קרן דואליס להשקעות חברתיות (ע"ר) היא עמותה הפועלת לקידום מטרות חברתיות באמצעות השקעה וליווי עסקים חברתיים בתחומי הכשרה ותעסוקה של אוכלוסיות מוחלשות.

לתפיסת הקרן, השילוב הנכון בין העולם העסקי לעולם החברתי אינו רק על בסיס תרומה, אלא על ידי השקעה, ליווי וסיוע ליזמים בהקמה ובתפעול של עסקים חברתיים למטרות רווח, אשר פועלים בדואליות ומשלבים מטרות חברתיות עם מטרות עסקיות.

הקרן, הוקמה על ידי חנוך ברקת, איש עסקים ויזם, שכיהן במשך עשר שנים כמנכ"ל קרן אייפקס פרטנרס ישראל. הקרן פועלת במתכונת של קרן הון סיכון ומפזרת את השקעותיה בין פרויקטים רבים בפורמטים שונים. כיום, חנוך משמש כיו"ר הקרן ואילת לוי-פלד מונתה באחרונה כמנכ"לית הקרן. אילת מצטרפת לדואליס אחרי קריירה ארוכה בתחום הקמעונאות. בתפקידה האחרון שימשה כמנכ"לית רשת ללין ולפני כן בתפקידי ניהול בכירים ברשת פוקס.

לצד השקעה הונית, הקרן מלווה את היזמים בחשיבה אסטרטגית, במערכות הניהול, הדיווח והבקרה הפיננסיים ובשיווק. כמו כן, הקרן מסייעת בחיזוק העסק החברתי ובשותפות עם גורם ציבורי או עמותה בתחום הפעילות החברתית של העסק החברתי.

לכל עסק מוקם דירקטוריון הדואג לאיזון בין הצד העסקי והחברתי, המורכב מיזם העסק החברתי, אנשי עסקים מתחום הפעילות העסקית, נציגי עמותה בתחום האוכלוסיה המוחלשת הרלוונטית ונציגי קרן דואליס. רווחי דואליס מהשקעות בעסקים חברתיים חוזרים להשקעות חדשות.,

מה זה בעצם עסק חברתי?

עסק חברתי הוא ביטוי לתפיסת עולם המבקשת לקדם מטרה חברתית באמצעות פעילות עסקית. בבסיסו של העסק החברתי שוכנת יוזמה שמטרתה להפיק תועלת חברתית והוצאתה לפועל נעשית באמצעות פעילות עסקית רגילה. הגשמת המטרה החברתית מטילה על העסק עלויות עודפות שאינן מאפשרות לו למקסם את רווחיו הכלכליים בדומה לעסק מקביל לו שאינו עסק חברתי,. יחד עם זאת, מטרה זו מאפשרת לעסק ליהנות גם מרווח חברתי.

ויש גם הישגים. כיום יש בפורטפוליו הקרן 14 עסקים חברתיים פעילים. על ארבעה מהם כבר הוחזרה ההשקעה, יש כמאה משתתפים בתוכניות הכשרה ותעסוקה שנתית, מעל 300 בוגרים של התוכניות החברתיות, שותפויות עם ארגונים פרטיים, עסקיים, ציבוריים, עמותות, רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה.

פרויקט הדגל של הקרן - ההשקעה במסעדת ליליות

ליליות היא מסעדת שף כשרה בבית אסיה בתל אביב. בליליות פועל בהצלחה, כבר למעלה מעשור, מיזם חברתי לשיקומם של בני נוער בסיכון, בשיתוף עם עמותת עלם והביטוח הלאומי ויש כבר מאות בוגרים. בכל שנה ליליות מכשירה ומעסיקה 10-12 בני נוער שרוכשים הכשרה מקצועית, ליווי ותעסוקה לתקופה של שנה וחצי. נעה, שעובדת כיום בבית ההשקעות  IBIהחלה את דרכה במסעדת ליליות. המסעדה הכשירה כבר למעלה מ-250 בוגרים של התוכנית החברתית.

2015 הקמת דואליס יוזמה

ב-2015 הוקמה "דואליס יוזמה" בעקבות זכיה במכרז של קרן יוזמה חברתית בניהול הביטוח הלאומי, משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה. קרן דואליס יוזמה בהיקף של 26.5 מיליון ש"ח תשקיע ב-15-20 עסקים חברתיים בשלוש השנים הקרובות. צבי זיו, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר מונה כיו"ר הקרן.

ההשקעות של דואליס במסגרת קרן היוזמה החברתית הן:

"אנה" בבית טיכו בירושלים, מסעדה המציעה שילוב יוצא דופן של מטבח איטלקי איכותי, מיקום במבנה היסטורי השייך למוזיאון ישראל ותוכנית חברתית לבני נוער במצבי סיכון. התוכנית החברתית פועלת בשיתוף עם עמותת החוט המשולש ועיריית ירושלים.

"קלפטע", חנות חברתית יחודית ברחוב אגריפס 32 בירושלים. החנות הוקמה בשותפות עם עיריית ירושלים ועמותת עלם.  במסגרת החנות פועלת תוכנית חברתית שנתית המספקת הכשרה ותעסוקה לנשים צעירות המטופלות באגף הרווחה, בגילאי 18-25 מאיזור ירושלים.

"קליק איט", עסק חברתי המציע שירות הזנת נתונים, הקלדה וסריקת מסמכים לעסקים במיקור חוץ. קליק איט" הוקמה במטרה לקדם עצמאות כלכלית של אנשים על הספקטרום האוטיסטי, בשותפות עם בית אקשטיין.

"דרך הידיים" - עסק חברתי המספק שירותי גינון  לאזורי תעשייה, פארקים, ארגונים ועיריות בנגב.  "דרך הידיים" מעניק לבני נוער שנשרו ממסגרת חינוכיות הכשרה מקצועית מלאה בתחום הגינון והכנה לשירות צבאי ולחיים עצמאיים של בטחון ועצמאות.

2017: מכניסים את ההשקעות החברתיות לאקדמיה

לאחרונה יזמה הקרן את הקמת מרכז אקדמי לעסקים חברתיים והשקעות חברתיות ראשון מסוגו בישראל. המרכז החדש נפתח בבית הספר למנהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למנהל, בשיתוף קרן קיסריה.

המסלול כולל לימודי MBA עם התמחות בעסקים חברתיים והשקעות חברתיות והוא יצא לדרך בשנת הלימודים האקדמית הנוכחית. הוא יכלול חממה, פרקטיקום, מאיץ, השקעות SEED ומחקר.

המרכז הוקם על רקע התגברות היקף הפעילות של עסקים חברתיים בישראל ובצורך שנוצר להקים תשתית ניהול, ידע, מחקר והכשרה מקצועית בענף חדש זה. הקמת המרכז תביא לפריחת הענף, לקפיצת מדרגה מערכתית והפיכתם של עסקים חברתיים לתופעה נפוצה ומוכרת בזירה הכלכלית בארץ.

חנוך ברקת: "שוק הון חברתי התומך ומעודד את תעשיית העסקים החברתיים מהווה למעשה את הפילנתרופיה החדשה. בדומה לשוק ההון הקלאסי, בו נעזרות חברות ציבוריות לצורכי מימון פעילותן וצמיחתן, גם שוק ההון החברתי יתבסס על רכיבים שיקנו למשקיע אחוזי בעלות על העסק, יאפשרו לו להשפיע ולעזור בהתנהלות השוטפת, ובנוסף הוא ייהנה מהחזר חלקי של השקעתו.

התוצאה תהיה יעילות תפעולית ומתן חשיבות לגורמי רווח פיננסי, ביחד עם חתירה לעבר המטרה החברתית - שהיא הבסיס להעדפת העסק החברתי על פני חברה אחרת. יותר מזה, הרווחים שיחזרו למשקיע לא רק יאפשרו לפתח את העסק הקיים, אלא גם להקים עסקים חברתיים חדשים.

קרנות השקעה חברתיות, מרכיב מרכזי בשוק הון חברתי, יעודדו אנשי עסקים, גופים עסקיים, משקיעים מוסדיים וקרנות פילנתרופיות להרחיב את פעילותם בתחום החברתי באמצעות השקעות הוניות בעסקים חברתיים לצד יכולת ניהולית מקצועית, ובכך לספק מימון חדשני שיגדיל את העוגה התקציבית של פעילות חברתית חשובה ומשמעותית. כך, נראה יותר ויותר כסף פילנתרופי המופנה לעסקים חברתיים. יש בזה היגיון רב. אם פרויקט חברתי יכול להפוך לעסק חברתי שמסוגל להגיע לקיימות פיננסית עצמאית, זהו מסר עוצמתי מאוד. הכסף המושקע בעסק כעת ממשיך להתגלגל ללא סוף".

www.dualis.org.il

www.facebook.com/dualis.israel

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.