%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים
03.02.2019

 

חודש ינואר שובר שיאים בשווקי המניות, נתוני תעסוקה מרעננים בארה"ב

בעוד שעונת הדיווחים בעיצומה, החודש הראשון של השנה התחיל בנימה אופטימית בשוק המניות האמריקאי. מדד S&P 500 הציג את חודש ינואר החזק ביותר שלו מאז 1987 כשהוא עולה בכ-8%, הדאו ג'ונס בחודש ינואר החזק ביותר מאז 1989 - עליה של 7.4%; והנאסדק הציג את חודש ינואר הטוב ביותר שלו מאז 2001 - עליה של 9.5%

יציבות בכלכלה האמריקאית לאור הנתונים האחרונים, הפד מביע סובלנות כלפי העלאות נוספות של שערי הריבית
דוח התעסוקה לחודש ינואר הראה כי למשק האמריקאי נוספו 304,000 מקומות עבודה, נתון גבוה בהרבה מציפיות הקונצנזוס לתוספת של כ-165,000. ממוצע שלושת החודשים האחרונים עומד כעת על כ-241,000 מקומות עבודה, לאחר שהממוצע עמד על כ-231,000 בחודש דצמבר.
על אף העלייה במספר מקומות העבודה החדשים, שיעור האבטלה בארה"ב עלה לשיא של 7 חודשים ועומד כעת על 4.0%, וזאת בעיקר "הודות" לשביתה הממשלתית שהוציא לפועל הנשיא טראמפ.

מהדוח שהתפרסם עולה גם כי השכר השעתי הממוצע לחודש ינואר עלה בכ-0.1% בהשוואה לחודש דצמבר, ושהממוצע השנתי עלה בכ-3.2% בסך הכל בהשוואה לממוצע באותה התקופה אשתקד. השכר השעתי מהווה אינדיקטור מהותי למגבשי המדיניות הכלכלית בהקשר הלחץ האינפלציוני, ומהדוח ניתן היה לראות כי העלייה החודשית היא החלשה ביותר מאז אוקטובר 2017.

ביום רביעי האחרון פרסם הפד את הצהרת המדיניות שלו ובהצהרה נראית החלטתו להשאיר את טווח שערי הריבית בין 2.25%-2.5%. הפד גם טען כי לאורך החודשים האחרונים הלחץ האינפלציוני העולה מנתוני התעסוקה היה נמוך יחסית, אך שהמצב שונה כאשר מדובר באינפלציה לטווח הרחוק.

העלייה המשמעותית במקומות העבודה והעלייה המינורית בשכר יוצרות נקודה מעניינת למחשבה במונחי המצב הכלכלי בארה"ב. ככל, ניתן לומר שעמדות הפרשנים בזירה הגלובלית לאחר פרסום הנתונים היו נינוחות במידה ובישרו אופטימיות בנוגע למצב הכלכלי בארה"ב. ביום שישי האחרון

התשואה על אגרות החוב לשנתיים בארה"ב טיפסה אל 2.48% או 2.4 נקודות בסיס תוך שהתשואה על אגרות החוב לעשר שנים עלתה בכ-1.5 נקודות בסיס, מה שהוביל למרווח של כ-16.2 נקודות בסיס בעקום התשואה.

הזהב בעלייה
לפי נתוני המועצה העולמית לזהב ((World Gold Council, שווי האחזקה בתעודות סל מגובות זהב ומוצרים דומים גדל בכ-3.4 מיליארד דולר בשנת 2018. יתרה מזאת, המחיר לאונקיית זהב הגיע ל-1,321$ ביום שישי האחרון, העלייה השבועית השנייה ברציפות, והחוזה העתידי סגר את חודש ינואר בעלייה החודשית הרביעית שלו ברציפות. החוזה המשמעותי לזהב קפץ בכ-0.7% או 9.7$ ונעצר ב-1325.2$ לאונקייה לאחר פרסום הצהרת המדיניות של הפד, שכאמור הציגה הפסקה בהקפצת שערי הריביות.

השווקים בסין פתחו את חודש פברואר בעליות
ביום המסחר הראשון של חודש פברואר סגר המדד המרכזי בשנחאי בעליה של 1.3%, ומדד השן-ג'ן נסגר בעלייה של 2.7%. עם זאת, מדד ההנג-סנג נסגר בירידה מינורית יחסית של 0.23%. מנתונים שהתפרסו במעצמה האסייאתית עולה כי מדד הייצור (PMI) עמד על כ-48.3 לחודש ינואר אל מול 49.7 לחודש דצמבר. הכלכלן הראשי של המחלקה האסייאתית-פסיפית של ING, רוברט קרנל טען לאור התונים כי הגעה להסכמות  בין ארה"ב וסין בעניין מחלוקת גירעון המסחר, אשר תמנע הטלות מכסים נוספות, חיונית בשלב הנוכחי.

בגזרת מלחמת הסחר נוצרו התפתחויות גם כן לאורך השבוע האחרון כאשר הנשיא טראמפ טוען כי הוא מקווה להגיע עם המעצמה הסינית להסכמות עד חודש מרץ. נוסף על כך, טען הנשיא האמריקאי כי הנשיא הסיני קסי הביע רצון להתקדמות אל עבר עמק השווה במחלוקת. התגובות הללו הגיעו לאחר שמנהיגי שתי המדינות נכחו במשא ומתן אינטנסיבי בין יומיים שנערך בוושינגטון.

הנפט עלה לאחר פרסום נתוני התעסוקה
על רקע נתוני התעסוקה וסימני סנקציות אפשריות מצד ממשל האמריקאי כלפי ההנהגה בוונצואלה, מחירי הנפט ביום שישי נסקו מעלה. מדד ה-WTI  בארה"ב סגר את אותו היום בעלייה של 2.7% או 1.47$, והחוזה העתידי ((Brent Crude Oil הגיע עד ל-62.75$ לחבית. אנדרו ליפו, נשיא חברת הנפט ליפו מיוסטון, טקסס (Lipow Oil Associates) טען השבוע כי השפעת הסנקציות מורגשת בארה"ב במונחי היצע מקומי, מה שיכול להסביר את עליית המחירים.

רפורמת המיסוי של הנשיא טראמפ – מי הרוויח ומי הפסיד?
בעוד שכולנו היינו עדים לשבירת שיאים של התאגידים השונים בעונות הדיווחים לאורך 2018, חלקנו גם תהה האם המהלך של הנשיא טראמפ הופך אותו לגאון כלכלי או עול על מעמד הביניים בארה"ב. ובכן, מאז הורדת המיסים אי שם בדצמבר 2017 השתנו דברים רבים, ואנליסטים החלו לנתח לעומק את המהלך הנודע של הנשיא. כך למשל, בעל הטור הווארד גולד, כתב השבוע ל-Market Watch מדוע לעניות דעתו המהלך לא הניב פירות לציבור הרחב בארה"ב.

על קצה המזלג - גולד טען כי ההטבה במיסוי לא שינתה את אופי השקעות התאגידים, או תכניות העסקה שלהן, מה שאם היה קורה, היה מיטיב עם האזרח הפשוט ועם הצמיחה הכלכלית במדינה. את הטענה הנ"ל מגבה גולד באמצעות תוצאות סקר שנערך על ידי הארגון הלאומי לכלכלה ועסקים ((NABE, שמהן עולה כי 84% מהמשתתפים (כלכלנים המועסקים בתאגידים משמעותיים) בסקר חושבים בדיוק כמוהו.

אז לאן הלך כל הכסף? ובכן, התשובה היא Buy Backs. הנתונים מראים שבשנת 2018 שווי קניות המניות בחזרה על ידי התאגידים הגיע לשיא של 1.1 טריליון דולר, מה שניפח את הרווח למניה ומכאן שגרם לעליות במחירי המניות השונות. השתשלות אירועים מהסוג הזה למעשה מציגה מעין תמונת מחזור שבו הון יוצא ונכנס בחזרה לכיסם של נושאי משרות המפתח ובעלי המניות.

כאשר הורה הנשיא טראמפ על השינויים המשמעותיים באופי המיסוי, חלק מהצהרותיו כללו ניסיון להחזרת הון אשר מייצרים תאגידים אמריקאים מעבר לים. בפועל, מן הנתונים עולה כי במחצית הראשונה של שנת 2018 התכנית אכן עבדה, אולם ברבעון השלישי שווי ההון החוזר צנח עד לכ-50% בלבד.

לסיכום, השאלה העיקרית היא האם המהלך המדובר תרם לצמיחה הכלכלית. מחד, מסתמן כי הצמיחה בתוצר הלאומי גולמי בארה"ב  קפצה ותעמוד על 2.9%-3% בהשוואה ל-2.2% בשנת 2017 ו-1.5% בשנת 2016. מאידך, הצמיחה הגבוהה ביותר בתקופת כהונתו של הנשיא אובמה הייתה בשנת 2015 ועמדה על כ-2.9%, צמיחה כמעט זהה לזאת שעתידה להיות בשנה החולפת. אמנם מוקדם מדי מכדי לבדוק באופן יסודי את תרומתו של המהלך לצמיחה בארה"ב, אך רוב הפרשנים צופים האטה בצמיחה לעתיד הקרוב, מה שייתכן ויאשש את הטענה שהמהלך שהוביל טראמפ לא הוביל לתוצאות הרצויות.

 

 

 

דסק מסחר בניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :