לצאת מן האיחוד האירופי, וזאת לאחר שכ-51.9% אל מול 48.1% מאזרחיה הצביעו בעד היציאה במשאל עם שנערך ב-2016. האיחוד האירופי והממלכה המאוחדת ניהלו משא ומתן בנוגע לאופן סיום היחסים מאז משאל העם ועד יום רביעי האחרון שבו הודיעה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, על השגת הסכם. ההסכם כמובן סבוך למדי ומכסה שלל רחב של נושאים כגון זכויות אזרחים והתחייבויות כספיות בין המעצמות, ויוצא כעת לדרך בירוקרטית לא קלה של אישורים והצבעות. לאחר הודעת הנשיאה מיי, ביום חמישי האחרון שניים מן השרים בקבינט הבריטי הודיעו על התפטרותם עקב מחלוקות פנימיות הנוגעות בהשגת ההסכם עם האיחוד האירופי. חששות המשקיעים מפני תחילתו של משבר פוליטי במדינה הורגשו בשווקים האירופאים לאורך השבוע, ואכן נראה כי הנשיאה ניצבת אל מול אתגרים מהותיים בדרכה אל עבר יציאה מתונה וחלקה מהאיחוד.

מדד ה-DAX, מדד ה-Euro Stoxx 500, ומדד ה-FTSE 100 כולם סגרו את יום שישי והשבוע האחרון בירידות. יתרה מזאת, ביום חמישי השבוע הפאונד הבריטי חווה את ההפסד היומי הגדול ביותר שלו מאז אוקטובר 2016 וצנח במהלך היום לשער של 1.2753 אל מודל הדולר האמריקאי.

מחירי הנפט בשוק הגלובלי נמצאים תחת לחץ לאחר הטלת הסנקציות על איראן

מדד ה-US crude חווה הפסד שבועי שישי ברציפות לאחר ירידה של כ-6.2% כאשר המחיר נסגר על 56.46$. המדדים העתידיים המרכזיים היו בירידות לאורך השבוע לאור היצע עודף בשוק הגלובלי הנובע מפיצוי יתר על המידה של קטיעת האספקה האיראנית. נציגות הארגון למדינות מייצאות פטרוליום ((OPEC יפגשו בשישי לדצמבר על מנת לדון בעודף ההיצע. לאורך השבוע הגיעו לתקשורת ידיעות שאומרות כי מנהיגת הארגון, ערב הסעודית, מעוניינת לחתוך את ההיצע בכ-1.4 מיליון חביות ליום. בינתיים, ייצור הנפט בארה"ב הגיע לשיא נוסף השובע כאשר 11.7 מיליון חביות ליום סופקו במדינה, מה שתרם לעליות במניות הנפט.

להלן הביצועים השבועיים במדדים המרכזיים בארה"ב לאורך השבוע האחרון: מדד ה-S&P 500 נסגר השבוע בירידה של 1.6%, מדד הדאו ג'ונס נסגר בירידה של 2.2%, ומדד הנאסדק נסגר בירידה של2.1%.

 

*מדד S&P 500 לאורך השבוע האחרון:

 

 

*מדד דאו ג'ונס לאורך השבוע האחרון:

 

דסק מסחר בניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :