בילבורד

רוני פילו, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי, IBI  ניהול תיקים
(נכתב במאי 2014)

חודש אפריל התאפיין בתנודתיות גבוהה על רקע המשבר הגיאופולטי באוקראינה ויציאת כספים מסקטורים ממונפים. בארה"ב, השוק רשם במחצית הראשונה של החודש ירידות חדות  במניות הביוטק והאינטרנט אשר משכו את המדדים מטה. מנגד, נמשכת עונת הדוחות ומעל 65% מהחברות דיווחו על תוצאות טובות מהצפי, מה שסייע לשוק לתקן במחציתו השנייה של החודש.

הנתונים הכלכליים מוסיפים  להיות בעיקרם חיוביים: עלייה בהזמנות למוצרים בני קיימא, עלייה בסנטימנט הצרכני והמשך התרחבות בפעילות התעשייתית. מנגד, שוק הנדל"ן ממשיך לספק נתונים חלשים והמשק האמריקאי מאופיין בחוסר הצמיחה מדאיג - נתון הצמיחה לרבעון הראשון הסתכם ב 0.1%. רוב הכלכלנים מתרצים את הנתון בחורף הקשה אך חשוב לזכור שהצמיחה נמוכה ברוב המדינות המפותחות וזו אינדיקציה מדאיגה אולי לירידה פרמננטית בפוטנציאל הצמיחה בעולם.

באירופה מוסיפים להתפרסם נתונים חיוביים בהובלת מדדי מנהלי הרכש. שיפור האווירה הכלכלית באירופה בא לידי ביטוי בגיוסיי חוב מוצלחים של מדינות הפריפריה-פורטוגל, ספרד ואירלנד.

המשבר באוקראינה מסתבך, כאשר מצד אחד הממשל האמריקאי מרחיב את מספר האישים והחברות ברוסיה עליהם הוא מטיל סנקציות ומנגד, הנשיא פוטין מקשיח את עמדתו. ברקע, סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג החוב הרוסי לBBB-  והבנק המרכזי הרוסי נאלץ להמשיך להעלות את הריבית בעקבות המשך זרימת כסף מחוץ למדינה.

בישראל, במסגרת הטיפול ביוקר המחיה פורסמו המלצות להגברת התחרות בשוק החלב והבשר, הכוללות פטור ממכס על יבוא בשר טרי, גבינות קשות, יוגורטים ושמנת. ועדת גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית זעזעה את ענף הביטוח בהמלצתה לחייב את חברות הביטוח וקופות החולים ליצור פוליסה בסיסית ואחידה הכוללת את כל הכיסויים, ואם זה לא מספיק, משרד הבריאות ממליץ לחייב את חברות הביטוח להעביר 15% מהכנסות הביטוחים המשלימים למדינה. עודף הרגולציה וחוסר הידיעה אילו המלצות יתקבלו מסבירים את תשואות החסר של המדדים הישראלים מול מדדי העולם החודש. ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי-0.75%.


שוק המניות

ישראל: מדד ת"א 100 ירד ב- 2.47%

מדד ת"א 25 רשם ירידה של  1.66%

ארה"ב: מדד S&P 500 התחזק ב- 0.62%

מדד נאסד"ק ירד ב 0.38%

אירופה: מדד DAX הגרמני התחזק ב 0.5%

מדד  CAC 40 הצרפתי הוסיף לערכו 2.13%

אסיה: מדד ניקיי ביפן נחלש ב- 2.42%  במהלך החודש

מדד פוטסי סין 25 ירד ב- 2.33%

שוק האג"ח

שוק אגרות החוב הקונצרניות  התאפיין במגמה חיובית בחודש אפריל.

מדד התל בונד 20 עלה ב- 0.63% ומדד תל בונד 40 התחזק ב- 0.55%

אגרות החוב הממשלתיות רשמו עלייה של כ- 0.5% , כאשר אגרות חוב ממשלתיות צמודות מדד התחזקו החודש ב- 0.65%.  אפיק אגרות חוב ממשלתיות בריבית קבועה הוסיף לערכו החודש 0.44%.

בנק ישראל הותיר את הריבית במשק ברמה של 0.75%.

שוק המט"ח

הדולר נחלש במהלך החודש בכ- 0.91% לרמה של 3.47 ₪

האירו נחלש החודש ב- 0.13% מול השקל לרמה של 4.8 ₪

 

שתפו עם חברים :