%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

יהונתן כמורה
סוחר ניירות ערך זרים ונגזרים בשווקים בינלאומיים
09.07.2018

בשבוע שעבר החצי הראשון של שנת 2018 הגיע לסיומו בליווי סממנים של שיא צמיחה בכלכלה האמריקאית, ואיתם גם תהייה מפי המשקיעים לגבי עתידם של השווקים בחצי השני של השנה הנוכחית.
ראשית, סממן עיקרי אחד הינו שוק התעסוקה בארה"ב אשר מתאפיין במגמות שיא חיוביות דוגמת שיעור אבטלה נמוך מזה שנים, מה שדחף את משכורות העובדים מעלה. לאורך החצי השנה האחרונה, התווספו בערך כ1.3 מיליון מקומות עבודה בארה"ב. עם זאת, יציבות עדיין קיימת בשוק התעסוקה עקב עודף כוח עבודה שששר לפני כן. ככל ועודף כוח העבודה יצתמצם אל מול מספר מקומות העבודה במדינה, גובר הסיכון של עליית האינפלציה.
שנית, עקומת התשואה משטתחת, מה שמעיד על ירידה בתמורה לסיכון שכרוך באחזקת אגרות חוב ארוכות טווח. ההשטתחות הנל עלולה במידה מסויימת להעיד על חששות המשקיעים לגבי מצב הכלכלה, ועל צפי לירידה באינפלציה או צפי להעלאת ריביות מטעם הפד. כעת ההבדל בין אגרות החוב עשר השנים לאלה של השנתיים עמוד על בערך 0.34 אחוזים, ההבדל הקטן ביותר מאז 2007. השתטחות העקומה לבד לא בהכרח מנבא מיתון, אך נפילת ריבית אגרות החוב הארוכות טווח מריבית אלו קצרות הטווח אכן מהווה אינדיקטור מהימן, אם להסתכל על כל מיתון לאורך 60 השנים האחרונות, אשר הגיח לאחר התהפכות של העקומה.
המגמות הללו מסתמנות כמסוכנות, אך תמונת המצב ככל הנראה תתבהר עם ההתקדמות אל תוך החצי השני של השנה, שבה נראה את ביצועיי הכלכלה האמריקאית, אופי הסביבה העסקית, ואופן גיבוש המדיניות הכלכלית.
יציבות הכלכלה יחד עם ריווחיות חזקה של התאגידים השונים, אשר מהם עולה כי השווקים מצויים במחזור העסקי המאוחר, עלולים אף להמשך אם להתסכל בפרספקטיבה היסטורית על משך התקופות השווריות של השווקים – משך הזמן הממוצע של תנאי מחזור עסקי מאוחר מרגע העלאת ריביות ראשונה של הפד ועד להאטה בצמיחה הינו 32 חודשים.
יתרה מזאת, הנתונים על ביצועיי המדדים לאורך חצי השנה האחרונה שופכים אור חיובי ומאזנים במידה את חוסר הוודואות וחששות המשקיעים. התשואה הכוללת (כולל דיבידנדים) של שוק המניות בארה"ב לאורך החצי השנה האחרונה עומד על כ-2.7%, וזאת לאחר שהתשואה טיפסה עד לכ7.6% בחודש ינואר ונפלה עד לכ3.3%- בחודש פברואר. מאז שנת 1950, בכל שנה כאשר מדד ה-s&p500 סיים את חצייה הראשון בתשואה חיובית, שוק המניות בכללותו הציג תשואה חיובית בכ-94% מהזמן לאורך אותה השנה.
איום מתמשך על הכלכלה הגלובלית שככל הנראה ילווה אותנו גם בחצי השני של השנה הנוכחית הינו מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין, שתי המעצמות הכלכליות החזקות בעולם. ביום שישי האחרון הממשל האמריקאי הוציא לפועל הטלת מכסים בשווי מוצרים של כ-34 מיליארד דולר, בעוד שהטלת מכסים נוספת בשווי של כ-16 מיליארד דולר עתידה לצאת לפועל בשבועות הקרובים. הממשל הסיני לא נותר חייב והגיב בהטלת מכסים משלו. הבנקאי הראשי של סין טען לאחר הטלת המכסים של נשיא ארה"ב כי ההשפעה של הטלת מכסים בשווי מוצרים של כ-50 מיליארד דולר הינה מינורית ושווה לכ-0.2 נקודות מהתוצר הלאומר גולמי של המדינה. לאחר המאורעות הללו אנליסטים בזירה הגלובלית התמקדו בשאלה האם הטלות המכסים מהוות התחלה של מלחמת סחר חסרת מעצורים, או לחלופין יישום טקטיקה שמטרתה להפעיל לחץ על המנהיגות הסינית. בכל מקרה, פרשנים מציגים סקפטיות מסויימת בנוגע להשפעת הטלות מכסים נוספות. ניתן למשל להעריך כי אפילו הטלת מכסים מצד הממשל האמריקאי בשווי מוצרים של כ-200 מיליארד דולר תהווה פגיעה בסדר גודל של כ-1% מהתוצר הלאומי גולמי של סין.
להלן ביצועיי המדדים המרכזיים בארה"ב לשבוע הראשון של החצי השני של השנה: מדד הדאו נסגר בעלייה של כ-0.8%, מדד ה-s&p 500 נסגר בעלייה של כ-1.5%, ומדד הנסדאק נסגר בעלייה של כ-2.4%.


*מדד ה- S&P500 לאורך השבוע האחרון*מדד הדאו ג'ונס לאורך השבוע האחרון 

דסק ניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :