בילבורד

רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקים
(נכתב באוקטובר 2014)


חודש ספטמבר התאפיין בתנודתיות  בשווקים, כאשר מרבית המדדים שרשמו עליות בתחילת החודש תיקנו כלפי מטה לקראת סופו. אנומליה אפיינה את התנהגות מדדי המניות הקטנות לעומת הגדולות, כאשר מדד ראסל 2,000 (מדד המניות הקטנות) רשם ירידה חודשית של מעל 6%. ברקע, הדולר ממשיך להתחזק, סקוטלנד ויתרה על עצמאות והפגנות מתרחשות בהונג קונג המשגשגת.

בארה"ב- החלטת הריבית של הפד הרגיעה את המשקיעים. הפד שמר על נוסח ההחלטה, בדבר העלאת ריבית לאחר "פרק זמן ממושך" והנגידה ילן חזרה והדגישה כי הדבר תלוי בהתפתחות הנתונים הכלכליים ולא במועד מסוים על לוח השנה. נתוני המאקרו היו מעורבים, כאשר קצב צמיחת התוצר ברבעון השני עודכן כלפי מעלה לשיעור של 4.6%. הדולר ממשיך את התחזקותו מול המטבעות השונים כאשר החודש בלטו בחולשתם מולו מטבעותיהן של המדינות המתפתחות.

באירופה- שוקי העולם נשמו לרווחה לאחר פרסום תוצאות משאל העם בסקוטלנד, אשר שיקף רוב גבוה מהצפוי למתנגדי הפרישה מהממלכה המאוחדת. ההערכות הן כי הרוב הגבוה יוביל לדחייה משמעותית של ניסיון נוסף למשאל דומה ואולי מרמזות לצפוי בספרד, עם שאיפתה של קטלוניה לעצמאות.

בגוש האירו התקבלו נתונים חלשים מגרמניה, מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי בחודש האחרון, סקר האקלים העסקי רשם ירידה גבוהה מהצפוי ומדד מנהלי הרכש ירד לרמה של 50.3. (רמה הנמוכה מ-50 מסמנת התכווצות כלכלית).

בעולם- בהונג קונג מפגינים אלפים בתגובה לסירוב הממשל הסיני לשנות את חוק הבחירות ולאפשר בחירה חופשית לממשלה המקומית, ללא סינון מועמדים. ההפגנות התפשטו לבייג'ינג והעלו את חשש המשקיעים מהחרפת העימותים. שר האוצר הסיני צוטט כי בכוונתו לפעול ליישום רפורמות נוספות, מבלי לפרט את כוונתו,. ברקע, מדד רווחי החברות התעשייתיות ירד ב- 0.6%, הנתון הנמוך ביותר בשנתיים האחרונות.

בישראל- הגירעון צפוי לעמוד על 3.4% בתקציב המתגבש, תקציב הביטחון צפוי לגדול ב- 6 מיליארד שקל באופן חד פעמי ולא צפויות העלאת מיסים. הלמ"ס פרסמה צפי לפיו המשק יצמח ב- 2% בלבד ב- 2014. נתון זה לא מפתיע כאשר עוקבים אחרי נתוני המאקרו שיצאו במהלך השנה האחרונה. נזכור כי ב- 2013 צמח המשק ב- 3.2%.

חברת הדירוג S&P  אשררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל - A+ עם תחזית יציבה והדגישה בהודעתה כי למרות הלחימה בדרום, הערכתם לגבי חוזקת הכלכלה הישראלית לטווח בינוני-ארוך לא השתנתה.

בהתאם למגמה העולמית, הדולר המשיך להתחזק מול השקל ונמצא ברמות שיא של 18 חודשים.

 

ריבית בנק ישראל - 0.25%

שוק המניות

ישראל: מדד ת"א 100 עלה ב- 3.25%

מדד ת"א 25 עלה ב- 4.19%

ארה"ב: מדד S&P 500 ירד ב- 1.55%

מדד נאסד"ק ירד ב- 0.81%

אירופה: מדד DAX הגרמני עלה ב- 0.04%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 0.8%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 4.86%

מדד פוטסי סין 25 ירד ב- 6.74%

 

שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה שלילית החודש.

מדד התל בונד 20 ירד ב- 0.54% ומדד תל בונד 40 נחלש ב 0.39% .

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עלייה של כ- 0.01% , כאשר אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד נחלשו ב-   0.37%.  אפיק אגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה הוסיף לערכו 0.31%.

 

שוק המט"ח

הדולר התחזק ב- 3.55% מול השקל לרמה של 3.69 ₪.

האירו ירד ב- 1.2% מול השקל לרמה של 4.65 ₪.

 

שתפו עם חברים :