בכל מה שקשור לשוק ההון, השנה האחרונה הייתה שנה משוגעת. אם לדבר בהכללה, נראה היה שכולם ישבו בבית וחשבו איך אפשר לנצל את הזמן האבוד ומה אפשר לעשות עם הכסף הפנוי. לפקטור הזמן החופשי והכסף ששוכב בחשבון הבנק, כמעט ללא תשואה, הצטרפו בתחילת תקופת הקורונה השינויים החדים במחירי המניות בארץ ובחו”ל ומאוחר יותר הצטרפו גם סיפורים על הנפקות של חברות מעניינות, שזינקו בעשרות אחוזים כבר ביום לאחר ההנפקה. לכל זה תוסיפו תחיה מחודשת של עולם המטבעות הדיגיטליים וקיבלתם באזז שיצר, בקרב רבים, תחושה שאת המסיבה הזו לא כדאי להפסיד.

הקפיצה האדירה במספרים

כתוצאה מכך, עם פרוץ מגפת הקורונה ובמהלך 2020, נרשמה צמיחה עצומה בביקוש לפתיחת חשבונות השקעה ומסחר עצמאיים. בחינה של נתוני המסחר העצמאי של IBI TRADE מעלה שבשנת 2020 נפתחו במסחר העצמאי של IBI פי 3 יותר חשבונות חדשים בהשוואה ל- 2019. במקביל, נרשם גידול משמעותי בפעילות של הלקוחות הקיימים. על פי נתוני הבורסה, במחצית הראשונה של 2020 חל זינוק בהתעניינות של הציבור במסחר עצמאי, ונפתחו 77 אלף חשבונות חדשים, המהווים עלייה של 56% לעומת המחצית הראשונה של 2019. היתרונות הרבים שבפתיחת חשבון מסחר והשקעות בבית השקעות לעומת הבנק, באו לידי ביטוי בזינוק מספר החשבונות החדשים בבתי השקעות ב- 180%.

פרופיל המשקיעים החדשים

המגמה הזאת, שהתעצמה מאוד גם במהלך גל הקורונה השני והשלישי, התאפיינה בעלייה במספר המתעניינים בשוק ההון בכלל ובמה שקורה עם הכסף האישי שלהם בפרט. כפועל יוצא מכך, יותר ויותר אנשים בחרו לקחת אחריות על הכסף וההשקעות שלהם. כך בזמן הפנוי הם ערכו סקרי שוק וחיפשו איך לנצל את הזמן ולהרוויח יותר, תוך שהם משלמים פחות עמלות. הרבה פחות עמלות. במקום לתת לכסף לשכב בבנק או לחילופין, לסחור דרך הבנק ולשלם עמלות גבוהות יחסית, הם פנו לפתרון היעיל והאיכותי יותר של ניהול חשבון מסחר והשקעות בחבר בורסה, שאינו בנק. הלקוחות החדשים והקיימים מבינים שאין הגיון לשלם עמלות גבוהות כל כך בבנקים, כשחבר בורסה יציב ומפוקח מציע להם עמלות, שלעתים נמוכות פי 90, בהשוואה לבנקים. כמו כן, השירות האישי והזמינות לאורך כל שעות המסחר, בארץ ובח”ל, מהווים יתרון נוסף בבחינת פתיחת חשבון מסחר עצמאי בבית השקעות.

לכל היתרונות האלה מודעים המשקיעים החדשים, שהסקרנות הובילה אותם לקרוא המון על שוק ההון, לצרוך מידע באינטרנט, להיכנס לפורומים ייעודיים ולהצטרף לקהילות פייסבוק, וואטסאפ וטלגרם. ההתעניינות והידע בתחום מובילים אותם להיות משקיעים מודעים יותר וספציפיים יותר.

“טרפת וול סטריט”

בשנה האחרונה, היינו עדים יותר ויותר לסוחרים, שמנצלים את הגישה הנוחה והזולה לשוק ומנצלים את התנודתיות למסחר לטווחים קצרים למדי: סוחרים שקונים מניה בבוקר ומוכרים אותה בערב. לזה הצטרפה בחודשים האחרונים “טרפת וול סטריט”, שתחילתה בהמלצות על מניות ברשתות חברתיות, בין אם זה בטוויטר, בטיק-טוק או ברדיט – שיוצרות נהירת עדר לרכישת מניות, לרבות כאלו שהיו עלומות עד כה.

התופעה הזו והאקשן סביבה, מביאה הרבה מאוד אנשים ובעיקר צעירים רבים, להיכנס לבורסה. אם בשנת 2018, הגיל הממוצע של בעלי חשבון השקעות ומסחר עמד על 48, בשנת 2019 הוא ירד ל- 41, ובשנת 2020 הוא עמד על 39.  בהתייחס לדפוסי ההשקעה שלהם אפשר לזהות 3 נקודות מרכזיות:

  • מכשירי השקעה: אחת המגמות שאנחנו מזהים היא שהמשקיעים בוחרים במניות ונכסים ספציפיים על פני נכסים מפוזרים, כמו קרנות נאמנות ותעודות סל.
  • חלוקה גאוגרפית: מטבע הדברים ב-2020 השוק בארה”ב משך את מרבית העניין בקרב הלקוחות שלנו, תודות למחזורים הגבוהים, לתנודתיות הרבה ולסיפורים הרבים, שליוו את המניות שנסחרות בארה”ב.
  • סקטורים שמשכו את רוב העניין הם סקטור הטכנולוגיה, בדגש על טכנולוגיות חדשות, שמספקות תחזיות צמיחה אגרסיביות. גם תחומים כמו תיירות, אנרגיה מתחדשת, פתרונות למים ואגרו-טק, מכוניות חשמליות, בינה מלאכותית, וסייבר ריכזו עניין רב.

נקודה נוספת ששווה לציין, נוגעת ללקוחות החדשים שמודעים מאוד לרמת השירות שהם מקבלים ומחפשים ברוקר שידע לתת להם רמת שירות גבוהה עם עדיפות לשירות הניתן באמצעים דיגיטליים. מעבר לעמלות הנוחות, זה בא לידי ביטוי, כאמור, בזמינות בכל שעות המסחר בישראל ובארה”ב, בזמן מענה קצר, בתמיכה טלפונית, באתר אינטרנט יעיל ונגיש, בהיצע רחב של מערכות מסחר ובקורסים מקוונים.

אנחנו בטוחים שגם ב-2021 נראה את המשך המגמה הברוכה הזו, שמביאה עוד ועוד אנשים לרכוש השכלה פיננסית ולנצל את הידע הזה, על מנת לשפר את מצבם האישי ולדאוג לעתיד טוב יותר עבורם ועבור משפחתם.

עמית גוריון

עמית גוריון

מנהל המסחר העצמאי בחבר הבורסה של IBI

שתפו: Share: