האם-ישראל-צועדת-למיתון

(נכתב בנובמבר 2014)

האם חברות הכלכלה הישנה מפנות את דרכן עבור חברות הטכנולוגיה? מהן המשמעויות של מרכזיותן של חברות הטכנולוגיה – בחיינו ובכלכלה?

אם מסתכלים על נתוני שווי שוק של החברות הגדולות בארה”ב, זה בהחלט נראה שהטכנולוגיה שולטת. מתוך ארבע החברות הגדולות ביותר, שלוש שייכות למגזר הטכנולוגיה. הרחק בפסגה ניצבת אפל, עם שווי שוק של 617 מיליארד דולר. אחריה, חברת אקסון מוביל, השייכת למגזר “הישן” של גז ונפט. אבל נושפות בעורפה בעוצמה גוגל ומיקרוסופט. בהמשך הרשימה עדיין נמצאות חברות “כלכלה ישנה” – ברקשייר האת’וויי, אותה ייסד וורן באפט, עם שווי שוק של 343 מיליארד דולר וג’ונסון אנד ג’ונסון.

בעת האחרונה הגיעה ענקית טכנולוגית נוספת לבורסה – קבוצת עליבאבא, ענקית המסחר האלקטרוני הסינית, שערכה את הופעת הבכורה שלה בוול סטריט עם ההנפקה הציבורית הגדולה ביותר בכל הזמנים. היא הפכה מיד לאחת מחברות הטכנולוגיה היקרות ביותר בעולם עם שווי שוק של 240 מיליארד דולר. למרות ששווי השוק של עליבאבא הוא כ- 40% משוויה של אפל, הענקית הסינית עדיין יקרה יותר מכמה ענקיות טכנולוגיה אחרות, כולל פייסבוק, IBM, אורקל, סמסונג, אינטל ואמזון.

ואיך כל זה משפיע על חיי היומיום שלנו?

המגזין “אקונומיסט” התייחס לנושא בהרחבה באחרונה וקבע כי בניגוד למהפכות תעשייתיות קודמות, המהפכה הטכנולוגית מגדילה פערים חברתיים, מחרבת משרות ולא מציעה משרות חלופיות במקומן. חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד המוזכרים במאמר באקונומיסט מצאו כי כ- 47% מהתעסוקה בארה”ב נמצאת בסכנת אוטומציה בעשור-שניים הקרובים. הנה משהו נוסף לחשוב עליו בפעם הבאה שאתם נותנים פקודה קולית ל”סירי” באייפון.

חברות טכנולוגיה_גרף

מקור: Bespoke Investment Group ועיבודי IBI
כל הנתונים נכונים ל- 26.10.14

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: