בילבורד

רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים
(נכתב בספטמבר 2014)

 

חודש אוגוסט התאפיין בעליות במדדי המניות השונים, כאשר אירופה מתקנת את הירידות החדות בחודש יולי וארה"ב חוזרת לרמות שיא, עם מדד S&P 500 שחוצה לראשונה בהיסטוריה את רמת ה- 2,000  נקודות. ברקע, הדולר מתחזק מול סל המטבעות, מבצע צוק איתן מגיע לסיומו והריבית בישראל יורדת לשפל היסטורי.

 

בארה"ב, הפרוטוקולים של ישיבת הריבית של הפד מגלים כי בכירי הבנק הפדרלי מסכימים על אסטרטגיית היציאה ממדיניות התמריצים והריבית האפסית ומעלים את האפשרות כי זה יקרה מוקדם מהצפוי.

נתונים מעורבים התקבלו משוק הנדל"ן , כאשר קצב מכירות הבתים הקיימים והקצב השנתי של התחלות הבנייה התגברו, אך מנגד, מכירות הבתים החדשים ירדו לשפל של ארבעה חודשים. חשוב לזכור כי מחירי הנדל"ן בארה"ב נמוכים ב- 17% מרמות השיא שנרשמו טרום משבר הסאב-פריים ב- 2008.

במהלך החודש שחלף התחזק הדולר האמריקאי מול המטבעות השונים: היין היפני, הפאונד, האירו ואפילו מול השקל. הדולר אינדקס (מדד הדולר) טיפס לרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2013.

 

באירופה, נגיד הבנק המרכזי האירופי (ECB), מריו דראגי, ציין כי הבנק מוכן לבצע התאמות מוניטריות נוספות. הוא התייחס למדיניות הפיסקאלית ביבשת ורמז לגרמניה כי מדינות צריכות להגדיל את השקעותיהן. בינתיים, התשואה של אג"ח ממשלת גרמניה לעשר שנים ירדה אל מתחת ל- 1%. בזירת המאקרו התקבלו נתונים חלשים, עם ירידה במדד מנהלי הרכש ומדד אמון הצרכנים. התוצר הגרמני התכווץ ב- 0.2% -ההתכווצות הראשונה מאז 2012.

בריטניה נמצאת במקום אחר מבחינת מחזור העסקים. שם הנתונים הכלכליים חזקים יותר, אמנם נרשמה עלייה מתונה מהצפוי במדד המחירים לצרכן, העומד על  קצב שנתי של  1.6% , אך מפרוטוקלי ישיבת הבנק המרכזי עולה כי שניים מתוך תשעת החברים הצביעו בעד העלאת הריבית, לראשונה מאז יולי 2011.

 

בשאר חלקי העולם, נתונים חלשים הגיעו מסין: מדד מנהלי הרכש התקבל נמוך מהצפוי, והיקף ההלוואות החדשות עמד על 385 מיליארד יואן  (כ-62 מיליארד דולר) לעומת צפי של 780 מיליארד יואן, מה שמחזק את ההערכות בדבר האטה בהתרחבות היקפי האשראי. איתותי חולשה התקבלו גם משוק הנדל"ן כאשר 64 מתוך 70 הערים הגדולות בסין מדווחות על ירידה במחירי הדיור. מחירי הסחורות החקלאיות ממשיכים לרדת בשל עודף היצע והצטברות מלאים הצפויים להגיע לשיא של עשור.

 

בישראל, לאחר תום המערכה בדרום, הממשלה צפויה לדרוש קיצוץ רוחבי של 2% בתקציב כל המשרדים. מדיונים ראשונים על תקציב 2015 עולה כי צפוי גידול בגירעון הממשלתי מ- 3.1% ל- 3.4% .

בנק ישראל הפתיע בהורדה נוספת של הריבית לרמת שפל כל הזמנים - 0.25%. ניתן להסביר את המהלך לאחר בחינת הנתונים הכלכליים השונים, המעידים על החרפת ההאטה במשק. הנה חלק מהם:

מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.1% בחודש יולי וב- 12 החודשים האחרונים עלה המדד ב- 0.3% בלבד. הצמיחה הסתכמה ברבעון הראשון ב- 1.7% בלבד, נרשמה ירידה בייצור התעשייתי בשיעור של 8.5%, וירידה במדדי הפדיון לכל ענפי הכלכלה. המדד המשולב נותר ללא שינוי.

התשואה של אג"ח ממשלת ישראל לעשר שנים מתקרבת לרמות התשואה של אג"ח אמריקאית . לא נופתע אם בשנה הקרובה התשואה לפדיון באג"ח בישראל תגיע לרמה נמוכה מזו בארה"ב.

 

שוק המניות

ישראל

מדד ת"א 100 עלה ב- 1.5%

מדד ת"א 25 עלה ב- 0.56%

ארה"ב

מדד S&P 500 עלה ב- 3.76%

מדד נאסד"ק עלה ב- 4.88%

אירופה

מדד DAX הגרמני עלה ב- 0.67%

מדד CAC 40 הצרפתי עלה ב- 3.17%

אסיה

מדד ניקיי ביפן ירד ב- 0.97%

מדד פוטסי סין 25 ירד ב- 0.81%

 

שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות התאפיין במגמה חיובית בחודש שחלף.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 1.45%

מדד תל בונד 40 עלה ב- 1.13%

אגרות החוב הממשלתיות רשמו עלייה של כ- 1.7%, כאשר אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד התחזקו ב-  1.64%.  אגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה הוסיפו לערכן 1.94%.

בנק ישראל הוריד את גובה הריבית במשק לרמה של 0.25%.

 

שוק המט"ח

הדולר עלה ב- 4.05% מול השקל לרמה של 3.568 ש"ח.

האירו עלה ב- 2.51% מול השקל לרמה של 4.7 ש"ח.

 

שתפו עם חברים :