%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

הכותב: יהונתן כמורה,

סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים

מלחמת סחר גלובלית בפתח?

ההודעה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הטלת מכס בגובה 25% על ייבוא פלדה ובגובה 10% על ייבוא אלומיניום עוררה שאלות רבות מצד הפרשנים הכלכליים ברחבי העולם, כאשר הגדולה מכולן היא האם אנחנו בתחילתה של מלחמת סחר.

המסחר בין ארה"ב לסין עלה לכותרות מאז הודעת טראמפ ולא בכדי - שווי המסחר בין ארה"ב לסין בשנת 2016 עמד על כ- 580 מיליארד דולר. מחד, ייצוא הסחורות הללו מסין, יריבתה הכלכלית המובהקת של ארה"ב, אינו משמעותי ונאמד על כ- 0.3% מהתוצר הלאומי של המדינה, ומאידך, מאחר והנשיא טראמפ ביקש מסין לצמצם את עודף המסחר בין המדינות בלא פחות מ-100 מיליארד דולר, גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה,

אין מנוס מלתהות האם העלאת המכס על הסחורות כאמור היא לא פחות מתחילת מימושה של אסטרטגיה אגרסיבית הנועדה לחזק את הכלכלה האמריקאית באמצעות,בין היתר, צמצום גירעון המסחר עם סין. לעת עתה, קשה לקבוע האם כלכלות העולם יגיבו באופן קונקרטי להעלאת המכסים, אך מהלכים אלו סבירים בהחלט לקרות במידה וטראמפ יחליט להטיל מכסים נוספים.

למלחמת סחר מסוג זה יש השלכות מרובות מאחר והצרכנות הסינית בשוק המקומי מהותית ביותר לחברות אמריקאיות, ושיתוף פעולה עסקי בין שתי המדינות משתרע על פני מגוון תעשיות כגון תעופה, טכנולוגיה, קמעונאות ועוד. יתרה מזאת, סין הינה המחזיקה הגדולה ביותר של אגרות חוב אמריקאיות, קלף שלא סביר שהממשל הסיני ישלוף בשלב זה. מעניין לחשוב האם האזרחים האמריקאים יעמדו לצד הדגל גם אם הדבר יהיה כרוך בהתייקרות המוצרים שהם קונים. פרשנות אחת טוענת כי לסין יש יותר מה להפסיד במלחמת סחר מאחר ועודף הייצוא שלה עם ארה"ב עצום ממדים (עומד על כ- 375 מיליארד דולר).

גירעון הסחר של ארה"ב עם סין, האיחוד האירופאי, גרמניה, יפן ומקסיקו בשנים 2015-2016.

מקור: US Bureau of Economic Analysis

 

 

זמן קצר לאחר הודעת הנשיא האמריקאי, השווקים הגיבו בירידות – מדד הדאו ג'ונס איבד כ-420 נקודות ומדד  ה-S&P 500 ירד בכ-1.3%. ניתן לומר כי ירידות אלו נבעו מחששות המשקיעים בנוגע לתגובות הממשלות השונות. כ- שליש מהפלדה והאלומיניום אשר משמשים עסקים אמריקאים מיובא בשנה אחת, והעלאת המכסים עלולה ליצור עלויות נוספות לעסקים כאלו. תגובות המשקיעים הגיחו בעיתוי רע לאחר שהמדדים כבר הספיקו לרדת בערך 4 אחוזים לאורך חודש פברואר, החודש הקשה ביותר לשווקים מזה שנתיים.

מדד הדאו ג'ונס ביום ההודעה של הנשיא טראמפ

במקביל להעלאת המכסים כאמור, מתנהל משא ומתן בין קנדה, ארה"ב ומקסיקו הנוגע להסכם הסחר החופשי הצפון אמריקאי, נפט"א, אשר נכנס לתוקף בשנת 1994. ההסכם היה אחראי על מסחר בין המדינות בשווי של 1.15 כ- טריליון דולר בשנת 2015 ויצר לא מעט מקומות עבודה בארה"ב. יתרה על כך, ההסכם עודד השקעות זרות לאורך השנים, הכוללות 240 מיליארד דולרים שזרמו ממקסיקו וקנדה לארה"ב.

מקסיקו וקנדה קיבלו פטור זמני מהעלאת המכסים על פלדה ואלומיניום ונאמר כי פטור זה יהיה בתוקף עד להתבהרות רצונות כל אחד מצדדי המשא ומתן. נשיא ארה"ב טראמפ הבהיר כי בכוונתו לצמצמם את גירעון הסחר עם מקסיקו שנאמד בכ- 55.6 מיליארד דולר בשנת 2016. גם כאן, בדומה למצב מול הסינים, כל שינוי מדיניות מצד אחת המדינות מהותי לארה"ב ועלול להוביל לתוצאות רצויות ולא רצויות – מצד אחד, העלאת מכסים בתעשיית הגז עלולה להטיב עם חברות אמריקאיות ולהגביר את תחרותן ביבשת, ומצד שני, הדבר עלול לגרום לטלטלה בתעשיית החקלאות האמריקאית אשר הייתה אחראית על ייצוא למקסיקו בשווי של 17.9 מיליארד דולר של בשנת 2016.

הנושא העיקרי במשא ומתן אשר עתיד לקבוע האם טראמפ יחליט לצאת מההסכם האזורי קשור בתעשיית הרכב. בכוונת האמריקאים לצאת משולחן הדיבורים עם רגולציה חדשה שתוביל לצמיחה בענף הרכב האמריקאי. הסבב השמיני של המשא ומתן בין המדינות עתיד לקרות בחודש אפריל.

 

 

דסק ניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :