%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים
25.03.2019

עקום התשואה מתהפך, שבוע אדום בשוק המניות בארה"ב

ביום שישי האחרון שוק המניות בארה"ב סגר את יום המסחר הגרוע ביותר שלו מזה חודשיים וחצי כאשר המדדים המרכזיים צנחו על רקע פרסום נתונים מדאיגים הנוגעים למצב הכלכלה הגלובלית, החלטת הפד, והתהפכות של עקום התשואה.

נתוני PMI חדשים מעידים על האטה בכלכלה העולמית

נתוני PMI  ביבשת האירופאית פורסמו והתפרשו על ידי האנליסטים כמעידים על האטה בצמיחה. המדד, אשר מייצג את תנאי הסביבה העסקית בסקטור השירותים ובסקטור הייצור, עתיד להמשיך את המגמה השלילית לאורך הרבעון הראשון. על פי חברת הנתונים HIS Markit, שיעור ה- PMI הכללי נעמד על 51.3 בהשוואה לשיעור של 51.9 מחודש פברואר. הירידה בשיעור המדד גבוהה מהתחזיות שצפו ירידה של 0.1 אל עבר שיעור של 51.8 לחודש מרץ. לאחר פרסום הנתונים ביום שישי האחרון שער מטבע האירו הציג שער שפל שבועי אל מול הדולר של 1.1289$.

נתוני PMI בארה"ב פורסמו גם כן והציגו תמונת מצב שרק החמירה את חששות המשקיעים ביום המסחר האחרון של השבוע שעבר. על פי הנתונים, שיעור ה-PMI לסקטור הייצור בארה"ב נמצא בשפל של 21 חודשים ונעמד כעת על 52.5 לעומת שיעור של 53 מחודש פברואר, ושיעור ה-PMI לסקטור השירותים ירד אל עבר שיעור של 54.8 משיעור של 56 בחודש שעבר.

מלחמת הסחר בין סין וארה"ב

נוסף על האירועים המוזכרים מעלה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ תרם גם הוא לאי הוודאות בשווקים כאשר יצא במסר כפול בסוגיית מלחמת הסחר עם המעצמה הסינית. לאורך השבוע האחרון נמצא הנשיא יוצא בהצהרות די מנוגדות בהפרש של מספר ימים בודדים. ראשית טען הנשיא כי מכסים אשר הוטלו על מוצרים סיניים אשר מיובאים לארה"ב עלולים להישאר בתוקף לאורך תקופה ארוכה, ומאוחר יותר השבוע טען הנשיא טראמפ כי שתי הממשלות קרובות מאד להסכם.

עקום התשואה מתהפך

האירוע המשמעותי ביותר לאורך השבוע שעבר התרחש במהלך יום שישי ובו עקום התשואה התהפך לראשונה מאז שנת 2007, תוך שהתשואה על אגרות חוב 10 השנים צנחה בכ-8 נקודות בסיס אל עבר שיעור שפל מזה 15 חודשים של 2.459%. למשך פרק זמן קצר, כאשר התשואה על אגרות חוב 10 השנים נעמדה על שיעור זה, היא עלתה על שיעור התשואה של אגרות החוב קצרות הטווח של 3 השנים.

ההתפתחויות השונות לאורך יום שישי הפעילו לחץ על שוק המניות ומשקיעים נהרו אל עבר מקלטי מבטחים ובוצעו רכישות משמעותיות של אגרות חוב ארוכות טווח, מה שהוביל לירידה בתשואותיהן.

התהפכות העקום החריפה את הסנטימנט השלילי בקרב המשקיעים והבהלה הורגשה בשוקי המניות והאג"ח עד לסוף יום המסחר האחרון של השבוע. תנודתיות העקום נחשבת אינדיקטור לניבוי מיתון עתידי, ועל פי הפדרל רזרבס בסן פרנסיסקו, מאז שנת 1955 התהפכות כזאת קדמה לכל מיתון מלבד פעם אחת בה לא קדמה למיתון. יתרה על כך, מערכת היחסים בין התשואות על אגרות חוב 10 השנים לתשואות אגרות חוב 3 החודשים נחשבת למהותית ביותר בהקשר של ניבוי מיתון.

טום גרטסון, אסטרטג Fixed-income Securities ב-RBC Wealth Management אמר לאחר האירוע כי "לא ניתן להתעלם מהסיכון ההולך וגובר למיתון הכלכלה, שמתעורר כעת עקב דאגה הקשורה בהאטת הצמיחה הגלובלית, וכי אם האטה כזאת תתרחש, ארה"ב לא חסינה מכך."

קווין גידיס, האסטרטג הראשי של Raymond James ל-Fixed-income Capital Markets טען כי "השוק נמצא בצומת דרכים בעוד המשקיעים נזהרים ממוצרים בעלי סיכון גבוהה כמו מניות שכן הנטייה שלהן היא להיחלש כאשר מיתון קרב ובא."

הפד מחליט להשאיר את שער הריבית ללא שינוי

ביום רביעי האחרון הפד פרסם את החלטתו שלא להקפיץ את שער הריבית. יתרה מזאת, מהדוח שפורסם ניתן להסיק כי הפד לא מעוניין בהקפצות נוספות עד לסוף השנה הנוכחית.

הבנק המרכזי בארה"ב הציג תחזית נמוכה לצמיחה השנתית של התוצר המקומי הגולמי של 2.1% לעומת תחזית קודמת של 2.3% והתחזית של השנה שבערה שעמדה על 2.9%.

בתגובה לפרסום החלטת הפד ג'ייקוב פרנקל, יושב הראש של JP Morgan International הביע את דעתו בפורום הצמיחה בבייג'ינג, סין וטען כי גיבוש המדיניות בדוח תקף בעיקר לטווח הקרוב ושמדיניות הפד לא השתנתה באשר לטווח הבינוני או הרחוק. בנוסף אמר פרנקל כי "זוהי אינה פניית פרסה, אלא שינוי בקצב יישום המדיניות אשר עלייה הוחלט בעבר."

להלן הביצועים השבועיים של המדדים המרכזיים בארה"ב לאורך השבוע האחרון: מדד ה-S&P 500 סגר את השבוע בירידה של 0.8%, מדד הדאו ג'ונס סגר בירידה של 1.3%, ומדד הנאסדק סגר בירידה של 0.6%. תשואת אגרות חוב 10 שנים סגרו את השבוע האחרון בירידה של 0.15%.

*מדד ה-S&P 500 לאורך השבוע האחרון על פי :Bloomberg

*מדד הדאו ג'ונס לאורך השבוע האחרון על פי :Bloomberg

 

 

 

דסק מסחר בניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :