ערן מוזל, מנהל איגרות חוב חברתיות בסושיאל פייננס ישראל (SFI)

 

מזה חודשים רבים שא' מאובחן כטרום סוכרתי, כלומר נמצא בסיכון גבוה לחלות בסוכרת מסוג 2. רופא המשפחה שלו הנחה אותו לרדת במשקל ולהתחיל בפעילות ספורטיבית, משום ששינוי הרגלי תזונה ואורח חיים תורם משמעותית להקטנת סיכויי התחלואה במחלה ואפילו למניעתה בחלק מהמקרים.

לא' היה ברור שעליו להפסיק לשתות משקאות ממותקים ולהתחיל לעשות פעילות גופנית. הוא אפילו נרשם פעם לחדר כושר וקנה נעלי ריצה איכותיות, אבל המנוי נשאר בארנק והנעליים בארון הנעליים. בתוך תוכו הוא מבין שאם לא יעשה שינוי בהרגליו, הוא עלול לחלות בסוכרת כמו אביו. אבל שינוי ההרגלים הוא פשוט משימה קשה מדי לאדם עובד ועסוק כמוהו.

אבל לפני חודשיים קרה משהו.

הטלפון צילצל ועל הקו היתה נציגה מקופת החולים שהציעה לו להרשם ללא עלות לתוכנית. שבמסגרתה יבואו אליו עד הבית תזונאים ומדריכי כושר, יבנו עבורו תכנית פעילות מתאימה ללוח הזמנים שלו ולהעדפותיו וילוו אותו במפגשים אישיים וקבוצתיים לאורך שנתיים.

והנה, חלפו חודשיים, א' השיל מספר קילוגרמים ממשקלו, הוא מרגיש חיוני יותר וגם נהנה מפעילות גופנית תדירה.

א' ממחיש אחד מ-362 טרום סוכרתיים שהחלו את מחזור א' של תוכנית אג"ח חברתית למניעת סוכרת מסוג 2.


מהי איגרת חוב (אג"ח) חברתית?

מכשיר פיננסי לפיתרון בעיות חברתיות, שלצידן עלות או הפסד לגופים ציבוריים. האג"ח החברתית מאפשרת לגייס הון ממשקיעי אימפקט לטובת מימון תוכניות התערבות חברתיות, מדידת הצלחתן ביצירת אימפקט חברתי, ותשלום של הגופים הציבוריים (לרוב המדינה) עבור הצלחותיה של התוכנית החברתית.

למה שהמדינה תשלם?

כי התוכנית החברתית היא חלק מהתועלות הכלכליות הנוצרות לה, למשל חיסכון בקצבאות, גידול בהכנסה ממיסים ועוד.

במילים אחרות, הגופים הציבוריים לא נדרשים לשלם על תוכניות ההתערבות אלא על תוצאותיהן בלבד (Pay for Success).

בנוסף, משמשת האג"ח החברתית ככלי לניסוי שינויי מדיניות, תוך אינטגרציה יעילה בין סקטורים, הנהנית מיתרונותיו של כל אחד מהם. תכנית ההתערבות מוכוונת תוצאות, ולכן היא מתומרצת ליעילות ולטיוב מתמיד. היא מתאפיינת בגמישות תפעולית תוך חדשנות ופיתוח במטרה להשיג את התוצאות המיוחלות ביעילות המירבית. ככל שתכנית התערבות מוכחת כיעילה יותר, למדינה נוצר ידע חדש על טיפול יעיל בבעיה חברתית, שלצדו חיסכון כלכלי, והמדינה תוכל להשתמש בידע שיצטבר כדי לקבוע מדיניות חדשה.

איך זה עובד?

חברת Social Finance Israel (SFI) חלוצת תחום ה-Impact Investing בישראל התקשרה עם המדינה, המוסד לביטוח לאומי וקופות חולים כללית ולאומית בהסכם אג"ח חברתית.

תוכנית ההתערבות שבבסיס האג"ח החברתית פותחה על סמך מחקרים על תוכניות התערבות בעולם, ובמסגרתה זוכה קבוצה של אנשים טרום סוכרתיים לתמיכה בשינוי אורח חייהם על ידי תזונאיות קליניות, שמגיעות לבתיהם ועל ידי מאמני כושר, שמגיעים אליהם ועורכים עימם אימוני ספורט פרטניים וקבוצתיים. הם זוכים גם להרצאות קבוצתיות בתחומי התזונה הנכונה, סדנאות בישול בריא וסיוע מוטיבציוני. תכנית זו ממומנת על ידי משקיעים.

כעבור שנים יושוו שיעורי התחלואה בסוכרת בקרב הקבוצה לשיעורי התחלואה בקרב קבוצות דומות באוכלוסיה. ככל שיוכח, שבקבוצת ההתערבות התחלואה פחותה מאשר באוכלוסיית ההשוואה, ניתן לייחס לפעילות האג"ח החברתית הצלחה שהובילה לחיסכון - הן בהוצאות רפואיות ישירות והן בקצבאות.

במקרה כזה ישלמו קופות החולים והמוסד לביטוח לאומי למשקיעים חלק מהחיסכון שיווצר להם בזכות התכנית ויזכו לשמור את חלקו האחר בקופותיהם. תשלומים אלה ישמשו להחזר ותשואה למשקיעים. ככל שיותר משתתפים ישארו בריאים ביחס לאוכלוסיה, כך ניתן יהיה לכמת חיסכון גבוה יותר לקופות החולים ולמוסד לביטוח לאומי, וכך יגדל התשלום למשקיעים.

בצורה זו, האג"ח החברתית קושרת הצלחה חברתית עם תשואה כלכלית.לא רק סוכרת

האג"ח החברתית למניעת סוכרת סוג 2 הצטרפה לאג"ח חברתית לצמצום נשירה מהשכלה גבוהה, שהשיקה SFI בשנת 2015 והיתה לאג"ח החברתית הראשונה בישראל.

במסגרת האג"ח החברתית לצמצום נשירה מהשכלה גבוהה, מנוהלת תוכנית התערבות, שנועדה להגביר התמדה של סטודנטים בלימודים ושיפור כושר ההשתכרות העתידי שלהם. התוכנית נמדדת ומתוגמלת על הגדלת ההכנסות של המוסדות האקדמיים.

אג"ח חברתית זו כבר שילמה שני תשלומים למשקיעיה בגין תוצאות הביניים בתוכנית. נכון להיום, אלו שתי אגרות החוב החברתיות היחידות בישראל, ו-SFI שוקדת על הוספת איגרות חוב חברתיות נוספות בתחומי הבריאות, החינוך, שיקום אסירים, הוצאת משפחות יחידניות ממעגל העוני, תעסוקת קשישים ועוד.

המשקיעים באגרות החוב החברתיות הינם מרקע מגוון: בנקים, קרנות פילנטרופיות, family offices ומשקיעים פרטיים. ההשקעות אמנם אינן סחירות, אך יתרונן בניתוק משאר השקעותיו של המשקיע בשל העדר קורלציה לשוק ההון.


למה לי אג"ח חברתית?

האג"ח החברתית משרתת רצון הולך וגובר של משקיעים בשנים האחרונות להסתכל על השקעותיהם בראייה רחבה וערכית יותר, שבוחנת לצד רווח כלכלי גם את האימפקט החברתי.

משרדי הממשלה והגופים הציבוריים החתומים על הסכמי אג"ח חברתיות הם הסנוניות הממסדיות הראשונות לגישה זו. ההתענינות ההולכת וגוברת של המשקיעים והרגולטור בתחום השקעות האימפקט באה לידי ביטוי גם במיזכר שהוציאה לאחרונה רשות שוק ההון בנושא הצהרה על מדיניות השקעה צפויה בגופים המוסדיים. על פי המיזכר, יצהיר גוף מוסדי במסגרת המדיניות אותה הוא מפרסם, האם בקביעת מדיניות ההשקעה הוא מתייחס להיבטים של השקעות אחראיות, ואם כן, יפרט.

בין הדוגמאות להשקעות אחראיות מוזכרות השקעות אימפקט ככאלו שנועדו לממש תועלות חברתיות וסביבתיות חיוביות ומדידות לצד תשואות פיננסיות תחרותיות.

אנו מאחלים ש-2018 תהיה שנה מוצלחת, שתמקסם גם תשואה וגם אימפקט חברתי.


ערן מוזל

 

http://www.socialfinance.org.il/

שתפו עם חברים :
הוסף תגובה חדשה תגובות

רוצה להגיב או לשאול אותנו משהו?

האימייל לא יוצג באתר.