%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים
12/08/2019

מלחמת הסחר

לאחר שבסוף החודש שעבר, בוועידת ה-G20 באוסקה, היה נראה כי ארה"ב וסין יוצאות לדרך חדשה בדמות מתווה משותף אל עבר צמצום גירעון הסחר האמריקני, החודש הנוכחי החזיר את חוסר הוודאות לשווקים תוך שאיומים נוספים מפי טראמפ תופסים לכותרות.

יומיים לאחר הוועידה, טען הנשיא טראמפ כי הממשל הסיני לא עמד בהבטחתו להגדיל את כמות הרכישה של מוצרי חקלאות אמריקאים והזהיר את הסינים מפני הטלת מכסים נוספת כתגובה לכך. בעוד שהממשל האמריקאי הטיל עד כה מכסים בתעריף של 25% על מוצרים סינים מיובאים בשווי של לא פחות מרבע טריליון דולרים, כעת מצהיר הנשיא כי הטלה נוספת של מכסים בתעריף של 10% על מוצרים בשווי של כ-300 מיליארד דולר תצא לפועל. המדדים המרכזיים באותו היום "ב סגרו באדום כאשר מדד ה-S&P 500 מאבד 0.9% מערכו.

ביום שני האחרון יצא משרד התעשייה הסיני בהצהרה לתקשורת ובה טען כי יחדל לבצע רכישות נוספות של מוצרי חקלאות אמריקאים. כתוצאה מכך נחלש היואן מול הדולר האמריקאי וחצה את רף ה-7 יואן לדולר. באותו היום סגר ה-S&P 500 בירידה חדש של 3%. לאחר נעילת המסחר בארה"ב באותו היום טען הממשל האמריקאי כי ניתן לקבוע שהממשל הסיני מבצע מניפולציות במטבע, ולאחר מכן נחלש הדולר האמריקאי.

ביום שלישי האחרון נשמו המשקיעים מעט לרווחה לאחר שנציגי ממשל טראמפ טענו כי המשא ומתן בנוגע למחלוקת הסחר יימשך בחודש ספטמבר בוושינגטון, וזאת לאחר שהסינים טענו כי לא השתמשו ולא ישתמשו בעתיד במניפולציות מטבע כתגובה להטלות המכסים האמריקאיות. באותו היום סגר ה-S&P 500 בעלייה של 1.3%.

ההתפתחות האחרונה בנוגע למחלוקת בין שתי המעצמות הגיעה ביום המסחר האחרון של השבוע כשטראמפ טוען כי עדיין אינו מוכן לשוב לשולחן הדיונים ואף שוקל לבטל את אותה פגישה בוושינגטון.

סחורות

לפי הוועדה האמריקאית למסחר בסחורות וזהב (Commodity Futures Trading Commission), הגדילו קרנות גידור לאורך השבוע האחרון את פוזיציות הלונג שלהם בזהב בכ-23% - הגבוהה ביותר מאז יולי 2016. בנוסף, על פי סקר של "בלומברג" שפורסם ביום שישי האחרון, ההחזקה בתעודות סל (ETF's) המחקות אחר האונקיות היא הגדולה ביותר מאז 2013.
עוד ניתן היה להבחין מהסקר כי 69% מהאנליסטים והסוחרים נמצאים כרגע בעמדה שורית בנוגע למתכת הצהובה. הזהב עלה ב-7% בשבוע האחרון למחיר הגבוה ביותר שלו מזה 6 שנים.

שער הריבית בארה"ב עומד על 2%-2.25%

בסוף חודש יולי הוריד הפד בארה"ב את שער הריבית בכרבע אחוז ל-2%-2.25%. הפד ציין כי ההורדה בוצעה הודות להאטה בצמיחה הגלובלית ולמתח הגובר בין ארה"ב וסין בעניין גירעון הסחר.

בראיון שנערך עם היסטוריון הפד והכלכלן גארי ריצ'רדסון, דובר רבות על ההשלכות והמשמעויות שבהורדת הריבית הראשונה מזה עשור על ידי הפד. ריצ'רדסון טען בריאיון כי מדיניות הפד משקפת לחימה במיתון וכי אין להקל ראש במומחיות נציגי וועדת השוק הפתוח שכן תפקידם הוא "לחזות" את עתיד הכלכלה. כאשר נשאל ריצ'רדסון על תגובת שוק המניות לאחר הורדת שער הריבית ענה כי השוק מבחין בכך שהפד צופה מיתון בעתיד ושלא חסרים סממנים פוטנציאלים המאששים את ההבחנה.

ריצ'רדסון שפך מעט אור על המונח החדש שבו השתמשה הוועדה - "אמצע מחזור" (Mid-cycle)   וטען כי המונח בעצם מעיד על היותה של הכלכלה במצב שיא (peak), מצב שבדרך כלל קודם להאטה ושהשאלה המתבקשת היא בעצם לאורך כמה זמן מצב השיא יימשך.

נקודה מעניינת נוספת שהעלה ריצ'רדסון - כאשר התבקש לחוות דעתו בנוגע להשלכות הורדת שער הריבית על המשק, השיב ריצ'רדסון בתיאור שני תרחישים: ראשית, החשש מפני מיתון שמשדר הפד מהווה בסבירות מסוימת אינדיקטור להורדות שער נוספות. שנית, לאורך ההיסטוריה היה הפד מוריד את הריבית במצבים שבהם המיתון היה נראה לעין באופן מובהק, בשונה מהמצב כיום שבו מיתון עדיין בגדר תעלומה.

ולמרות הכל - השוק ירוק!

שוק המניות נמצא בסך הכל 3% מתחת לשיא כל הזמנים שאליו הגיע בחודש יולי האחרון ועלה 18% מתחילת השנה - נתון שמייצג את העלייה השנתית השלישית הטובה ביותר שלו בעשר השנים האחרונות.

להלן הביצועים של המדדים המרכזיים בארה"ב בשבוע האחרון:
S&P 500 ירד 0.5%, הדאו ג'ונס ירד 0.7%, והנאסד"ק 0.9%.
התשואה על אגרות החוב ל-10 שנים הציגה ירידה שבועית של 0.11% וכעת עומדת על 1.74%. מחיר חבית נפט סגר את השבוע במחיר של 54.43$ לחבית - ירידה של 2.2% השבוע.

למה לצפות בשבוע הבא?
עונת הדיווחים לרבעון השני של השנה ממשיכה השבוע עם דוחות של כ-3% מחברות ה S&P500. בנוסף, מדד המחירים לצרכן בארה"ב יתפרסם ביום שלישי ומדד ה-Harmonized CPI של האיחוד האירופאי גם כן באותו היום. ביום חמישי צפוי להתפרסם מדד ה-Retail Sales Control Group אשר מציג את סך המכירות בענף הקמעונאי בארה"ב וביום שישי צפוי להתפרסם מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן (Consumer Confidence Index).

להלן הביצועים של מדד ה- S&P 500לארוך השבוע האחרון:

*באדיבות Bloomberg

 

 

*ביצועי מדד הדאו לאורך השבוע האחרון:

*באדיבות Bloomberg

 

 

דסק מסחר בניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

 

שתפו עם חברים :