על רקע המשבר החריף שפקד את הכלכלה העולמית בולטת מאוד הגאות בשווקים הפיננסים. בחודשים האחרונים מניות של חברות שנדמה כאילו צצו משום מקום, נוסקות לשמיים בחסות “טרפת וול סטריט”, מחירי הביטקוין נמצאים בעלייה מתמדת ולא מעט חברות ממהרות להנפיק.

סביבת הריביות האפסית, אמנם יצרה חוסר נוחות, עם התמחור בשווקים לאורך העשור האחרון, אך היא החריפה מאוד בשנה האחרונה. הכניסה האגרסיבית של הבנקים המרכזיים לרכישות ישירות של נכסים פיננסיים הובילה ללקיחת סיכונים אגרסיבית, בין היתר של משקיעים פרטיים, מתוך תחושה שבמקרה הצורך הבנקים המרכזיים יצילו את המצב.

ובכל זאת, בשלב הזה, להגיד שקיימת בועה כללית בשווקים, זוהי הכרזה קיצונית מדי. ההתנהגות המזכירה בועה, מוגבלת בעיקרה, לכמה מניות וסקטורים ובהחלט התנהגות לא גורפת לאורך ולרוחב השווקים. לכן, ניתן לומר כי ישנם “כיסים בועתיים” בשווקים. הדוגמאות לכך לא מעטות וכוללות מכפילי רווח דו ותלת ספרתיים, גיוסים אדירים ל-SPAC (כניסה לבורסה ללא הנפקה), הנפקות של חברות לא רווחיות בשווי גבוה, עלייה בשיעור חברות הזומבי וכמובן המטבעות הדיגיטליים.

מרבית הכיסים הבועתיים נעים סביב חברות טכנולוגיות חדשות, שמספקות תחזיות צמיחה אגרסיביות, תוך התעלמות מגורמי הסיכון שבדרך כלל מלווים פעילויות כאלה. בהשוואה למחירי העבר והצמיחה החזקה שכבר חווינו, ברמה הנוכחית זאת אכן נראית בועה. לצד זאת, צריך לקחת בחשבון שישנם כמה תחומים בטכנולוגיה ובאנרגיה המתחדשת, בהם הפוטנציאל נראה אינסופי, ועד כמה שהחברות נראות יקרות, עדיין אפשר לראות תסריט של צמיחה מהירה ודרמטית. אם נסתכל כמה שנים קדימה, התמחור הגבוה של המניות לא נראה בועתי והצפי הוא להמשך צמיחה בתשואה דו ספרתית ובצורה חזקה, ביחס לענפים אחרים.

אם ניקח לדוגמה את חברת אמזון, היא הייתה תקופה מסוימת במכפיל 400, ועתה היא במכפיל 40. זה אמנם לא זול, אבל זה אומר משהו על קצב הצמיחה של הסביבה העסקית של חברות מבוססות טכנולוגיה. גם תחומים כמו אנרגיה מתחדשת, פתרונות למים ואגרו-טק, מכוניות חשמליות, בינה מלאכותית, סייבר ודור 5 צפויים להמשיך לצמוח. כתוצאה מכך, יש לא מעט חברות לגביהן אפשר לראות שגם אם המחיר נראה גבוה ובועתי, עדיין יש בהן היגיון השקעה. לעומת זאת, קיימות חברות בעלות תמחור גבוה ללא כל הצדקה. לכן, סביר להניח שלא כל החברות ינצחו בתחרות ואף יתכן שיהיו חברות שיימחקו.

האיום העיקרי על השווקים הפיננסיים ועל פיצוץ של החלקים הבועתיים בשוק ההון, מגיע מצד המדיניות הפיסקאלית וסביבת הריבית. ככל שהמדיניות הפיסקאלית תהיה יותר אפקטיבית לאורך זמן, היא תוביל לשיפור במצב הכלכלה, תוך הקטנת אי השוויון בין הסקטורים. התוכנית הפיסקאלית, בגובה של 1.9 טריליון דולרים, שאישר הממשל האמריקאי, לצד תוכניות ההטבה האמריקאיות והזרמות הכספים על ידי הבנק המרכזי בארה”ב, כולל רכישות אגרות חוב של החברות, הצליחו להעביר את שוק ההון האמריקאי למגמת עלייה ולעצור במידה מסוימת את ההתדרדרות בכלכלה הריאלית.

תהליכים אלו עשויים להוביל בהדרגה לעלייה בסביבת אינפלציה ולריביות גבוהות יותר, שיקשו על המשך קיומן של בועות נכסים, שכן הן עשויות לייצר אלטרנטיבת השקעה בסיכון נמוך, שחסרה היום במפת ההשקעות. עם זאת, חשוב לציין כי הדרך לשם אינה צפויה להיות קלה ומהירה, שכן היא כרוכה בגמילה מתהליך העלייה במינוף, שמאפיין את הכלכלה העולמית בעשורים האחרונים ולמעשה אף התעצם בשנה האחרונה.

בהסתכלות על תיק ההשקעות בתקופה זו, בהנחה שנראה צמיחה חזקה של הכלכלה עם התקדמות בתהליך חיסון האוכלוסייה ופתיחה משמעותית יותר של הכלכלה העולמית, ובהנחה שלא תירשם עלייה חדה בסביבת התשואות, הרי שהאפיק המנייתי ממשיך להוות אלטרנטיבה טובה יותר להרחבה, בהשוואה לאפיק האג”ח. המכפיל של המניות אמנם גבוה ביחס לשנים עברו, אך בהשוואה לחלופת חוב, ממשלתי או קונצרני, האפיק המנייתי עדיף, גם אם באופן מתון ביחס לזה שניצפה בשנה האחרונה. כך לדוגמה, אג”ח חברות בארה”ב בדירוג השקעה במח”מ בינוני (4-5 שנים) נסחר בתשואה של 1.5%-2%, בעוד שמדד ה- S&P500 נסחר בתשואה גלומה של סביב 4.5%.

כאמור, הסיכונים בהקשר הזה הם עלייה בתחלואה, סיכון בעלייה ברמת האינפלציה, שיכולה להביא לעליית ריבית ותוכנית העלאת המיסים בארה”ב, שעשויים למתן את קצב ההתאוששות של שוק המניות או אפילו להביא לירידה פתאומית חדה, גם אם לא מתמשכת. כדאי לזכור, שפיזור תיק ההשקעות זו ההגנה הטובה ביותר שניתן לייצר. לכן, ברור שאין לרכז את ההשקעות באפיק שנראה המבטיח ביותר. בהתייחס לחו”ל מעניין להסתכל על השקעות בארה”ב ובסין, מדינות בהן נתוני הצמיחה הם הטובים ביותר, רמת התחלואה נמוכה יחסית וההשתלטות על המגיפה נראית טוב יחסית. ישראל אמנם מדורגת במקום החמישי בעולם בהתמודדות עם הקורונה, אבל ישראל עדיין נמצאת בביצועי חסר, בין השאר בגלל מבנה המדדים שחשופים פחות לתעשיות הצומחות ביותר: טכנולוגיה, פיננסים, נדל”ן למגורים ואנרגיות מתחדשות.

דרך נוספת לצמצם סיכונים היא לחפש השקעות בתחומים אלטרנטיביים. השקעות אלטרנטיביות ממתנות תנודתיות בתיק, מאחר שהן אינן סחירות ומרחיבות את יכולת פיזור אפיקי ההשקעה, ואפשרות לבחור מנהלי השקעות שהוכיחו יכולת טובה להכות את מדדי הייחוס שלהם על פני זמן.

רוצים לשמוע עוד על אפשרויות ההשקעה? דברו איתנו 

רפי גוזלן, כלכלן הראשי של IBI בית השקעות

ברנרד מנור, מנהל השקעות בכיר, IBI ניהול תיקים

שתפו: Share: