דן-אריאלי

(נכתב במאי 2015)

מתוך ספרו החדש של פרופ’ דן אריאלי: “שלך באי-רציונליות: אמונות תפלות, גרביים אבודים, חשבונות משותפים ועניינים גורליים אחרים”
הספר צפוי לצאת לאור בקיץ הקרוב.

דן היקר,
האם שוק חופשי יכול לגרום לנו להיות מוסריים יותר או פחות? מצד אחד, השוק מכריח אותנו לחשוב על אנשים אחרים וכך אולי מעודד את הצד המוסרי שבנו. מצד שני, הוא תחרותי ויכול לגרום לאנשים להתמקד ברווח ובהפסד ולא בשאלה אם התהליך הוגן או לא. יש לך תובנות כלשהן בעניין?
תשובה באחד הניסויים התבקשו המשתתפים לבחור אם להציל עכבר שעמד לפני השמדה או לחלופין לקבל סכום כסף מסוים (הראו להם צילום של העכבר וסרטון וידיאו שמתאר את תהליך ההמתה). בתנאי הבסיסי (התנאי האישי), המשתתפים יכלו לבחור בין שתי אפשרויות – הראשונה, להציל את העכבר ולא לקבל כסף, והשנייה, לקבל כסף ושהעכבר יושמד.
לניסוי היו שני תנאים נוספים, תנאי שוק. בתנאי השוק הראשון (תנאי השוק הזוגי), מוכר אחד וקונה אחד התמקחו אם להרוג את העכבר תמורת כסף. בתנאי השני (תנאי השוק הקבוצתי), המשא ומתן נערך בין מספר גדול יותר של מוכרים וקונים.
הניסוי ביקש להשוות בין ההחלטות שהתקבלו בשלושת התנאים. התוצאות הראו ששיעור גדול בהרבה של משתתפים בניסוי היו מוכנים להרוג את העכבר בשני תנאי השוק (72.2% בתנאי השוק הזוגי ו- 75.9% בתנאי השוק הקבוצתי) בהשוואה לתנאי האישי (45.9%).

התוצאות מצביעות על כך שכאשר אנחנו נושאים ונותנים זה מול זה בשווקים, אנחנו מסוגלים להתעלם בקלות רבה יותר מאמות המידה המוסריות שלנו בתמורה לרווח אישי. ארמין פאלק ונורה צ’ק ביצעו ניסוי נוסף, שבו לא נכללו שאלות שעוסקות במוסר. בניסוי הזה הם הוכיחו שכאשר לא מדובר בשאלות מוסר, אין הבדלים בין התנאי האישי לתנאי השוק. מכאן אפשר להסיק שהשווקים שוחקים באופן ספציפי את אמות המוסר שלנו – בהחלט חדשות לא מעודדות לחברה שלנו, המבוססת על השוק החופשי.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: