תמונה-לסקירה--אוקטובר2015


אחרי חודשים של תנודתיות קיצונית ומסכים אדומים, אוקטובר נרשם כאחד מהחודשים הטובים לשנת 2015 בשווקים הבינלאומיים. הסיבות העיקריות לכך הינן שתיים. ראשית, אנו רואים תיקון מסוים לאחר ההיסטריה סביב הסאגה בסין. שנית, מריו דראגי, נגיד הבנק האירופאי, ממשיך לזרוק לשוק ציטוטים מעודדים בנוגע להמשך הרצת תוכנית ההרחבה של ה-ECB. בזירה המקומית, גל הטרור הנוכחי לא משפיע כעת על הבורסה באחד העם, אך השאלה היא מה יכולה להיות ההשפעה במידה והמצב הביטחוני יימשך. בנוסף, סוגיית הגז חוזרת, לאחר שגם המכשול האחרון באישור המתווה נוטרל. האם זהו האות לראלי של חברות הגז?


שוק המניות בארה"ב ואירופה עם תשואות מרשימות

ארה"ב ואירופה הציגו את אחד החודשים הטובים ביותר לשנת 2015. ארה"ב עם עליות של עד כ- 9% במדדים המובילים, ואירופה עם עליות של עד כ- 12% בבורסות המרכזיות. למרות שבזירת המאקרו הנתונים בארה"ב לא היו טובים החודש, זריקת העידוד מדבריו של נגיד ה- ECB, מריו דראגי, עשתה את רוב האימפקט בשווקים.

הנגיד ממשיך לעודד את המשקיעים עם תוכנית ההרחבה של הבנק המרכזי. לאחר הותרת הריבית על כנה בגוש האירו (כצפוי), הדגיש דראגי כי ה- ECB יבחן מחדש את היקף תוכנית התמריצים בחודש דצמבר השנה. המשמעותית מהמשפט הדיפלומטי היא כי תוכנית ההרחבה של הבנק המרכזי צפוי להמשיך מעבר למועד סיומה הרשמי, ספטמבר 2016, אם וכאשר יהיה לכך צורך. בתוך כך, האירו ממשיך להיחלש אל מול הדולר ועומד נכון ל- 30.10 על 1.1011 (אירו לדולר), פיחות מצטבר של כ- 9% מתחילת השנה. כפי שכבר ראינו כמה פעמים מאז השקת ה- QE הנ"ל, כל התבטאות תמריצית של הנגיד נותנת את האות לראלי חיובי בשווקים. לראיה ניתן לראות מדד ה- DAX הגרמני המהווה כמו תמיד אינדיקציה טובה לתנודת שוק המניות האירופאי.

AG

מעבר לכל אלו יש להתייחס לעונת הדוחות בארה"ב ובעיקר למגמה הנובעת מהדוחות. אומנם בשורת הרווח הדוחות לעת עתה לא רחוקים מהצפי, אך בשורת ההכנסות ניתן לראות אכזבה מסוימת. הסיבה לכך היא החולשה בצמיחה הגלובלית וגם תיסוף הדולר אשר מעיב על שורת ביצועי המניות מוטות יצוא בארה"ב. אגב יש להדגיש גם את התפוררות השווקים המתעוררים שאנו חווים בשנתיים האחרונות, שווקים אשר היוו חלק משמעותי מחברות יצוא אמריקאיות בתחומי הטכנולוגיה והסחורות. מגמה זו אינה מפתיעה במיוחד. הרביע השלישי השנה צפוי היה "להירשם" בדוחות בהתאם. אך במידה ולא נראה תיקון משמעותי בשורת ההכנסות ברביע האחרון של השנה, חודשי החגים למעשה אשר להם פוטנציאל צריכה גבוה, נוכל להגיד כי ההאטה צפויה להיגרר עמוק גם לתוך שנת 2016. בכל מקרה, לעת עתה עונת הדוחות לא מהווה פקטור משמעותי על שוק המניות האמריקאי וזאת משום שלמהלך החודשים האחרונים ארה"ב הפכה להיות חוף מבטחים של המשקיעים ברחבי העולם. הן בשל התשואות החיוביות והן בשל התחזקות הדולר אל מול סל המטבעות, עובדה אשר דוחפת משקיעים מחוץ לארה"ב להיחשף למטבע בתיק.

בישראל גל הטרור לא משפיע במיוחד על הבורסה בטווח המיידי. אך בטווח הרחוק זה כבר סיפור אחר

אוקטובר התנהל בבורסה המקומית בצל גל הטרור האחרון. ביום פה פרצה ההתקוממות את גבולות הקו הירוק נוכחנו לראות לראשונה את תגובת המשקיעים למצב הביטחוני. בעיקר היו אלו מניות הבנקים, שספגו מימושים בגינם השילו מערכן עד כ- 3%. בכלל המעו"ף שהתחיל בעליות קלות את היום סיים עם ירידה של כ-1%, ירידה מזערית באופן יחסי, אשר ניתן להסביר כבריחת המשקיעים הזרים ואדישות מסיומת של אלו המקומיים. סך המסחר לאותו יום הסתכם בכ- 1.4 מיליארד שקל, בהחלט גבוה באופן יחסי. כיום כאשר גל הטרור מסרב להישכח, נשאלת השאלה עד כמה נוכל לראות ריקושטים (אם בכלל) גם באחד העם?

ראשית יש להדגיש כי לצערנו הבורסה המקומית למודת אירועים ביטחוניים. עקב הניסיון המר, המשקיעים לא מתנהלים בהיסטריה, ודווקא קולות של ניצול הזדמנויות נשמעים לא מעט. כמעט תמיד (מאז מלחמת לבנון השנייה ועד למבצע "צוק איתן") ראינו ירידות בימים הראשונים למבצע/אירוע בטחוני, כאשר לאחר מכן המדדים המובילים מתקנים לאט ובעקביות כלפי מעלה. בסוף "הסיבוב" ניתן לראות כי ההשפעה על שוק המניות המקומי אינה הרת גורל. למטה ניתן לראות את תנודת המעו"ף לחודש אוקטובר.

תא 25

אך כל זה נכון לטווח המיידי. השאלה מהותית יותר מה קורה בטווח הבינוני-ארוך. זו שאלה מורכבת יותר מכיוון ויש לבחון את ההשפעה של מצב בטחוני רעוע אל מול הפעילות הראלית במשק. במקרה ומדובר על אירוע המתגלגל על תקופה אורכה באופן יחסי, ההשפעות על הכלכלה מקומית "נצברות" כביכול וניתן לשים עליהן את היד רק לאחר כמה חודשים. למשל פגיעה אפשרית בחברות המספקות שירותים ומוצרי צריכה. ככל שמפלס הפחד יעלה כך הציבור יצא פחות מהבית, ירכוש פחות מוצרי פנאי ובידור, וכמובן שגם ענף התיירות יפגע משמעותית.

מעבר לכך יש כמובן גם לקחת בחשבון את היצוא הישראלי שנמצא זו תקופה לא מבוטלת תחת מתקפת תודעה ציבורית. זו רק מתגברת כאשר האלימות בישראל גואה. אגב נתוני היצוא הישראלי גם ככה אינם מזהירים – ירידה של כ- 8% ביצוא הסחורות לחודש ספטמבר, קטע את רצף ההתרחבות בסקטור לחודשים יולי-אוגוסט. ניתן לראות גם התייחסות בהודעת הריבית של הועדה המוניטרית של בנק ישראל – "בשנתיים האחרונות ביצועי היצוא הישראלי (סחורות ושירותים) נופלים מביצועי הסחר של מדינות ה-OECD, לאחר כמה שנים שבהן הם עלו עליהם." עובדה זו מתקיימת כמובן בשל ההאטה בעולם בכלל ואירופה בפרט, אך גם בשל החרם ההולך ומתרחב ומציאת פתרונות חדשים של היצאונים הישראלים. פתרונות אשר יוצרים תלות בשווקים מועדים לפורענות בכך מצמצמים באופן ניכר את פיזור התפוצה. כמו למשל יצוא חקלאות לשוק הרוסי – כאשר רוסיה השמיעה קולות משבר, הראשונים שנפגעו מכך בארץ הינם החקלאים שסבלו מחרם מדינות אירופה ובשל כך ניתבו כמעט 100% מסחורתם לרוסים.

נקודה נוספת שיש לקחת בחשבון היא דירוג האשראי של מדינת ישראל. לאחרונה סוכנות הדירוג פיץ' אישררה את דירוג האשראי של ישראל לרמה של "A". למרות האשרור גם בסוכנות הדירוג מדגישים את הדאגה מהמצב הביטחוני והמבנה הפוליטי "הרעוע" כלשונה במדינה. פיץ' צופה יחס חוב-תוצר סביב ה- 67%, משמע היחס על פי סקירתה צפוי להישאר על כנו, אך זה מקיים יחס הגבוה משמעותית מחציון היחס חוב-תוצר של קבוצת הייחוס (44%). בהתייחסות לגרעון, בפיץ' מעריכים כי זה צפוי לעמוד ב- 2015 על 3.1% מהתוצר, הרמה הנמוכה ביותר ב-7 השנים האחרונות (לשנת 2016 הצפי עולה ל- 3.5% מהתוצר עקב הורדה רוחבית במיסים, אשר צפויה להקטין משמעותית את הכנסות המדינה). מעבר לכך, בסוכנות הדירוג מציינים לטובה את חוזקה ויציבותה של מדינת ישראל אך עם כמה כוכביות בעיקר בנושאים הבוערים כגון סקטור הגז והמצב הגיאו-פוליטי.


האם מתווה הגז סוף סוף יעבור ואיך יגיבו מניות הגז בשל כך?

ואם כבר נגענו בנושא הגז, אז זה חזר החודש לקדמת הבמה וכרגיל הבלגן חוגג. בסופו של דבר נראה כי גם המכשול האחרון לאישור המתווה נפתר. זאת עקב פינוי כסאו של דרעי במשרד הכלכלה, וכפועל יוצא יעברו סמכויות משרד הכלכלה לנתניהו אשר צפוי לחתום על סעיף 52 (סעיף המקנה לממשלת ישראל את הזכות להחלטה ללא קביעת הממונה להגבלים עסקיים) בכך יאושר המתווה למרות כל ההתנגדויות. עם פרסום פרטי "העסקה" בין דרעי לנתניהו, קפצו שותפויות הגז בבורסה המקומית בכ- 4%-5% ביומיים הראשונים. לאחר מכן האווירה מעט נרגעה מכיוון ועכשיו צריך לראות האם שותפויות הגז יספקו את הסחורה ע"י חתימת חוזים מול ירדן, מצרים ואפילו הרשות הפלסטינית.

נזכיר שבחודש אוגוסט נטרפו הקלפים בפעם המי יודע כמה, כאשר פורסם על תגלית מאגר הגז הגדולה ביותר במזרח התיכון מול חופי מצרים (פוטנציאלית כמובן). על כן, אישור המתווה באופן מיידי יקנה לחברות הגז את חלון הזמן את לסגירת חוזים בסכומים של מיליארדי דולרים, וכל זאת לפני תהליך ההכשרה של המאגר המצרי. יש להסיק כי למרות העלייה הנקודתית באמצע חודש אוקטובר, המשקיעים ממתינים כעת הן לאישור המתווה באופן סופי ומוחלט והן כדי לראות את דפוס הפעילות העסקית של חברות הגז, ביום שלאחר אישור המתווה. בשורה התחתונה: רמות הסיכון ירדו משמעותית עם פירוק משוכות הרגולציה, אך עדיין חוסר הוודאות גדול ובכך התנודתיות תמשיך להוות פקטור משמעותי. להלן תנודת מדד ת"א גז נפט במהלך חודש אוקטובר.

נפט גז

סין לא יורדת מהכותרות – הבנק המרכזי מוריד את הריבית בכ- 0.25%

הכלכלה השנייה בגודלה בעולם צמחה ברביע השלישי בכ- 6.9%, הנתון הנמוך ביותר מאז מרץ 2009. למרות שנתון זה הכה כלפי מעלה את התחזית (6.8%), ניתן לראות את המשך הירידה בתוצר המדינה באופן עקבי. בתוך כך, הממשל הסיני (משרד האוצר והבנק המרכזי בסין) ממשיך להיאבק בשורה של חזיתות על מנת למנוע את המשך המפולת. למרות שיעד הצמיחה של הממשל עמד בתחילת השנה על 7%, כעת ניתן לראות כי גם מקבלי ההחלטות לא יכולים להתחמק מהנתונים. לראיה ראש ממשלת סין, סין לי קצ'יאנג, הודה במהלך החודש כי סין תתקשה לעמוד ביעדי הצמיחה, אם כי ייחס זאת יותר להאטה העולמית ופחות לשינויים מבניים בכלכלה.

ואכן כמו שראינו כמה פעמים לאחרונה, הממשל הסיני לא פוחד לפעול. הבנק המרכזי בסין הוריד בסוף החודש את שיעור הריבית בכ- 0.25%, לרמה של 4.35%. ההחלטה לא הפתיעה מעצם ההורדה עצמה, כי אם מבחינת התזמון, כאשר למשקיעים לא היה רמז מקדים מובהק למהלך. לראיה, לאחר הפרסום זינק מדד ה- DAX הגרמני לעיות של עד 3%. אגב חשוב להדגיש כי הורדת הריבית צפוי היה להיות הכלי הראשון בו ישתמש הממשל הסיני בזמן שהוא נאבק בלחצי הדיפלציה וההאטה. לממשל עוד כלים וסביר להניח כי הממשל ימשיך להשיק פעולות מוניטאריות ופיסקליות נוספות. מה שבטוח, יש לשים לב בתקופה הקרובה למתרחש בסין, אשר הופכת להיות שוק משפיע ביותר על הבורסות ברחבי העולם, לפעמים אפילו יותר מזה של ארה"ב. להלן תנודת מדד שנזן (CSI 300) למהלך חודש אוקטובר.

שנחאי


החודש במספרים
 – מדדים מובילים ומטבעות

טבלה

דניאל אורני, מרכז פעולות המסחר בבורסות בארה"ב.

דניאל-אורני

שתפו עם חברים :