ההתפטרות של שאול מרידור, הממונה על התקציבים במשרד האוצר הציפה שוב לתשומת לב הציבורית את המציאות הבריאותית והכלכלית המאתגרת שיצרה הקורונה. המציאות הזו פוגשת את המשק לאחר תקופה ארוכה של צמיחה ושגשוג ובכל זאת, לא מעט עסקים חווים קשיי נזילות משמעותיים מתמיד.

חברות רווחיות, שמצבן הפיננסי היה איתן, חוו פגיעה בהכנסות ולעתים גם נאלצו לפטר עובדים. לאור גל ההדבקה השני שפוקד את ישראל, ההערכות של מומחים במערכת הבריאות הן שהקורונה לא תיעלם מהר. עבור המגזר העסקי כולו, המצב הנוכחי דורש חשיבה מחודשת והבנת המצב “הנורמלי החדש”, ניהול חכם קדימה בתנאי אי-ודאות והיערכות לקראת מספר תרחישים.

צוות האנליסטים והמומחים במחלקת המימון לחברות ועסקים של IBI, מעריך כי אין לשלול את האפשרות שמשבר הקורונה יהיה ארוך ויימשך יותר משנה. אי-הודאות כלפי העתיד רבה יותר, בהשוואה לתקופת טרום המשבר. אחד התחומים שהתכנון שלו משפיע באופן משמעותי גם על הפעילות העסקית הוא האשראי לטווח ארוך. ניהול נכון שלו, יאפשר לחברה גמישות רבה יותר ויכולת ניצול הזדמנויות, בכל תרחיש.

היתרון בגישה זו הוא היערכות גם לאפשרות של החרפה במצב הכלכלי. עם זאת, גמישות עסקית שמתאימה לתרחיש אופטימי, תוכל לאפשר לחברה לצמוח בקצב מהיר יותר, אם המשק יחזור לקצב צמיחה מוקדם יותר. אחד הפתרונות הנכונים להשגת הגמישות הזו הוא הלוואה בערבות מדינה, או הגשת בקשה לקרן הממשלתית לסיוע בהתמודדות עם השפעת התפרצות הקורונה.

מהי הלוואה בערבות מדינה? מדובר בהלוואה המתקבלת ממוסד פיננסי ככל הלוואה, אך המדינה היא זו שמעניקה ביטחון להחזר שלה, במידה והעסק אינו יכול מסיבה כלשהי לעמוד בהחזרים.

בד בבד, המשבר הוא הזדמנות עבור חברות ועסקים להתכונן למחזור הצמיחה הבא. דווקא מיתון,במקרים רבים, הוא הזמן הנכון לבצע השקעות, במידה ומצב החברה מאפשר זאת. מטרת ההשקעות שמבוצעות כיום היא להניב הכנסות ורווחים גבוהים יותר כשמצב המשק ישתפר. כמו כן, ישנן גם חברות שמצבן העסקי לא הורע ולעתים חלק מהפעילויות שלהן הרוויחו מהמשבר, כמו למשל בתחום המזון והפארמה. עבורן יהיה נכון לתכנן קדימה כדי לנצל הזדמנויות לצמיחה באמצעות נטילת אשראי חכמה.

מהן היתרונות של הלוואה בערבות מדינה עבור בית העסק?

  1. שיעור ריבית נמוך יותר – הרעיון בערבות שמעניקה המדינה להלוואה היא ההגנה שהיא מעניקה לגוף המלווה, בזכותה יכולים בית העסק או החברה ליהנות מריבית נמוכה.
  2. תקופת החזר ארוכה – לעתים, גופים מממנים אינם מעוניינים להעניק לחברות מסוימות אשראי לטווח ארוך, בעוד שפעמים רבות אלו הם הצרכים התזרימיים והחשבונאים של החברה. אם ההלוואה מממנת עבור החברה רכישת ציוד המשמש אותה לשנים ארוכות, הגישה המקצועית גורסת שיש להתאים את משך החזר ההלוואה לתקבולים הנובעים לעסק מהשימוש בציוד. אלו דברים שכדאי לבחון מול אנשי מקצוע.

העמדת ביטחונות נמוכים – כאשר החברה מעמידה ביטחונות נמוכים בשיעור של 25%, היא אינה משעבדת נכסים נוספים במאזן. כך, היא מפנה לעצמה מקורות לצרכים אחרים. נכסים שאינם משועבדים, אפשר למכור או ליטול בגינם הלוואות לצרכים שוטפים כמו למשל לצרכי ההון החוזר של החברה.

עד כמה שהלוואות בערבות מדינה כדאיות בימים כתיקונם, מסלול הקורונה כדאי הרבה יותר כי הוא מציע את הדברים הבאים

  1. שיעור ריבית נמוך יותר + תשלומי ריבית מסובסדים
  2. תקופת החזר ארוכה + גרייס לשנה הראשונה
  3. העמדת ביטחונות נמוכים – 5% בטחונות בלבד

שלושת היתרונות הללו תומכים בחוסן הפיננסי ובגמישות החברה לספוג זעזועים ומאפשרים לנצל הזדמנויות צמיחה, במצב שבו הכלכלה תשתקם מהר יותר מהצפוי .

מדוע חשוב שחברות יעזרו באנשי מקצוע בהגשת בקשות של הלוואה בערבות מדינה?

אחת הטעויות הנפוצות של בעלי חברות ועסקים היא שאם הם יודעים כיצד לבקש ולקבל הלוואה מהבנק, הרי שהתהליך יהיה זהה בערבות מדינה, והם יצליחו לצלוח את המערכת ולקבל את הכסף מהר וביעילות.

  1. מומחיות נדרשת – הגשת בקשה להלוואה בערבות מדינה, שונה מהלוואה בנקאית. הן ברמת הפירוט הנדרשת והן בהרחבה ובבניית המודל המפורט שמציג לבודקים את הפגיעה שנגרמה לפעילות, את צרכי ההון החוזר וההשקעה ואת מתווה השיקום וההחזר.
  2. מקצועיות בתהליך הגשת הבקשה – הניסיון שנצבר ב-IBI, מאפשר במקרים רבים, שיעורי הצלחה גבוהים יותר, וגם תנאים טובים יותר, לעומת חברות שמגישות את הבקשות באופן עצמאי. הכרות עם השפה הבנקאית, אנליזה מתאימה, מערך קשרים וותק וכדומה.
  3. הקצאת משאבים יעילה בניהול – תהליך של הלוואה בערבות מדינה דורש תשומות ניהוליות, שהן יקרות ובוודאי בתקופת משבר, מנותבות להתמקד בניהול השוטף של העסק. הגישה הניהולית שבמקרים רבים נכונה יותר היא מיקוד ההנהלה ביתרונות היחסיים שיש לה.

 היתרון של IBI – הלוואה בערבות מדינה לצד פתרונות מימון משלימים

הידע והניסיון של IBI בית השקעות שנצבר לאורך שנים ארוכות, מקנה לך כמה יתרונות ברורים – כתיבת הבקשה על-ידי גוף שכתב אינספור בקשות דומות, חשיבה יצירתית שנובעת משילוב הידע המקצועי שלך כמנהל\ת עם אנשי מקצוע מנוסים המכירים מגוון רחב של פתרונות, הגברת הגמישות הניהולית, פינוי זמן והרחבת רשת הקשרים עם גופי מימון שונים ומגוונים. מאחר שאין פתרון יחיד שמתאים לחברה, תוכלו לחשוב, לתכנן, להתייעץ ולהגיע לפתרונות טובים יותר בליווי שלנו. העבודה מולנו מאפשרת לחברה ליהנות מחשיבה של מומחים בעלי ידע וניסיון בבניית תכניות עסקיות, הערכות שווי, מסמכי הגשה וגיוס כספים. המעטפת המקצועית מאפשרת גישה ובחינה רחבה יותר, תוך תמיכה של מומחים מתחומים כלכליים שונים. בשורה התחתונה, החברה או בית העסק יכולים בדרך זו להוזיל עלויות ריבית, לשפר את הרווחיות ולבצע השקעות עתידיות נכונות יותר.

אתם מוזמנים לפנות אלינו.

מאור שהרבני

מאור שהרבני

מנהל יחידת מימון לעסקים

שתפו: Share: