%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים
17.09.2018

נתוני הצמיחה בארה"ב ממשיכים להראות יציבות, מלחמת הסחר מתפתחת

גיבוש מדיניות הפד, תנודתיות בשוק האג"ח, ומלחמת סחר מתפתחת מותירים את המשקיעים בסביבה כלכלית רגישה וגדושה באי ודאות.

הדוחות הכלכליים לחודש הנוכחי ממשיכים להציג מגמות חיוביות בכלכלה האמריקאית שעתידות לתמוך בקצב הצמיחה של התוצר הלאומי גולמי. אחוז האבטלה שומר על שער נמוך במונחים היסטוריים, מקומות עבודה ממשיכים להתווסף, והמשכורות עולות. ממדד ליבת המחירים לצרכן בארה"ב עולה החודש כי שיעור האינפלציה לאורך השנה האחרונה הציג עלייה של כ-2.2%, מה שמעיד על אינפלציה יחסית מתונה.

המגמות הכלכליות הנזכרות לעיל ישפיעו על החלטות הפד כאשר ידון בהקפצות נוספות של שער הריבית. מאוחר יותר החודש וועדת הפד עתידה לדון בגיבוש מדיניותה, ונכון לשבוע האחרון המדד העתידי על ריביות הפד הציג צפי של כ-80% להקפצת שער רק בחודש דצמבר.

מאז שנת 1950, ההחזר הממוצע בחודש ספטמבר בשוק המניות בארה"ב עומד על כ-0.3%, מה ששם את החודש רחוק מהאחור ברשימת החודשים המניבים. עם זאת, בחודשי ספטמבר אשר בהם השוק בסך הכל עלה, ההחזר הממוצע בשוק לאורך יתרת השנה עומד על כ-5.5%, ובחודשי ספטמבר אשר בהם השוק הציג ירידה, ההחזר הממוצע בשוק לאורך יתרת השנה עומד על כ-4.6%.

שוק האג"ח העולמי

התשואה על אגרות החוב 10 השנים בארה"ב נגעה השבוע בשיעור 3% לאחר שהייתה מצויה מתחת לרף זה במשך ששת השבועות הקודמים. התשואות על אגרות החוב קצרות הטווח טיפסה השבוע אל 2.781%, שיעור שיא מאז חודש יולי. העליות הללו הגיעו לאחר מכירות רחבות היקף של אגרות חוב, שעל פי אנליסטים, בוצעו בעיקר על ידי הבנק האירופאי המרכזי כחלק מכוונתו לסיים את תכניתו לרכישת אגרות חוב.

לשוק האג"ח השפעה מהותית וישירה על שוק המניות מאחר ותנודתיות התשואות על אגרות חוב משפיעה על הזזת כובד משקל הפעולה בין שני השווקים. כעת, בין גיבוש מדיניות הפד ובין תנודתיות בשוק האג"ח, על המשקיעים לגבש דרכי פעולה והחלטות בסביבה כלכלית רגישה וגדושה באי ודאות.

*תשואת אג"ח 10 שנים בארה"ב לאורך החודש:

 

שבוע גדוש בהתפתחויות בזירת המט"ח הגלובלית

הבנק המרכזי בטורקיה העלה את קריטריון שער הריבית במדינה בכ-625 נקודות בסיס לאורך השבוע האחרון, מה שגרם ללירה הטורקית לטפס בכ-3% אל מול הדולר האמריקאי. הדולר האמריקאי נחלש השבוע לאחר פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט, אשר הציג עלייה חודשית של כ-0.2%, עלייה נמוכה מהצפי שעמד על כ-0.3%. מדד הדולר אשר מודד את חוזק הדולר אל מות שישה יריבים עיקריים הציג של כ-0.9% לאורך השבוע. הפאונד האנגלי טיפס אל שיא של שישה שבועות השבוע שבו הציג שער של כ-1.3106 אל מול הדולר.

מלחמת הסחר

מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין ממשיכה להיות האבן השואבת בזירה הגלובלית לאורך החודש לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע את כוונתו להטיל מכסים נוספים על מוצרים סינים אשר מיובאים לארה"ב. הממשל האמריקאי כבר הוציא לפועל הטלת מכסים בגובה של כ-25% על מוצרים סינים מיובאים בשווי של כ-50 מיליארד דולר, וכעת כל המשקיעים נושאים את עיניהם אל עבר הצהרותיו של הנשיא אשר טען כי במידת הצורך ישלוף משרוולו הטלת מכסים נוספת על הסינים בשווי מוצרים של כ-267 מיליארד דולר, בנוסף להטלת מכסים בשווי מוצרים של כ-200 מיליארד דולר אשר כעת נמצאת בהתליכים מתקדמים אל עבר הוצאתה לפועל.

הטלות מכסים נוספות בשווי של כ-200 מיליארד דולר ו-237 מיליארד דולר נוספים למעשה יובילו את הכמסים אל עבר שווי מוצרים גבוה מהמכסה האפשרית המוערכת שעומדת על כ-505 מיליארד דולר, שווי כלל המוצרים המיובאים מסין לארה"ב בשנה אחת.

עיקר המחלוקת בין המדינות קשור במדיניות ופרקטירת מסחר בלתי הוגנת לכאורה מצד הסינים, ובהשתלטות סינית, לכאורה, על ידע טכנולוגי של חברות אמריקאיות.

להלן הביצועים השבועיים של המדדים המרכזיים בארה"ב לאורך השבוע האחרון: מדד ה-S&P 500 הציג עלייה של כ-1.2%, מדד הדאו התעשייתי הציג עלייה של כ-0.9%, ומדד הנאסדק הציד עלייה של כ-1.4%.

מדד ה-S&P 500 לאורך השבוע האחרון:

 

 

דסק ניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :