מה-הלאה

ג’רי קוטישטנו, מנהל השקעות בכיר ב-IBI

אנו נמצאים בתקופה שמנהלי השקעות נוהגים לקרוא לה בבדיחות הדעת “מאתגרת”. מה השתנה, תשאלו? הרי הריבית עדיין אפסית ואין אלטרנטיבות לכסף, אז כולם ימשיכו לקנות מניות ומחירן ימשיך לעלות. אז זהו, שזה לא כל כך פשוט. למעשה, כמעט כל שאר הפרמטרים שתמכו במגמת העליות בשוק המניות השתנו, מלבד הריבית הנמוכה.

ננסה לענות כאן על מספר שאלות: ראשית, מהם הכוחות המשפיעים על שוקי ההון בתקופה הנוכחית ומהם הגורמים המאזנים אותם? בנוסף, מה עושים עם הכסף?! כיצד צולחים תקופה מאתגרת זו, כיצד עומדים לעתים מהצד, מביטים בתיק ההשקעות מתכווץ בתקופה קצרה, ולא מאבדים את הרציונליות?

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

האתגרים של 2016

הרוחות הנגדיות כלפי מניות השנה אמיתיות ומשמעותיות. לאחר שנים של עליה עקבית בהכנסות וברווחים של החברות הגלובליות, ניכרת בהם ירידה. להערכתי, ירידה זו אינה בעלת אופי זמני. גם שוק החוב הגלובלי הפך כיוון. לאחר שנים של סגירת מרווחים באג”ח הקונצרניות, אנו נמצאים כבר מספר חודשים בתהליך מחודש של פתיחת מרווחים. ושוב, לדעתי אין מדובר בתהליך זמני. המשמעות של “פתיחת מרווחים” היא שמשקיעים מייחסים סיכון הולך ועולה לפעילות החברות ולסיכוי שיכשלו בהחזר החוב, משמע, עליית תשואות של אגרות החוב וירידה במחירן. בנוסף, חברות בארה”ב ובעולם ממשיכות לקצץ דיבידנדים. למעשה, אנו חווים את גל קיצוץ הדיבידנדים הגדול ביותר מאז שנת 2009. זה קורה כי החברות בעולם “התמנפו” (נטלו חוב) בשנים האחרונות ועכשיו הן צריכות לעבוד בשביל בעלי החוב כך שנשאר פחות מה לחלק לבעלי המניות.

אם לא די בצרות המיקרו בחברות עצמן, הרי שגם המקרו רחוק מלשכנע. הכלכלה העולמית מאטה. סין הופכת מכלכלת יצור לכלכלת צריכה ועל כן תצמח בשיעורים של כלכלה “כמעט מערבית” בעתיד הקרוב. המדינות המתפתחות הגדולות כגון: ברזיל ורוסיה, שפוטנציאל הצמיחה שלהן יכול להגיע לשיעורים של 5% בשנה, שקועות במיתון, שכן התבססו יתר על המידה על אוצרות הטבע שלהן. מדינות אלה היו צריכות להיות בחזית הצמיחה הגלובלית. כך, נשארנו עם אירופה, שאינה מצטיינת בתחום הצמיחה ועם הצמיחה האנמית בארה”ב.

ובחזרה לשוק. למעשה, אנו נמצאים כמעט שנה בשוק מניות שהולך הצידה בארה”ב. קלנדרית, אחרי הירידה האלימה במדדי המניות בתחילת שנת 2016, כעת השוק “עוצר לחשוב” האם המחירים המונמכים, אליהם הגיעו המניות, כבר התאימו את עצמם למגמה היורדת ברווחיות החברות ולכלכלה העולמית המאטה. במלים אחרות, האם גל הירידות החדות מאחורינו? כמובן שאין לי תשובה חד משמעית לעניין, אך ראינו באחרונה שהבעיות כבר מתחילות לחלחל לבנקים, כך שהמצב נראה פחות טוב.

ולאן אנחנו מפנים את מבטנו ברגעים כאלה? שוב לכיוון הבנקים המרכזיים. השאלה היא שוב, כמו בשנים האחרונות, עד כמה יצליחו הבנקים המרכזיים להציג תמרונים מוניטריים משכנעים שישפיעו גם על השווקים הפיננסיים? אל דאגה, הבנקים המרכזיים לא יכולים להתייאש. אין להם את הפריבילגיה הזאת. מה עם הממשלות? אל תסמכו על הפוליטיקאים. הפוליטיקאים והממשלות יכנסו לפעולה רק במצב משברי ממש.

אז איפה שמים את הכסף?!

נו, אז איפה שמים את הכסף?! תיק השקעות לא מנהלים רק בתקופה של עליות. גם אם מורידים קצת סיכונים בתיק, תמיד יש במה להשקיע. וגם כשיש פחות, אז לא להפסיד כסף זה גם חכם.

ככלל, כסף צריך להיות תמיד מנוהל. העבר הוכיח שלאורך זמן אנו מרוויחים יפה מאוד על תיק ההשקעות, גם אם יש שנים יותר טובות ושנים פחות טובות.

והלקח החשוב מכל, אותו אנו למדים פעם אחר פעם אחר פעם, הוא שמשקיע לטווח בינוני-ארוך לא צריך אפילו לנסות לתזמן מתי השווקים יעלו או ירדו ולשנות באופן תכוף את מבנה תיק ההשקעות שלו. פעולות אלה גורמות את הנזק הגדול ביותר לתיק ההשקעות.

זה לא אומר שאין מקום בכלל לשינויים בתיק ההשקעות, אבל כדאי להתייעץ לפני שמבצעים אותם. אפשר להתייעץ עם יועץ ההשקעות או עם מנהל תיק ההשקעות האישי שלכם/ן, ולו רק בשביל להתגבר על הטיית חוסר הרציונליות הטבועה בנו, כבני אדם, ולשמוע דעה נוספת.

ג'רי קוטישטנו

ג'רי קוטישטנו

מנהל השקעות בכיר

שתפו: Share: