משולש-תרופות

(נכתב ביולי 2015)

תקציר הפרקים הקודמים של “משולש התרופות”: חברת הפרמצבטיקה הישראלית, טבע, רוצה לרכוש את מיילן, ענקית תרופות אמריקאית. אבל מיילן לא בעניין של טבע. היא רוצה לרכוש את חברת פריגו, שרכשה בעבר את אגיס הישראלית ולכן יש לה כיום בעלי מניות גדולים בישראל. אבל…פריגו לא מעוניינת במיילן.

בתוך המשולש הזה יש את הכסף גדול המתגלגל בתעשיית התרופות, אבל לא רק. מסתבר שעולם התרופות הוא זירה מלאת יצרים, אגו, כוחניות ועוד תבלינים ההופכים את הסיפור למרתק. אבל יש עוד, כי לסיפור טבע-מיילן-פריגו יש השלכות נוספות עבור כולנו, גם כבעלי מניות בטבע ובפריגו.

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

קצת סדר בעובדות ובמספרים

נתחיל מפריגו: חברת התרופות האירית מוזגה עם אגיס הישראלית ב- 2005 ורשומה מאז למסחר בבורסה בתל אביב (וגם בבורסת ניו יורק). פריגו היא חברת ענק, הנסחרת לפי שווי שוק של כ- 100 מיליארד שקל ומהווה למעלה מ- 9% ממדד ת”א 25 (הכולל את 25 המניות הגדולות בבורסה בת”א).

מה זה אומר שפריגו מהווה למעלה מ- 9% ממדד ת”א 25? שכמעט כולנו בעלי מניות בחברה, בצורה זו או אחרת. המשקיעים המוסדיים, כלומר קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, קרנות הפנסיה, חברות הביטוח, קרנות הנאמנות ועוד, מחזיקים במניות פריגו בשווי של למעלה מ- 7 מיליארד שקל.

ומה עם טבע? טבע היא החברה הציבורית הגדולה בישראל, וגם היא מהווה למעלה מ- 9% ממדד ת”א 25. המוסדיים, הכוללים, כאמור, בסופו של דבר את כולנו – מחזיקים מניות שלה בשווי של כ- 8 מיליארד שקל!

אז מי קונה את מי? בעולם התרופות הכל זה בגדול. טבע רוצה לקנות את מיילן ב- 43 מיליארד דולר, אבל מיילן לא מעוניינת. אז בינתיים, טבע מגיעה מהדלת האחורית, ורוכשת “בשוק” מניות של מיילן. היא הגיעה כבר להחזקה של כמעט 5% מהחברה, שהם כ- 1.7 מיליארד דולר (זה בערך 6.5 מיליארד שקל – יותר משווי השוק של כל חברת שטראוס). מיילן, מצידה, מעוניינת בפריגו ומוכנה לשלם עבורה 35.5 מיליארד דולר. אבל, כאמור, פריגו לא מעוניינת ברכישה זו.

ואת מי זה מעניין?

כאמור, כך או אחרת, כולנו בעלי מניות של טבע ופריגו, שהן כרגע שתי החברות הגדולות ביותר בבורסה בתל אביב. אם טבע תרכוש את מיילן, זה יועיל לתוצאות הכספיות של טבע (ואולי גם למניה שלה), כי קיימת סינרגיה תפעולית בין שתי החברות. בעברית: ניתן לחסוך עלויות רבות על ידי סגירת מפעלים ושילוב מטות. במקרה כזה, נמשיך כולנו להיות בעלי מניות בטבע.

אבל, אם מיילן תרכוש את פריגו, האחרונה תימחק מהמסחר בתל אביב, ו…כולנו נהפוך להיות בעלי מניות של מיילן, שתירשם כאן למסחר.

וזווית נוספת: ניר צליק, כתב כלכליסט המסקר את הסיפור מקרוב, מזכיר שמאחורי כל המספרים הגדולים האלה נמצאים עובדים. במקרה של רכישת פריגו על ידי מיילן, למשל, “השאלה הגדולה היא מה יקרה ל- 1,300 עובדי פריגו בישראל. החשש הוא כי דווקא העובדים בישראל יהיו הראשונים להיפגע מרכישתה של פריגו באמצעות ‘חסכון של 800 מיליון דולר בעלויות סינרגטיות'”, כלשון מיילן. כמובן שגם עסקת מיילן-טבע, אם תתממש, מעלה את אותה בעיה עבור עובדי חברת טבע.

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: