נובמבר 2017

 

בואו נשחק במשחק אסוציאציות קצר.

תעצמו עיניים…

כשאתם שומעים את המילה “פיקדון”, מה עולה לכם בראש?

קיבלנו מכמה אנשים את התשובות הבאות: כסף בצד, ריבית נמוכה, אין ריבית, כסף ישן (sleeping), לא מסוכן.

עכשיו, שוב עיניים ותחשבו על המלים “חסכון בבית השקעות”. מה עולה במחשבתכם?

בגדול, אלה התשובות שקיבלנו: מניות, לא מבין בזה, לעשירים בלבד, יותר רווח אבל יותר מסוכן.

ובאמת, אפשר לומר שהאסוציאציות האלה מייצגות את מה שהרבה אנשים בישראל חושבים, כי אחרת, איך אפשר להסביר את הנתונים הבאים שהגיעו לפני מספר חודשים מבנק ישראל?

לפי בנק ישראל, שיעור הפיקדונות והמזומנים בתיק הנכסים של הציבור נמצא בשיא של עשור. כמעט 40% מהחזקותיו של הציבור נמצאים בפיקדונות.

אנחנו מדברים על סכום של יותר מ-430 מיליארד שקל, כן?

עכשיו, ברור שלהחזיק מזומן בצד (בפיקדון או אפילו בחשבון העו”ש) זה דבר נכון, לכל צרה או הוצאה בלתי מתוכננת שתבוא.

אבל, תעשו חשבון מהיר, כמה מתוך הכסף שלכם שוכב בפיקדונות בבנק וכמה הכסף הזה עבד בשבילכם בשנים האחרונות?

התשובה קלה מאוד: הוא לא עבד בשבילכם, כלומר, לא הניב לכם תשואה, מפני שמאז 2008 הריבית בישראל נמוכה מאוד, קרובה לאפס בשנים האחרונות. והמצב הזה ימשך כי בנק ישראל לא מתכנן להעלות את הריבית לפחות בשנה הקרובה, ואנחנו אופטימיים…

אז יש אלטרנטיבה?

כן, יש.

אולי אתם כבר מכירים, אבל עדיין לא הצטרפתם: קופת גמל להשקעה.

זה מוצר חדש יחסית, שהושק לפני שנה ביוזמת משרד האוצר, בדיוק מתוך אותה מחשבה שלציבור בישראל אין כיום מספיק אפשרויות לחסכון לכל טווח זמן.

אפשר לחסוך בקופת גמל להשקעה ברוב בתי ההשקעות בישראל, וגם אצלנו ב-IBI.

אבל אם צמד המלים קופת גמל מחזיר אתכם עשורים לאחור, או גורם לכם לדכדכת קלה כי אתם ישר חושבים על הכסף שלכם בפנסיה, תעצרו את רכבת הדימיון שלכם כאן ועכשיו.

כי קופת גמל להשקעה היא מוצר שונה לגמרי מקופת הגמל הישנה.

לפני שממשיכים עם גמל להשקעה, הפסקה של כמה שניות כדי להבין עוד משהו חשוב: בפיקדון בבנק אין סיכון.

בגמל להשקעה רמת הסיכון עולה, אבל, וזה אבל חשוב – אתם בוחרים כמה סיכון, והמבחר גדול כי יש כמה וכמה מסלולים, ברמות סיכון משתנות, מ-10% מניות ועד 100% מניות. עם הסיכון עולה הסיכוי, כולנו יודעים.

 

6 עובדות על קופת גמל להשקעה

אתם יכולים לחסוך בה כל סכום שתבחרו, עד 70 אלף ש”ח בשנה. כלומר, אתם יכולים להפקיד בפעם אחת 70 אלף ש”ח, או עד 5,800 ש”ח בכל חודש (אבל אפשר גם פחות), בכל שנה מחדש.

הכסף הזה לא סגור, הוא נזיל וזמין לכם מתי שתרצו. החלטתם לחסוך לכמה שנים אבל בדרך פתאום משהו קרה, ואתם צריכים את הכסף? תמשכו אותו, בלי קנסות ועניינים.

כל אחד יכול וזה מתאים לכולם. סבתא יכולה לפתוח קופת גמל להשקעה לנכד. אבא יכול לחסוך עבור בתו. אתם יכולים לחסוך עבור עצמכם. כל חשבון כזה יכול לקבל עד 70 אלף ש”ח בשנה.

חוסכים לכל מטרה. חולמים על טיול קראוונים באירופה עם כל המשפחה בעוד כמה שנים? נו, אז מתחילים לחסוך בכל חודש… חוסכים ללימודים גבוהים לילדים/נכדים? חוסכים ל…?…?

חוסכים אפילו עד הפנסיה. אתם בני 50 פלוס ומתחילים לחשוב על מה תהיה ההכנסה החודשית שלכם בפנסיה? מממ…כאן יש טוויסט מעניין בעלילה: אחרי גיל 60 תוכלו למשוך את הכסף מגמל להשקעה בקצבה חודשית בפטור ממס. איזה מס? מס רווחי הון, כמובן, 25% על הרווחים. כשמתחילים לדבר על סכומים משמעותיים, זה ה-ר-ב-ה כסף שנשאר אצלכם במקום ללכת לקופת המדינה.

אחד הקוראים העיר לנו (תודה!) שלא ציינו שמשיכת קצבה תהיה כרוכה ברכישת ביטוח אריכות ימים.

זה נכון, ובאמת לביטוח כזה תהיה עבורכם עלות כלשהי, אבל האם העלות תהיה שקולה לכך שכל הרווחים נשארים אצלכם במקום ללכת לתשלום מס? נקודה למחשבה.

כמה זה עולה לנו? זה יותר זול מאפשרויות חסכון אחרות. אפשר לקרוא על זה כאן, בכלכליסט.

עד כאן נשמע יותר מדי טוב. איפה ה-catch?

טוב, מצטערים אבל אין catch. זה באמת מוצר טוב. לא כי אנחנו בית השקעות שרוצה את הכסף שלכם (טוב, אולי קצת), אלא בגלל שאפילו המדינה קבעה שזה מוצר טוב. איך היא עשתה את זה? פשוט, היא הגבילה את ההפקדה ל-70 אלף ש”ח בשנה בלבד, מתוך חשש שהמוצר הזה “ישאב” אליו הרבה מאוד כסף ויחליש מאוד מוצרי חסכון אחרים בשוק. לא מאמינים? חפשו את הפרוטוקולים מישיבות הכנסת.

אוקי, ומה עם התשואה?

זה חשוב. במיוחד לאור מה שכתבנו בהתחלה, על הפיקדונות המנמנמים.

הכסף בקופת גמל להשקעה מושקע בשוק ההון, במתכונת דומה לחסכונות הפנסיוניים ולקרנות ההשתלמות כך שהוא מייצר עבורכם רווחים לאורך זמן. תציצו בעמוד קופות הגמל להשקעה שלנו, כאן.

אז לסיכום, כי וואו הכתבה הזו כבר ארוכה:

כבר הבנו שקופת גמל להשקעה זה יופי של מוצר.

עכשיו, למה IBI?

אם אתם רוצים להצטרף לבית השקעות מהותיקים בישראל (מ-1971), שמנהל כמעט 40 מיליארד שקל ושאלפי לקוחות כבר בחרו בו לחסוך עבור החלומות, הילדים, הנכדים שלהם…אז תחשבו מחדש על חלק מהכסף שלכם בפיקדונות או בכלל, והצטרפו אלינו.

ועוד משהו קטן: תירגמנו את הכתבה הזו לאנגלית, אז אם אתם מכירים מישהו או מישהי שהמידע עשוי לסייע להם, שתפו…// הכתבה כאן 

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: