מרץ 2019

 

6.7

מילארד שקל שוכבים בחשבונות ללא תנועה בבנקים בישראל. חשבון ללא תנועה מוגדר כחשבון בו לא התקבלה הוראה מצד הלקוח במשך 10 חודשים.

וואו. איזה מיספר!

בתוך הסכום הזה אפשר לכלול, למשל, חשבונות בנק שבעליהם הפסיקו להשתמש בהם ושכחו מקיומם.

סביר להניח שבתוך הסכום הזה נמצא גם הרבה כסף ששייך לאנשים שהלכו לעולמם ואף אחד לא דרש אותו. מצב כזה יכול לקרות די בקלות, כשיורשים בכלל לא יודעים על קיומו של החשבון.

לפי הוראת בנק ישראל, הבנק צריך לנסות לאתר את הלקוח בשתי דרכים: שליחת מכתב לכתובת הדואר הרשומה במערכות הבנק, ובאמצעות טלפון.

טוב, שתי הדרכים האלה לא ממש יעילות אם עברתם דירה והחלפתם מספר טלפון. זה בטח ובטח לא יעיל במקרים בהם אדם הלך לעולמו ואין לו יורשים מקירבה ראשונה (בן/בת זוג וילדים), אבל יש יורשים מרוחקים יותר.

אז מה עושים, איך מוודאים שכסף ששוכב בבנק יגיע לבעליו החוקיים?

עד שבנק ישראל יעדכן את הוראותיו לבנקים, תשתמשו ב”הר הכסף 2″. זו מערכת שהוקמה ב-2016 וניתן לאתר בה בקלות ובחינם חשבונות אבודים או חשבונות של קרובי משפחה שהלכו לעולמם. (אגב, “הר הכסף “1 הוא מנוע חיפוש שיאתר בעבורכם חסכונות פנסיוניים ופוליסות ביטוח).

 

 

מה שמעניין בכל הסיפור הזה, זה ש”הר הכסף 2″ עבד יפה לאחר השקתו ופירסומו ב-2016 ו-2017. יתרת הפיקדונות ללא תנועה ירדה מ-9 מיליארד שקל ל-5.1 מיליארד שקל. אבל, מאז רצו הרבה סירטונים ביוטיוב… והמגמה התהפכה. נכון לסוף 2018 היתרה גדלה. כאמור, היא מסתכמת ב-6.7 מיליארד שקל.

 

500

והפעם בפינתנו “יש פקקים אבל לפחות השמיים פתוחים”: 500 דולר – זה המחיר שיכול להטיס אתכם (הלוך חזור) ל… הודו.

נמסטה! מחיר יפה.

אז כן, אחרי שכבר טסנו ב-600 דולר לתאילנד וב-700 דולר לדרום אמריקה, הגיעה חברת תעופה ישראלית עם ההצעה הזו: לטוס מישראל ישירות לגואה או לקוצ’ין, שתיהן בדרום הודו.

לקוצ’ין זה יעלה 500 דולר ולגואה קצת יותר. זה יקח שבע שעות. מזוודה, מזון ושירות בטיסה – כלולים.

הנה מה שאתם יכולים לעשות ולראות ממש קרוב לקוצ’ין, שנמצאת במדינת קרלה.

 

 

רק אומרים: אפשר לטוס במחיר הזה החל מספטמבר הקרוב, אבל זה לא הזמן הכי טוב בשנה לאזור הזה. מלא גשמי מונסון.

 

700

אלף דולר – הקנס ששילמה אזרחית ארה”ב על כך שלא דיווחה שיש ברשותה חשבון בנק מחוץ לארה”ב. רשות המסים האמריקאית קנסה אותה במחצית הסכום הגבוה ביותר שהיה בחשבון במהלך השנה, כך לפי החוק. במקרה זה, כ-700 אלף דולר (כ-2.5 מיליון שקל).

לפי החוק האמריקאי, אזרח אמריקאי שמחזיק ביותר מ-10,000 דולר בחשבון בנק מחוץ לארה”ב, נדרש לדווח על כך לרשות המסים האמריקאית.

אותה אזרחית – אליס קימבל – פשוט לא סימנה “וי” במקום המיועד לכך באחד הטפסים לרשויות המס. הטעות הזו (כנראה שזו באמת היתה טעות כי היא עשתה את זה בכלל כחלק מהליך גילוי מרצון), עלתה לה הרבה כסף, ועכשיו היא מערערת.

על פי הערכות, בישראל חיים כ-180 אלף בעלי אזרחות אמריקאית. למספר הזה צריך להוסיף את בעלי הגרין קארד, כך שיחד מספרם נאמד בכמה מאות אלפים.

אם יש לכם אזרחות או גרין קארד, אז בטח לא נחדש לכם כשנכתוב שגם אם אתם חיים כבר שנים רבות כאן או בכל מקום אחר מחוץ לארה”ב, חלה עליכם חובת דיווח קשיחה למדי לרשויות המס.

ובכלל, בעשור האחרון המימשל האמריקאי הידק את הפיקוח על חשבונות זרים בבעלות אמריקאים. מערכת המס האמריקאית מורכבת גם ככה, אז ההחמרה הזו הפכה את ההתמודדות איתה למסובכת וקשה אפילו יותר עבור מי שלא חי בארה”ב.

המצב הזה גרם ליותר ויותר אנשים בעולם לוותר על האזרחות הזו. מספרם של אלה שויתרו עלה ברציפות מ-930 איש ב-2012 ל-5,400 איש ב-2016.

אבל, בכל זאת, דרכון אמריקאי הוא עדיין אחד הנחשקים בתבל. אולי זו הסיבה לכך שמ-2017 כבר פחות אנשים מוותרים עליו?

 

11.7

11.7% – שיעורם של ישראלים בני 65 ומעלה בכלל האוכלוסיה בישראל.

זאת לעומת 18% באירופה ו-3% באפריקה (אלה שני הקצוות של הנתונים).

עכשיו, למה זה בכלל מעניין, ולמה בימים אלה?

כי לראשונה יש כיום בעולם יותר אנשים מעל גיל 65 מאשר ילדים מתחת לגיל 5.

מה שעוד מרתק: הגרף של מספר הילדים מתחת לגיל 5 צפוי להיות קו ישר למדי עד סוף המאה, עם נטייה קלה לירידה, אבל לגרף של מספר האנשים מעל גיל 65 יש שיפוע חד למדי למעלה. מספרם צפוי לעלות מכ-800 מיליון ל-2.5 מיליארד עד סוף המאה.

הנה באחוזים, עד אמצע המאה:

 

תראו גם את הכתבה המעניינת הזו שהתפרסמה באקונומיסט ותורגמה ב-TheMarker, שמציעה תיאוריה לפיה עד סוף המאה בכלל נפסיק להתרבות.

בכל מקרה, בישראל עוד רחוק היום… בינתיים, ב-2017, כ-28% מאזרחי ישראל היו בגילאי 0-14. בעולם כולו, קבוצת הגיל הזו עמדה על 26%.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: