מדד-המחירים-לצרכן

(נכתב במרץ 2015)

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

מדד המחירים לצרכן

בלוחות השנה של כלכלנים בישראל יש בכל חודש יומיים המודגשים בטוש אדום – יום פרסום ריבית בנק ישראל (לקראת סוף כל חודש) ויום פרסום מדד המחירים לצרכן (ב- 15 בכל חודש).

רוצים להישאר מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של IBI או עקבו אחרינו בטוויטר, ואפשר גם בגוגל+

שני נתונים אלה חשובים לא רק לכלכלנים, אלא עבור כולנו. קיים ביניהם קשר גומלין ויחד הם משפיעים על החיים היומיומיים שלנו – על המינוס בבנק, על הריבית בפקדונות, על מחיר הדירה שבבעלותנו או ששכרנו, על הקניות שלנו בסופרמרקט ועוד ועוד.

כמה שילמנו על אבוקדו, כוס מים ומעיל

נתוני מדד המחירים לצרכן מתפרסמים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מטרת המדד היא למדוד את השינוי שחל במשך הזמן בהוצאה הדרושה לקניית סל קבוע של מוצרים ושירותים המייצג דפוסי צריכה שהשתקפו בתקופה מסוימת.

מדד ינואר 2015 (שהתפרסם ב- 15 בפברואר) ירד ב- 0.9%. זו הירידה החדה ביותר מאז 2006. אז נכון שבישראל עדיין הכל יקר, אבל את הירידה הזו במדד המחירים כולנו הרגשנו בכיס במהלך החודש שחלף: החשמל והמים הוזלו, מחיר הדלק ירד כי מחיר הנפט צנח בחודשים האחרונים, וגם יותר ויותר אנשים מתרגלים לצרכנות נבונה בסופרמרקט, מה שמוביל לתחרות בין הרשתות ולירידה מסוימת במחירי המזון.

סעיף הדיור מהווה את החלק הגדול ביותר במדד – כמעט 25%. זה הגיוני כי ההוצאה הגדולה ביותר של רובנו היא על הבית בו אנו גרים. אבל…המדד אינו מודד את מחירי הדירות אלא את שינוי המחירים בחוזי השכירות החדשים שנחתמים. בהודעת הלמ”ס האחרונה צוין כי נרשמה עלייה חודשית של 0.2% במחירי הדירות. בהסתכלות שנתית מדובר בעליית מחירים של 4.5%. כן, מחירי הדירות מוסיפים לעלות.

מה הקשר לריבית אפסית על פקדונות?

כשהמדד יורד לאורך זמן זה מסמן, בין היתר, ירידה מתמשכת בביקושים מצד הצרכנים. כדי לעודד את הביקושים – כלומר, כדי לגרום לכם לצאת מהבית ולקנות במקום להשאיר את הכסף בבנק – בנק ישראל מוריד ריבית. היא עומדת כיום על 0.1% בלבד – שפל כל הזמנים (ב- 2011 היא היתה כ- 3%!). זה אומר שמי שיש לו מינוס בבנק משלם עליו פחות, אבל אם יש לכם פקדונות – הם מניבים 0% תשואה.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: