%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים

דוחות כלכליים שהתפרסמו בארה"ב, ביחד עם אירועים מקרו כלכליים, מובילים לשלל פרשנויות ברחבי העולם ולשבוע חלש של השווקים.

ביום שלישי האחרון התשואה על אגרות החוב האמריקאיות לעשר שנים עמדה על 3.07% - הגבוהה ביותר מאז יולי 2011. נגיעה זו בשיא מגיעה לאחר חציית הרף הפסיכולוגי של שלושת האחוזים במהלך השבועות האחרונים.

השווקים מצויים כבר זמן מה בסביבה כלכלית עדינה שבה על הפד ליצור מדיניות ולקחת החלטות מכריעות בנוגע לשיעורי הריבית ובהתאם למצב המקרו-כלכלי המשתנה מעת לעת. המשקיעים השונים בזירה הגלובלית מתמודדים עם אי וודאות מסוימת שנובעת מהצפי המשתנה ליישום מדיניות כלכלית כזו או אחרת של הפד. להעלאת שיעורי ריבית של הפד השלכות מרובות כגון התייקרות הלוואות בסקטורים שונים, והזזת כובד משקל ההשקעות ממכשירים פיננסיים מסוימים דוגמת מניות לאחרים דוגמת סחורות או אגרות חוב.

לאורך השבוע האחרון, מספר אירועים משמעותיים גרמו לבעלי דעה בזירה בגלובלית לטעון כי הסבירות להעלאת ריביות נוספת על ידי הפד גוברת.

ראשית, דוח התעסוקה שהתפרסם בשבועות האחרונים, ביחד עם פרסום נתונים נוספים של משרד התעסוקה האמריקאי לאורך השבוע האחרון, התפרש על ידי גורמים מסוימים כדוח שמעיד על היתכנות עליית האינפלציה. על רגל אחת - מנתוני התעסוקה עולה כי השוק בארה"ב חווה מגמות כביכול חיוביות דוגמת שיעור אבטלה שהוא הנמוך ביותר מזה 17 שנה ועומד כעת על כ-3.9%, ודוגמת עלייה בשכר השעתי הממוצע. האינדיקטורים האלו נתפשים על פי משקיעים מסוימים כמסוכנים מאחר ומהווים לחצים אינפלציוניים לכלכלה האמריקאית. בנוסף לנתוני התעסוקה, דוח המכירות הקמעונאיות שהתפרסם ושהציג עלייה של כ-0.3% בחודש אפריל ושל כ-0.8% בחודש מרץ (מעבר לציפיות האנליסטים), מעיד גם כן על גידול בהוצאות הפרטיות של האזרחים האמריקאים ומתפרש על פי כלכלנים מסוימים כמאיים על מתינות האינפלציה.

שנית, מחירי הנפט אשר הציגו עליות לאורך השבוע האחרון עוררו חשש בקרב המשקיעים גם כן מאחר ועלולים להעיד על דחיפת שיעור האינפלציה כלפי מעלה. ביום שלישי האחרון ההבדל בין מחירי הנפט במדד הברנט קרוד, אמת המידה הגלובלית למחירי נפט, לבין אלו במדד הווסט טקסס האמריקאי הגיע לכ-7 דולרים - ההבדל הגבוה ביותר מאז אמצע ינואר של שנת 2015. ההבדל במחירים נובע מעלייה בייצור הנפט המקומי בארה"ב ומירידה באספקה של חברות אופ"ק ובמיוחד ירידה באספקה של איראן עקב המתח הגיאופוליטי השורר כעת. המשקיעים נותרים במתח כאשר קיימת עדיין אי וודאות לגבי תכניותיו העתידיות של טראמפ במזרח התיכון במונחי סנקציות כלכליות.

לסיום, לאחר רגיעה מהותית של הרוחות לאורך השבועות האחרונים בגזרת גירעון הסחר בין שתי המעצמות  ארה"ב וסין, לאורך השבוע האחרון הציבור נחשף להצהרות חדשות מפי שתי הממשלות. ביום ראשון האחרון טען שר האוצר האמריקאי כי הממשל מוכן להפסקה זמנית של הסכסוך שכולל אי הוצאה לפועל של מכסים בשווי של 150 מיליארד דולר על מוצרים המיובאים מסין, לאחר שביום שבת שתי המדינות שיחררו הצהרה משותפת ולאחר שהממשל הסיני הצהיר כי בכוונתו לצמצמם את גירעון הסחר באופן משמעותי, בין היתר על ידי קניית מוצרים אמריקאים. אסוואר פאסאד, פרופסור למדיוניות מסחר מאוניברסיטת קורנל טען הנושאים העומדים בראש הסכסוך עדיין נותרים עומדים לאחר ההצהרה המשותפת. נציג המסחר האמריקאי רוברט ליגטייצר העלה ביום ראשון את נקודת ההגנה על הטכנולוגיה האמריקאית וטען כי לא יבחלו באמצעים על מנת להגן עלייה. מלחמת הסחר עלולה לייצר לחץ אינפלציוני במידה ומכסים ייצאו לפועל ומחירד מוצרים מסוימים יעלו.

המאורעות הללו של השבוע האחרון עוררו את חששות המשקיעים מפני העלאת ריביות נוספת ובלתי צפויה של הפד. כרגע עלייה כזאת נתפשת כאפשרית אם להסתכל על מדד החוזים העתידיים על הפד פאנדס אשר מגלם את התערבויות המשקיעים על ריביות עתידיות ועומד כעת על 54%.

לאורך השבוע האחרון השווקים הציגו את הביצועים הבאים: מדד הדאו ג'ונס הציג ירידה שבועית של כ-0.5%, מדד ה- S&P 500 הציג ירידה שבועית של כ-0.5%, מדד הנאסד"ק הציג ירידה של כ-0.7% והתשואה על אגרות החוב 10 השנים האמריקאיות הציגה עלייה שבועית של כ-0.09%.*מדד ה- S&P 500 לאורך השבוע האחרון


*התשואה על אגרות החוב 10 השנים האמריקאיות לאורך השבוע האחרון
דסק ניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :