ינואר 2019

6

לעובדי חברת פייפאל ישראל יש שישה ימי ראשון חופשיים בשנה, בנוסף לימי החופשה שלהם.

מדמיינים/ות מה תעשו ביום ראשון חופשי אחת לחודשיים, כשכולם בעבודה והילדים נמצאים בגן/בית הספר?

טוב, אפשר להגיד הרבה דברים על המהלך הזה של הנהלת פייפאל ישראל. הספקנים אולי יגידו שזה בונוס קטן על זה שבשאר ימי העבודה השעות ארוכות ומייגעות, כמו בכל ענף ההייטק. ולא רק זה, צריך גם לעבוד מהבית כי בסן פרנסיסקו מתחילים את היום כשלנו בישראל כבר בא להתרווח על הספה.

אחרים אולי יגידו שזו אחלה החלטה, שאולי מתחילה לקרב את פייפאל לדברים שקורים ברבות ממדינות העולם המפותח: שעות עבודה נורמליות ויותר דגש על איזון עבודה-בית.

בכל מקרה, בקשר למספר שעות עבודה שבועיות, כולנו יודעים שישראל דומה יותר למקסיקו מאשר למדינות שהיינו מעדיפים להידמות להן ב-OECD.

אנחנו עובדים הרבה. בגרמניה, דנמרק והולנד עובדים 34, 32 ו-29 שעות בשבוע בממוצע, בהתאמה, ואילו אנחנו עובדים בממוצע 40.7 שעות בשבוע – כך על פי נתוני ה-OECD משנת 2017 (ואף מילה על תוספת של שעתיים בכביש בכל יום למי שגר/ה מחוץ לתל אביב…).

שאלה שאולי מעניין להרהר בה: אם הייתם מחפשים כרגע עבודה חדשה, האם יום ראשון חופשי אחת לחודשיים היה מקרב אתכם לבחור בחברה שמציעה לכם את זה, נגיד תמורת פשרה קלה בשכר?

15

15 שעות בלבד יקח לכם להגיע מתל אביב לסאו פאולו שבברזיל, בטיסה ישירה שהחלה לפעול לאחרונה. בלי לחץ להגיע לקונקשן ובלי עיניים טרוטות. זו הטיסה הראשונה שמקשרת ישירות בין ישראל לדרום אמריקה והיא תאפשר לכם לעלות על מטוס בנתב”ג בשעת ערב מוקדמת ולרדת ממנו בברזיל לפנות בוקר למחרת.

אם יאשרו לחברה התעופה הצ’יליאנית לעבור מעל שמי סודן, הטיסה תהיה אפילו קצרה יותר, בשעתיים. אגב, פעם גם לאל על היה קו ישיר כזה, אבל הוא נסגר ב-2011.

אלה חדשות טובות לא רק לפבלו וגל שטסים לטיול אחרי צבא, אלא גם לענף התיירות בישראל. בכיוון השני של הטיסה הזו – מסאו פאולו לישראל – יש את התייר הברזילאי, והוא תייר טוב. הוא שוהה בישראל 10 לילות בממוצע ומוציא כאן כמעט 2,000 דולר. שליש מהם מגיעים למטרת צליינות.

הנתונים האלה עולים על הממוצע. למשל, לפי נתוני משרד התיירות, השהות הממוצעת של תייר ב-2017 היתה שמונה לילות בלבד וההוצאה הממוצעת שלו היתה נמוכה מזו של תייר ממוצע מברזיל – כ-1,600 דולר.

מי יודע, אחרי שב-2018 נשבר שיא בתיירות, עם ארבעה מיליון תייירים, אולי איזה דוד נחמד מברזיל יהיה התייר ה-5 מיליון ב-2019? בכל מקרה, כבר יהיה שר תיירות חדש שיעוט ללחוץ לו את היד בנתב”ג…

6

שוב המספר 6, אבל הפעם בהקשר פחות משמח. 6 טריליון דולר איבדו שוקי המניות בארה”ב מספטמבר האחרון ועד כתיבת שורות אלה, ב-25 בדצמבר 2018.

האמת היא שבמהלך החודש שעבר רצו הרבה סטטיסטיקות גרועות על שוקי הכסף ב-2018 ובמיוחד על דצמבר. כנראה שסנטה קלאוס הלך למקום אחר, כי זה היה דצמבר הגרוע ביותר בשוקי המניות בארה”ב אי פעם והחודש הגרוע ביותר בבורסות מאז משבר 2008.

אז אפשר לכתוב כאן עוד הרבה מספרים, על כמה ירד מדד S&P 500 בדצמבר ומה קרה לשווקים מאז שטראמפ נכנס לתפקיד שלו, ואולי גם להשוות את המספרים למה שקרה בזמנו של אובמה בבית הלבן… אבל לא ניכנס לסימטה הזו.

אולי רק נמליץ על טור פרשנות טוב שקראנו ב-TheMarker, של מישהו שכבר ראה משבר אחד או שניים בבורסות. הנה > כאן.

(אם אין לכם מינוי ל-TheMarker, נשמח לשלוח לכם. שלחו אלי מייל).

8,400

זה מספר הדירות שנמכרו בישראל במהלך חודש אוקטובר. אם אתם זוכרים (ברור שלא…) אז לפני חודשיים כתבנו כאן על מה שקרה באוגוסט בשוק הנדל”ן, אז נמכרו 8,000 דירות בסך הכל.

אז מה זה אומר 8,400? המממ… בהצלחה עם הפרשנות. ב”כלכליסט” כבר הכתירו את המספר הזה כמאותת על התאוששות בשוק הנדל”ן (מתי בעשור האחרון הוא לא היה מאושש?).

בכל אופן, הנתון הזה הוא הגבוה מאז דצמבר 2017 ומייצג עלייה של 33% ביחס לדצמבר לפני שנה.

אבל האמת היא שכמו שלא ידענו מה זה אומר באוגוסט, ככה גם אי אפשר לדעת מה זה אומר עכשיו. בכל יום אפשר לקרוא כותרת אחרת על שוק הנדל”ן – תקוע/יורד/עולה כי הנתונים רחוקים מלהיות חד-משמעיים, ויסלח לנו משה כחלון.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: