תמונה-לסקירה--אפריל-2016

דניאל אורני, IBI TRADE


כצפוי זה היה החודש של הבנקים המרכזיים בעולם. 2 ישיבות הריבית באירופה ובארה”ב, העניקו לשוק הרבה יותר ממה שציפו מהם מלכתחילה. נגיד ה- ECB הפתיע עם השקת תוכנית מרחיבה נוספת, כאשר “על הדרך” גם גרם לתגובה שלילית בשווקים עקב הצהרותיו מעוררי המחלוקת. לעומתו יו”ר הפד’ יילן הפתיעה עם שינוי מדיניות הריבית לשנת 2016. קשה להאמין, אך אנו רואים מפעם לפעם כי לבנקים המרכזיים עדיין היכולת לתמרץ את שווקי המניות. יחד עם זאת חשוב להדגיש, כי אנו גם רואים שמדיניות מוניטארית גרידא, אינה מייצרת פעילות ראלית בשום כלכלה שהי (למרות האינדיקציות החיוביות לשיפור הכלכלה האמריקאית). על כן, אומנם שוקי המניות נהנו החודש מתשואות חיוביות ותיקנו משמעותית את פתיחת השנה הנוראית שראינו, אך התערבות מוניטארית אגרסיבית לא תוכל להחזיק את שווקי המניות לאורך זמן. לכן 2016 מסתמנת כשנה בה אנו נצטרך לראות תמיכה פיסקלית ושינויים מבניים לפעולות של הבנקים ברחבי העולם.


בארה”ב הפד’ משנה במפתיע את תוואי הריבית לשנת 2016

הסיפור המרכזי החודש בארה”ב היה הותרת הריבית של הפד’. למרות כי זו היתה הצפייה בשוק, ראינו תגובה חיובית בשווקים בשל התמתנות תוואי הריבית לשנת 2016. נזכיר כי בכינוס האחרון בחודש דצמבר, מדיניות הריבית של הפד’ כללה 4 פעימות להעלאת הריבית למהלך השנה הנוכחית. כעת הפד’ מיישר קו עם עלייה בפרמיית הסיכון ברחבי העולם, בעיקר בשל הסיבות הבוערות – סין בעיקר, אך גם תנודות הנפט, כלכלת גוש האירו ושאלת הצמיחה בשווקים המתעוררים. בסקירתנו הקודמת הדגשנו את האפשרות לשינוי מדיניות הריבית מצד הפד’ ואת תגובת השווקים למידה ונראה זאת. ואכן, ביום ההכרזה ראינו את המדדים סוגרים בעליות של כ- 0.8% לאחר דשדוש כלפי מטה עד לרגע ההכרזה, ואת הדולר אשר איבד מערכו כ- 0.75% אל מול האירו (תנודת מדד ה- S&P 500 לחודש מרץ מוצגת מטה). הפד’ עדכן כלפי מטה את הריבית הצפויה לשנה הנוכחית ל- 0.9%, זאת לעומת צפי קודם לשיעור ריבית ייעודי של על כ- 1.4%.

 אסאנדפי

למרות כי בוועדת השוק הפתוח מציינים אינדיקציות של יציבות, הן בשוק העבודה האמריקאי והן בזירת האינפלציה, בפד’ מדגישים כי ההתפתחויות הפיננסיות וההאטה בכלכלה הגלובלית מהוות סיכון על הכלכלה האמריקאית. בתוך כך הפד’ הוריד את תחזית הריבית לשנת 2016 ל- 2.2% (לעומת 2.4%) ואת תחזית האינפלציה ל- 1.2% (לעומת 1.6%). לעומת זאת, בסוף החודש ראינו כי אכן האינדיקטורים בשוק האמריקאי מעודדים. סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ממשיך להציג קריאות חזקות עם 91 נ”ב, כאשר גם סקטור הייצור, שנחלש מעט בחודשים האחרונים, מיישר קו כלפי עמלה (51.8 נ”ב במדד ISM). שיעור האבטלה נותר על 4.9%, כאשר בחודש פברואר נוספו כ- 242 אלף משרות (וזאת בעוד נתוני דצמבר וינואר עודכנו כלפי מעלה עם תוספת של כ- 30 אלף משרות).

לסיכום נראה כי כרגע גם בארה”ב מיישרים קו לתחזיות המאיימות שאנו רואים מאז תחילת השנה. זהו איתות חיובי דווקא – הפד’ מראה אחריות כאשר הוא בוחן סוגיית בעלות אופי סיכון גבוה, ולא “דוהר” באפיק מדיניות המוניטארית שלו ללא גמישות לשינויים. בנוסף, הפד’ גם מקרר מעט את הזרמת הכסף לשוק האמריקאי ובכך מחליש את הדולר אל מול סל המטבעות. זאת הן בשל הרצון לעזור לחברות מוטות יצוא, אשר סובלות מירידת היקף הביקושים מעבר לים, והן של חברות אנרגיה אשר נחתכו בשל צניחת מחיר הנפט. האם הפד’ יצליחו לנהל את ציפיות המשקיעים תוך העלאת הריבית בצורה מתונה ובטוחה? אם כן, מדובר על מהלך מבריק לכל הדעות.


סין עם תיקון מרשים, אך מתחת לפני השטח התנאים הכלכליים טרם השתנו

לאחר תחילת שנה נוראית, סין רושמת תיקון נאה (עם תשואה חודשית מעל ל- 10% במדדים המובילים). הדחיפה כלפי מעלה נובעת בעיקר מהתחושה כי השוק הסיני מתכנס ליציבות כלשהי לאחר התנודתיות החריפה מאמצע השנה הקודמת – אז האות לתגובת השווקים החריפה היה הפיחות האגרסיבי ביואן ובהמשך כמובן שאלת הצמיחה. בנוסף יש להדגיש כי מדד מנהלי הייצור לחודש מרץ הציג התרחבות לראשונה מאז יולי 2015 (50.2 נ”ב), מה שעוד יותר תרם כמובן לסנטימנט החיובי. להלן מדד CSI 300 לחודש החולף.

שנחאי

אך למרות האווירה השורית, השוק הסיני עדיין נמצא עדיין עמוק בעננת אי וודאות – ביצועי היצוא ממשיכים להתדרדר בחדות (ירידה של 25% בחודש פברואר לעומת החודש הקודם), כאשר מודל עידוד היצוא והגברת ההשקעות המקומיות (ע”י הורדת הריבית) נראה כי מתחילות למצות את עצמן. למעשה ניתן לומר, כי למרות הפעולות האגרסיביות של הממשל הסיני, הן בשוק הפיננסי והן במדיניות המונטארית והפיסקלית, לא ראינו יצירה של מנגנוני צמיחה כלשהם, אשר יכולים להצביע על עצירת ההאטה במשק. כרגע, כל עוד השווקים דוחפים זה את זה כלפי מעלה, תוך זריקות האצה מוניטאריות באירופה ויפן, השוק הסיני בהחלט מצטרף לחגיגה. אך כבר למדנו כי השוק הסיני הינו בלתי תלוי ועלול ביום מסחר אחד לגרור את כל העולם כלפי מטה. יחד עם זאת חשוב להדגיש, כי כל עוד לא נראה תשתית ייצור מהימנה להגברת הצמיחה, ברגע שהשווקים מעט יירגעו, אולי נראה שוב היסטריית מימושים אגרסיבית . על תרחיש זה ראוי לציין כי המשקיעים בסין הפסידו רבות השנה, ובכך ידם קלה על ההדק במידה ונתחיל לראות ירידות חדות יותר.


אירופה בצל הטרור, ודראגי משיק “בזוקה” שמטלטלת את השוק

כצפוי השווקים באירופה עברו החודש עוד טלטלה, אשר במרכזה התכנסות הועדה המוניטארית של ה- ECB. ההתחלה היתה חיובית, כאשר דראגי שלף “בזוקה” בדמות הרחבה כמותית נוספת (רכישת אג”ח קונצרני אירופאי). עם ההכרזה השווקים המובילים החלו בראלי אדיר, כאשר הדאקס הגרמני נגע בשיאו עם תשואה יומית של 2.65%+. אך לאחר מכן, המגמה התהפכה לחלוטין וכל השווקים סגרו בירידות (הדאקס סגר את היום בירידה של 2.3%). לעומת זאת כמובן ראינו את האירו מזנק בעליה של 1.4% אל מול הדולר. להלן תנודות מדד הדאקס ומטבע האירו מול הדולר לחודש מרץ.

גרמניה

אירו דולר


הסיבות לתנודות המנוגדות הינן כמה. ראשית דראגי ציין כי לא צפויה הפחתת ריבית נוספת בקרוב. למרות התגובה השלילית של השווקים להכרזה זו, ניתן להסכים עם יו”ר ה- ECB. למעשה דראגי אומר את אשר תומחר כבר בשוק. מכשיר הריבית השלילית מיצה את עצמו – למרות ראלי חיובי בראשית הדרך, כעת מכשיר זה לא תורם כמעט כלום להנעת כלכלת הגוש. אגב, מעבר לתגובת הפעילות הראלית למהלך זה, ניתן לראות גם את אדישות התגובה בשוק הפיננסי. בשל העובדה כי המשקיעים כבר מתורגלים בהשקת תוכניות מרחיבות, ניתן לראות כי השפעת מהלכים אלו לאורך זמן נשחקת מפעם לפעם. לכן כיום גם בשווקי המניות אין תרגום של ממש לריבית פיקדונות שלילית. המצב האבסורדי היום הוא שתוכנית הרחבה כמותית משפיעה בעיקר בטווח המיידי, ובשל כך הבנקים המרכזיים מוצאים עצמם במלכוד לא פשוט בכלל.

כהמשך ישיר למלכוד זה, דראגי התבטא באופן מפתיע בנוגע ליכולת התגובה של ה- ECB ושל הבנקים המרכזיים ברחבי העולם. קשה להאמין, אבל יו”ר ה- ECB ציין אומנם כי התחמושת המוניטארית טרם אזלה, אבל הודה כי נזק כבר נעשה והוא מורגש ברחבי העולם. המשקיעים תרגמו אמרה זו בכך שבקרוב התמרוץ עלול להסתיים, ואם השווקים מתנהגים כך בעוד תוכניות הרחבה מושקות בשווקים מרכזיים – מה יקרה כאשר הבנקים המרכזיים יפסיקו לדחוף כלפי מעלה?

בסופו של דבר, כל המדדים המובילים באירופה סיימו את חודש מרץ עם תשואה חיובית בעיקר בשל שלל נתוני מאקרו מעודדים. מדד מנהלי הרכש לגוש האירו בסקטור הייצור הכה כלפי מעלה את התחזיות עם 51.6 נ”ב. גם בגרמניה ראינו כי סקטור הייצור ממשיך להיות בסביבת התרחבות עם קריאה של 50.7 נקודות (לעומת 50.4 בצפי). בנוסף מדד המחירים לצרכן לרביע האחרון של 2015 הציג עליה של 1.0%, מה שעדכן את המדד השנתי לירידה מזערית של 0.1%. ראוי לציין כי תגובת המשקיעים לעדכון תחזית האינפלציה הוכיח כמעט סופית כי גוש האירו לא יגיע ליעדי האינפלציה בשנת 2016 וספק אם גם בשנים הקרובות.

מילה על הטרור אשר מכה שוב ביבשת אירופה. לצורך ההשוואה, פיגועים ו/או אירועים ביטחוניים בישראל, משפיעים מיידית על שוק המניות המקומי אך מהר מאוד מתקנים כלפי מעלה. גם במלחמות בשנים האחרונות ראינו תשואה שלילית אומנם, אך זו אינה משמעותית במיוחד אם בכלל. יכול להיות שגם באירופה מתחילים “להתרגל” לניהול שוקי המניות כאשר ברקע אירועים ביטחוניים. לראיה מדד EURO STOXX 50 צנח מיידית ביום הפיגוע בבריסל בכ- 1.7%, אך סיים את היום עם תשואה חיובית של 0.08%. נכון שעד לסוף החודש המדד השיל מערכו כ- 1.5%, אך זאת בעיקר בשל הסיבות שמנינו קודם לכן. כעת נראה כי הנושאים הביטחוניים (כמו גם סוגיית הפליטים כמובן), אשר עלולים לשנות את אופי הכלכלה האירופאית, אינם משפיעים כעת על שוקי המניות. אך אסור לשכוח, כי סוגיות אלו בדרך כלל נמצאות מתחת לרדאר למשך תקופות ארוכות ועלולות ביום אחד להשפיע באופן ניכר (כפי שראינו בחודש בו היו הפיגועים בפריז).


בישראל הבורסה משתרכת מאחורי השווקים בעולם אומנם, אך בנק ישראל משחרר לחץ

הבורסה המקומית אומנם רשמה תשואה חיובית החודש, אם כי זו מעט מאכזבת ביחס לשאר שווקי העולם. מדד המעו”ף סיים את חודש מרץ עם עליה של כ- 0.87% בלבד, הן בשל תשואות שליליות של חברות פארמה המהוות משקל נכבד מהמדד, והן בשל חברות האנרגיה שסבלו (פעם נוספת) מסערת מתווה הגז. אגב בנוגע לנושא הגז, כפי שהזכרנו פעמים רבות בסקירתנו – המשקיעים אשר לא “אספו סחורה” מיד לאחר אישור המתווה בממשלה, כנראה הרגישו כי הנושא טרם נשלם. כאשר מדובר על סקטור כה תנודתי, הטומן בחובו אי וודאות גדולה – מדובר על מהלך מחושב, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על סוגיית המתווה הבוערת כל כך. על כן, יום לאחר פסילת המתווה בעליון, ראינו את התגובות הצפויות בשותפויות המרכזיות, אך אלו התמתנו תוך כדי היום, כאשר משקיעים רבים ראו הזדמנות קניה ברמות שפל. נושא זה רחוק מסיום וצפוי ללוות אותנו ברמת תנודתיות גבוהה גם בחודשים הקרובים.

תא 25

בנוגע לפעילות הראלית, ראינו כי קצב הצמיחה ממשיך להציג את הרמות שראינו בשנים האחרונות. אומנם האומדן לרביע הראשון של השנה התמתן מעט, אך לעומתו האומדן השני לרביע האחרון של 2015 הציג התרחבות בתוצר של כ- 3.9% (נתון מנוכה עונתיות במונחים שנתיים). מדד מנהלי הרכש שוב ירד מרף ה- 50 נקודות, עם 46.8 נ”ב, כאשר זהו החודש השני ברציפות בו אנו התכווצות בסקטור. נדגיש שוב כי ייתכן ואנו מתחילים לראות את השפעת גל הטרור על פדיון העסקים.

סביבת האינפלציה נותרה ברמה נמוכה, כהמשך להחלטות יזומות של הממשלה במאבק על יוקר המחיה, וכמובן המשך הירידות במחירי האנרגיה. יחד עם זאת הועדה המוניטרית של בנק ישראל מדגישה כי במידה ולא יהיו תנודות חריפות במחיר הנפט ו/או התערבות ממשלתית בדמות הפחתת מחירים של מוצרי הסל, המשך המגמה שאנו רואים היום בחיזוק עלייה בשכר הראלי צפויים לדחוף את האינפלציה אל תוך תחומי היעד באמצע שנת 2017.

בשל נתונים אלו, כרגע הלחצים על התערבות בנק ישראל התמתנו משמעותית, ובניגוד לבנקים המרכזיים ברחבי העולם, בנק ישראל נראה דווקא יציב ובטוח (אפילו שע”ח התכנס לרמת יציבות שלא ראינו הרבה זמן). אם בנק ישראל יוכל להמשיך לנהל את הגזרה הפיננסית בשקט תעשייתי וישאיר את הבמה כמעט לחלוטין לפעילות הבנקים המרכזיים (ארה”ב, סין, אירופה ויפן), ייתכן וכאשר הבנק יצטרך להגיב הוא יוכל לעשות כן בהלימה עם הסנטימנט בעולם, ולא רק על מנת לרצות את המשקיעים המקומיים.


החודש במספרים
 – מדדים מובילים ומטבעות

טבלה


דניאל אורני, מרכז פעולות המסחר בבורסות בארה”ב.

דניאל-אורני

שתפו: Share: