מתכון-לעוגה-פיננסית

(נכתב ביולי 2015)

באחרונה קיימו מומחי ומומחיות IBI גמל והשתלמות “אירוח” בפורום תפוז, במסגרתו שאלו גולשים רבים שאלות בקשר לחסכון החשוב ביותר של כולנו – החיסכון הפנסיוני. מתוך כל השאלות, בחרנו לרכז את אלו שיסייעו לכן/ם בבניית תיק נכסים פנסיוניים מקיף ויעיל.

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

נושא: ביטוח מנהלים

שאלה: ביטוח מנהלים עם מקדם קצבה מובטח – לנייד או להשאיר?

זו אחת השאלות הנפוצות, העולה כמעט בכל פגישה עם בעל רישיון פנסיוני. זה לא מפתיע, כי רבים מחזיקים בביטוח מנהלים בעלי “מקדם קצבה” מובטח ולעתים הוא אטרקטיבי למדי. מה זה מקדם קצבה? אפשר לקרוא לו “מספר הזהב”, זהו אותו מספר בו יחולק החיסכון שצברתם עד גיל פרישה, כדי לקבוע מהי הקצבה שתקבלו בכל חודש. אם כך, ככל שהמקדם נמוך יותר, כך הקצבה החודשית גבוהה יותר.

ראשית, נפריד בין שני סוגים של פוליסות ביטוח מנהלים: אלו שיש בהן כסף הוני ואלו עם כסף קצבתי. נתייחס לכל אחת מהן בנפרד.

פוליסות ביטוחי מנהלים הוניות. אלו פוליסות שנפתחו בין השנים 2000-2008 או שמדובר בכסף שהופקד לפוליסות ותיקות יותר בשנים אלו, מתוך מטרה למשוך את הכסף באופן חד פעמי בעת פרישה. במרבית המקרים, כספים אלו לא נהנים ממקדם קצבה מובטח ולכן מומלץ לשקול לנייד אותם לאפיקים הוניים אטרקטיביים יותר. אחד מהם הוא קופת גמל, שעלותה (דמי ניהול) לרוב נמוכה יותר.

ביטוח מנהלים קצבתי. החוסכים בביטוחי המנהלים לפני שנת 2013 נהנים ממקדם קצבה מובטח, להבדיל מקרן פנסיה, בה מקדם הקצבה יקבע רק ביום הפרישה. אז אם כך, איפה ה- catch? במחיר, כמובן. העלות הכוללת של ביטוח מנהלים גבוהה בממוצע פי שלושה מאשר בקרן פנסיה. לכן, זה הגיוני להניח כי יתרת הנכסים שלנו בקרן הפנסיה ביום הפרישה תהיה גבוהה משמעותית מאשר בביטוח המנהלים.

 אז תכל’ס. מכיוון שחישוב הקצבה תלוי בשני הגורמים שהוסברו: יתרת החיסכון ומקדם הקצבה, לצערנו, היות ואף אחד אינו מסוגל לחזות בוודאות את תוחלת החיים הצפויה ביום שנפרוש – אין תשובה חד משמעית באשר לכדאיות המקדם בביטוח מנהלים.

אבל, לדעתו הצנועה של כותב שורות אלו, מומלץ לכל חוסך עם ביטוח מנהלים לבחון בעצמו ועבורו את היתרונות והחסרונות של הפוליסה שלו, לרבות העלות שלה, הרכב הכסף הנמצא בה, כלומר, הוני וקצבתי, ואופן העברת הקצבה לשארים. את כל אלה מומלץ לבדוק מול האלטרנטיבות הקיימות היום בענף החסכון הפנסיוני.

נושא: קרן השתלמות

שאלה: למה בתי השקעות ממליצים לא למשוך קרן השתלמות לאחר שש שנים? האם בגלל האינטרס לשמור על דמי הניהול?

חד משמעית – לא. על פי נתוני אתר Feex “הרובין הוד של העמלות”, כ- 77% מהחוסכים מושכים את קרן ההשתלמות שלהם לאחר שש שנים, כלומר – לא מנצלים את הטבת המס. הטבת המס העיקרית היא פטור ממס רווחי הון, השווה הרבה כסף כשמדובר בחסכון לטווח ארוך. כמה זה הרבה כסף? קרא/י כאן (שאלה אחרונה במאמר באתר ביזפורטל, מאת קובי רוזין, מנכ”ל IBI גמל והשתלמות).

אחת הטעויות הקלאסיות (והאבסורדיות!) היא למשוך את קרן ההשתלמות לאחר שש שנים, כדי להשקיע את הכסף בשוק ההון – השקעה החייבת במס רווחי הון.

בנוסף, הגישה הרווחת כיום היא לראות בקרן השתלמות כמוצר השלמה לחסכון פנסיוני. על כך אפשר יהיה לקרוא במאמר במגזין IBI לחודש אוגוסט.

למידע על קרנות ההשתלמות של IBI

שאלה: כמה כדאי להפקיד לקרן השתלמות? האם כדאי לעבור את התקרה המותרת?

כאמור, קרנות השתלמות נהנות מהטבות מס:

הטבת מס הכנסה (ניכוי), ממנה נהנים עצמאים. כלומר, חלק מההפקדה תוכר לצורכי מס בדו”ח השנתי. לצורך מיצוי הטבה זו מוצע להפקיד את הסכום המקסימלי לפי הכנסתכם.

הטבת מס רווחי הון. ההפקדות לקרן השתלמות נהנות מפטור ממס רווחי הון עד תקרה שנתית של כ- 18,500 ₪. הרווחים בגין ההפקדות מעל התקרה יהיו חייבים במס רווחי הון בעת משיכת הקרן. שוב, ככל שנחזיק בקרן ההשתלמות יותר שנים כך שיעור ההטבה משמעותי יותר ויכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

אז תכל’ס. הפקדה מעל התקרה אפשרית לשכירים (בהתאם לשכרם) או לעצמאים ללא קשר לגובה ההכנסה. כסף שיופקד מעבר לתקרה יהנה מכל יתרונות הניהול במסגרת קרן השתלמות, למעט פטור ממס רווחי הון. ובכל זאת, קיימת כאן הטבת מס סמויה כי תשלום המס נדחה ליום המשיכה בלבד.

נושא: פיצויים ממקום העבודה

שאלה: האם כדאי למשוך כספי פיצויים?

לא. אנו ממליצים לקיים את כלל האצבע הבא: אם אין לך צורך מהותי בכספי הפיצויים, משיכתם מקרן הפנסיה/ביטוח מנהלים בעת סיום עבודה אצל מעסיק אינה מומלצת.

משיכת פיצויים גורמת לנזק כפול להכנסה בגיל הפרישה: הראשון, מכיוון שכספי הפיצויים מהווים כמעט מחצית מהחסכון הפנסיוני ולכן משיכתם בדרך תקטין את הקצבה הצפויה בקרוב ל- 50%. בנוסף, משיכת פיצויים פטורים ממס מפחיתה משמעותית את הפטור ממס הכנסה הניתן לקצבת הפנסיה.

נושא: תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

שאלה: מה זה ולמה זה מעניין אותי?

תיקון 190 הינו תיקון לפקודת מס הכנסה שבוצע בשנת 2012. במסגרת התיקון נמצאו פתרונות חדשים לכספי הפיצויים המנוהלים בקופות הגמל ולהורשת כספים פנסיוניים. בנוסף, התיקון פותח שוב אפשרות להפקיד כספים לקופת גמל ולמשוך אותם כסכום חד פעמי בגיל פרישה או כקצבה פטורה ממס.

תכל’ס. התיקון מאפשר לעשות שימוש בקופת גמל, על יתרונות ההשקעה והמיסוי שלה, כאפיק השקעה אלטרנטיבי לאפיקי ההשקעה הנפוצים בשוק ההון. למרות חשיבותו העצומה של התיקון, מספר החוסכים שמימשו את זכויותיהם במסגרת התיקון נמוך למדי. מה כדאי לעשות? להתייעץ, כמובן.

רונן מדמוני

רונן מדמוני

מנהל תחום גמל והשתלמות ב- IBI .

שתפו: Share: