אפריל-רכבת-הרים

(נכתב במאי 2015)

חודש אפריל התאפיין בתנודתיות גבוהה, כאשר מרבית המדדים ביקרו בתחילת החודש ברמות שיא חדשות אך רשמו ירידות במחציתו השניה. מתקבל הרושם כי מדד המניות הגרמני, ה- DAX, הפך לאינדקטור מוביל לזיהוי הלך הרוח של המשקיעים השונים ומידת נכונותם להיחשף לנכסי הסיכון השונים. החודש איבד המדד כ- 4%. ברקע, הנפט רושם זינוק חד במחירו ובארץ מתכוננים לריבית שלילית.
בארה”ב– התפרסם אומדן ראשון של התוצר לרבעון הראשון ומתברר כי הכלכלה האמריקאית צמחה רק בשיעור של 0.2%, הרבה מתחת לצפי האנליסטים שעמד על 1%. השוק מתייחס לנתונים החלשים מהרבעון הראשון כזמניים ומצפה לצמיחה מרשימה (3%-3.5%) לקראת חודשי הקיץ.
עונת הדוחות לרבעון הראשון בתחילתה וגם השנה האנליסטים הנמיכו את התחזיות שלהם לקראתה. בינתיים, בין החברות שדיווחו, כ- 77% הפתיעו בשורת הרווח.
באירופה משבר יוון חוזר לכותרות כשהיוונים לא מבצעים את הרפורמות הרצויות על ידי האיחוד האירופי לשם העברת הסיוע עליו סוכם בחודש פברואר. פגישה נוספת של הנציגים צפויה לקראת אמצע מאי, בסמוך למועד בו יוון צריכה להחזיר כ- 800 מיליון אירו לקרן המטבע הבינלאומית.
בבריטניה, אומדן ראשון לתוצר מצביע על צמיחה של 0.3% ברבעון הראשון, קצב נמוך מהצפי, כשגם כאן ההערכות הן כי הצמיחה בהמשך השנה תפצה על התוצאה החלשה ברביע הראשון.
בגוש האירו, מדד הסנטימנט הכלכלי של ZEW הפתיע לטובה ועלה לרמה של 64.8 נקודות (מול צפי ל- 63.7), כך שהוא ממשיך את המגמה החיובית העולה מנתוני הגוש.
בעולם– ביפן, סוכנות הדירוג Fitch הורידה את דירוג המדינה מ- (A+) ל- (A) עקב חוסר יכולתה להקטין את חובות המדינה, וגם מסיבות דמוגרפיות – כ- 26% מאזרחי יפן הם מעל גיל 65. הבנק המרכזי היפני הנמיך את תחזיות הצמיחה לשנת 2015 והעריך כי לא יגיע ליעד אינפלציה של 2%.
נפט– לאחר כמעט שנה של ירידה חדה במחירו, רשם “הזהב השחור” זינוק חד של כ- 25% בחודש אפריל.
בין הגורמים לכך, האטה בתפוקת הנפט הגולמי בארה”ב לשפל של שישה שבועות.

בישראל– נציגי בנק ישראל פנו לבנקים כדי לבדוק האם הם מוכנים מבחינה תפעולית לתרחיש של ריבית שלילית. מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ עלה ב- 0.3% בלבד, שיעור שעמד ברף התחתון של ציפיות השוק.
האינפלציה ב- 12 החודשים האחרונים שלילית ומסתכמת ב- 1%- .
בנק ישראל בחר בינתיים להותיר את הריבית ללא שינוי, עובדה אשר דחפה את השקל להתחזק כנגד הדולר ולחזור אל מתחת לרמת 3.9.
שוק המשכנתאות ממשיך להיות לוהט. נתוני חודש מרץ מציגים עליה של כ- 20% בהיקף המשכנתאות שנלקחו והן מסתכמות בכ- 5.6 מיליארד ש”ח.
שוק הפארמה העולמי מעסיק את שחקני המעו”ף, כש”משולש רומנטי”, הכולל שתי חברות דואליות, טבע ופריגו, תופס את הכותרות. חברת טבע הישראלית הציעה לרכוש את חברת מיילן בכ- 40 מיליארד דולר, ובו זמנית, האחרונה מציעה לרכוש את חברת פריגו בכ- 30 מיליארד דולר.  בינתיים, אף חברה לא הסכימה להצעות המדוברות ולא נתפלא אם אף עסקה לא תבשיל בסופו של דבר. מדד המעו”ף (ת”א 25) מושפע ישירות מהנושא לאור העובדה כי כל אחת מהחברות, טבע ופריגו, מהוות כ 10% ממשקל המדד.

ריבית בנק ישראל – 0.1%

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

שוק המניות

ישראל: מדד ת”א 100 עלה ב- 0.91%

מדד ת”א 25 טיפס ב- 1.17%

ארה”ב: מדד S&P 500 עלה ב- 0.85%

מדד נאסד”ק עלה ב- 1.86%

אירופה: מדד DAX הגרמני ירד ב- 4.28%

מדד CAC 40  הצרפתי עלה ב- 0.26%

אסיה:    מדד ניקיי ביפן עלה ב- 1.63%

מדד פוטסי סין 25 עלה ב- 16%

שוק האג”ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה חיובית באפריל.

מדד תל בונד 20 עלה ב- 1.42%

מדד תל בונד 40 עלה ב 0.99%

אגרות חוב ממשלתיות רשמו עליה של כ- 0.74%

אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד עלו ב- 1.66%

אגרות חוב ממשלתיות שקליות עלו ב 0.08%

שוק המט”ח

הדולר ירד ב- 2.96% מול השקל לרמה של 3.86₪

האירו התחזק ב- 1.5% מול השקל לרמה של 4.34 ₪

 

רוני פילו

רוני פילו

משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI ניהול תיקי השקעות

שתפו: Share: