יולי 2018


בין אם שמנו לב, או שלא, הריבית בארה”ב כבר מזמן לא אפסית כפי שהיא היתה במשך שנים ארוכות. יותר מזה, היא במגמת עלייה והמסרים שמפזר הבנק המרכזי בארה”ב רק מחזקים את זה.

עכשיו, ריבית עולה זה טוב או רע?

כמו תמיד, וכמעט בכל סיטואציה – השאלה היא: למי?

אז ישבנו לשיחה קצרה עם צביקה שלזינגר, מנהל השקעות ראשי בדסק חו”ל של IBI ניהול תיקים. צביקה והצוות שעובד עמו מנהלים תיקי השקעות בחו”ל, בכל האפיקים: מניות, איגרות חוב וכו’.

 

אז צביקה, בוא נתחיל בסוף: מה השורה התחתונה?

השורה התחתונה היא שהריבית בארה”ב עלתה, פער הריביות התרחב והתשואות באיגרות חוב דולריות גבוהות יותר מאשר באיגרות חוב ישראליות. זה הופך את ההשקעה באיגרות חוב דולריות לאטרקטיבית יותר.


אוקי, אז בוא נחזור רגע להתחלה. מה הסיפור המרכזי שמלווה את עליית הריבית בארה”ב?

הסיפור הוא שמאז דצמבר 2015 הריבית בארה”ב עלתה כבר שבע פעמים לרמה של כ-2%. נזכור שהיא היתה אפסית במשך המון זמן – יותר משבע שנים.

הריבית גם צפויה להמשיך לעלות עוד מספר פעמים עד סוף 2019. אנחנו, ועוד הרבה משקיעים מעריכים כך, בגלל שאלו המסרים שמפזר הבנק המרכזי האמריקאי. בהצהרתו האחרונה הוא רמז על שתי העלאות ריבית עד סוף השנה הנוכחית.


למה זה קורה?

בגלל מספר סיבות, העיקרית מביניהן היא שהכלכלה האמריקאית התאוששה, שוק העבודה השתפר ואנחנו רואים משק במצב של תעסוקה מלאה, כלומר עם רמת אבטלה של 3.8%.

זה נתון שגורר עמו חשש מעליה בשכר שתלווה באינפלציה בארה”ב. הכלי הנפוץ ביותר להתמודד עם אינפלציה הוא…ריבית.


איך אנחנו בישראל ביחס לארה”ב?

הפער גדול. בישראל הריבית עדיין אפסית ואמנם רפי גוזלן, הכלכלן הראשי ב-IBI, חושב שיש הסתברות גבוהה לכך שהריבית תתחיל לעלות עד סוף השנה, אבל עדיין, הפער לא יסגר כל כך מהר.


אוקי, אז מה זה אומר?

זה מביא לסיטואציה שלא היינו רגילים אליה: הריבית על איגרות חוב דולריות (גם ממשלתיות – של ממשלת ארה”ב, וגם של חברות) מניבה תשואה עודפת משמעותית ביחס לאיגרות חוב שקליות מקבילות.

אם פעם היינו דורשים “פרמיית סיכון” להחזקת איגרות חוב שקליות, כדי לפזר את הסיכון “הגיאוגרפי” שטמון בהשקעה בישראל, היום אנחנו בעצם במצב שאנחנו משלמים “קנס” על החזקה בהן. הקנס הזה הוא בדמות ריבית נמוכה ביחס לאלטרנטיבות.


על איזה פער אנחנו מדברים?

למשל, איגרת חוב של ממשלת ישראל לשנתיים נותנת היום ריבית בגובה של 0.36%.

איגרת חוב של ממשלת ארה”ב לתקופה זהה נותנת ריבית בגובה של 2.54%.

פער של יותר מ-2%.

בחמש שנים הפער יורד ל-1.64%.

פערים גדולים, אין ספק.


ובוא נדבר קצת על הדולר שמתחזק…

אז באמת בשנים האחרונות הפער הזה נפתח בהדרגה, אבל מה שמנע ממשקיעים ישראליים לעבור להשקעות דולריות באג”ח בארה”ב היה ההתחזקות היוצאת דופן של השקל מול הדולר. זה מיתן ואפילו מחק את האפקט הזה.

אבל, בשבועות האחרונים אנחנו רואים התייצבות בשער החליפין ואפילו התחזקות של הדולר מול השקל.


ומה צפוי בהמשך בגיזרת הדולר-שקל?

אנחנו ב-IBI מעריכים שהדולר ימשיך להתחזק בגלל הדברים שדיברנו עליהם קודם, ודברים נוספים שמאפיינים את הכלכלה האמריקאית בעת הנוכחית.


אז כל זה הופך את ההשקעה באיגרות חוב דולריות לאטרקטיבית שוב?

נכון, בדיוק כמו שאמרנו בהתחלה.


צביקה, אתה יכול לתת דוגמה לפער הזה, באיגרות חוב של חברות בחו”ל?

ניקח למשל איגרות חוב בריבית משתנה של גופים פיננסיים אמריקאים מובילים, כמו גולדמן זקס, מורגן סטנלי וכדומה.

איגרת חוב כזו נותנת ריבית תלוית לייבור (כלומר שער הריבית הבין-בנקאית לדולר) של סביב 3.2%.

איגרת חוב של חברה ישראלית בתחום דומה, בריבית משתנה, ולתקופה דומה, נותנת ריבית של כ-1%.

שוב, פער משמעותי, של 2%-2.5%.

רק פה חשוב לי להגיד הכי ברור שאפשר: זו בשום אופן לא המלצת השקעה, אנחנו רק מתארים פה בשיחה שלנו תמונת מצב.


ועוד לא דיברנו על הזדמנויות ההשקעה המגוונות שיש בחו”ל…

נכון, בחו”ל יש עולם ומלואו של הזדמנויות השקעה, בחברות איכותיות. אין מה לעשות, איך שלא מסתכלים על זה, אפשרויות הבחירה בחו”ל הרבה יותר גדולות.


אז לסיכום:

לאחר שנים בהן התמקדנו בפיזור השקעות בחו”ל בעיקר בתחום המניות, אנחנו ב-IBI ניהול תיקים מבצעים מחדש השקעה באיגרות חוב גלובליות, וגם מגדילים בחלק מהמקרים את החלק המושקע בחו”ל בתיק ההשקעות, גם באמצעות איגרות חוב.

אם מעניין אתכם ואתכן לדעת פרטים נוספים על השירותים שאנו מעניקים בתחום ניהול השקעות בחו”ל > מוזמנים ומוזמנות לקרוא עוד > כאן וגם כאן.


אפשר גם ליצור קשר עם צביקה שלזינגר, במייל Tzvika_sh@ibi.co.il

שתפו: Share: