אלה-מונדיאל

(נכתב ביוני 2014)


ישראל אמנם לא משתתפת במשחקי גביע העולם בכדורגל אבל גביע כבר קיבלנו. אנחנו מככבים במקום הראשון ביחס בין גודל האוכלוסייה למספר הכרטיסים שנרכשו לצפייה במשחקים, למעלה מ- 11 אלף (לפי ידיעה ב”הארץ” לפני כשבועיים). אלפי כרטיסי טיסה מישראל לברזיל וחזרה, מלונות, מסעדות, מזכרות וכו’ – זה הרבה כסף וזה רק מישראל. כשחושבים על שלושה מיליון איש הצפויים להגיע לברזיל סביב גביע העולם – זה כבר הרבה מאוד כסף.

האם הון העתק יתורגם לצמיחה בכלכלה הברזילאית?

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

קצת מספרים עם הרבה אפסים

פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג העריכה כי ברזיל תשקיע כ- 22.5 מיליארד ריאל ברזילאי (כ-10 מיליארד דולר) בבניית תשתיות והכנה לאירוע. הם מעריכים כי תיירות תייצר הכנסה של כ- 112.8 מיליארד ריאל (כ- 51 מיליארד דולר), ותיצור 3.63 מיליון מקומות עבודה. ואיך זה מתגלגל למטה, לשורה התחתונה? שכר עבודה מצרפי של 63.5 מיליארד ריאל אמור להתגלגל לגידול בצריכה הפרטית וגידול בתשלומי המיסים. כל הטוב הזה מיתרגם לגידול של 2.17% בתל”ג הברזילאי, הנעמד בכ- 3 טריליון ריאל (כ- 1.35 טריליון דולר). ברזיל היא מקרה מעניין כי ב- 2016 היא תארח גם את האולימפיאדה.

יש רשימת המתנה ארוכה של מדינות הרוצות לארח אירועי ספורט גלובאליים כמו גביע העולם בכדורגל והאולימפיאדה. כנראה שיש מי שחושב שזה עסק טוב. כמו שאירוע בודד יכול לשנות את מתווה ההתפתחות האפשרי של חברה עסקית, כך שני אירועי ספורט משמעותיים, המגלגלים עשרות רבות של מיליארדים, יכולים לשנות את מתווה ההתפתחות של כלכלת ברזיל, לטוב או לרע.

מה יכול להיות רע?

לצורך אירוח המונדיאל ברזיל הייתה צריכה להקים 12 אצטדיוני כדורגל מודרניים וענקיים, היכולים לאכלס עשרות אלפי אנשים. כמה מהם יישארו “פיל לבן”? אם אתם רוצים לראות את הנזק של פיל לבן, לכו לטייל באזור התחנה המרכזית “החדשה” בדרום תל אביב. אל תלכו לבד. לפילים לבנים יש מחיר חברתי אבל גם כלכלי, ביחוד אם מתעקשים לנסות להתמודד עם תחזוקתם.

אפשר לחשוב גם על מלונות שעשויים להישאר ריקים למשך תקופות ממושכות, ביחוד אחרי 2017, אם לא תהיה תכנית ממשלתית ארוכת טווח להגדלת התיירות. וגם, פשיטות רגל של אנשים שישקיעו בהקמת מסעדות, מועדונים או כל שירות אחר שלא יהיה בר קיימא כשהצונאמי התיירותי יחלוף.

ויש עוד משהו. אם לצורך ביצוע השקעות בתשתית, אצטדיונים, כבישים, תשתיות תקשורת וכו’ ברזיל תקטין את ההוצאה השוטפת ואת ההשקעה בחינוך, בריאות והשקעות נדרשות אחרות, אז המחיר הכלכלי והחברתי ארוך הטווח עשוי להיות כבד מהרווח.

מה יכול להיות טוב?

ספורט זה טוב. כשספורט הוא עיסוק מרכזי של מדינה לאורך שנים, יכולה להיות לכך השפעה מצטברת על חינוך, בריאות ובניית מכנה משותף. כל אלה יכולים להיות ארוכי טווח בדיוק כמו שעיסוק אובססיבי ביזמות יכול להיות בעל השפעה חיובית לטווח ארוך.

לפני מספר שנים ביצעו סטפן סיזמנסקי (כלכלן ספורט מלונדון) והכלכלן היווני גיורגיוס קאבטסוס מחקר על שינויים ברף האושר של תושבי מדינות באירופה לאחר אירוח של טורניר כדורגל חשוב. הם מצאו שכמעט בכל המדינות התושבים דיווחו על שמחה מוגברת לאחר אירוח טורניר גדול. הסיבה לעלייה במדד האושר היא החוויה הקולקטיבית. כולם מדברים על זה – במשרד, בבית הספר, בתור לאוטובוס, בבית. כולם שותפים לאירוע, ביחוד במדינה כמו ברזיל בה כדורגל הוא עיסוק מרכזי כבר עשרות שנים.

בנוסף, השקעה מאסיבית בתשתיות שצפויה להניב החזר ממקורות חיצוניים היא מעולה. תחשבו על השקעה באצטדיון, כבישים, מלונות ותשתית תקשורת והתקווה להחזיר אותה על פני 10 שנים, לעומת אירוע ספורט אחד (במקרה זה – שניים) הצפוי לייצר החזר פלוס עודף תוך חודש אחד בלבד.

גם אם לא כל העסקים ישרדו לאורך שנים, גם אם יהיו אנשים שיפתחו מסעדות, יעבדו מספר חודשים ויפשטו את הרגל, יהיו אחרים שיעשו חיל. האירוע וההחזר הכמעט מידי הצפוי ממנו אפשר להם לקחת הלוואה בתנאים נוחים ולפתוח עסק שלא היה להם סיכוי להקים אחרת. יהיו כנראה שלושה מיליון אנשים שימצאו מקומות עבודה שלא היו קודם וגם אם הם לא יישארו לאורך זמן, לפחות לתקופה מסוימת הם יתפרנסו יותר טוב מבעבר.

האביב הברזילאי

קיים פן נוסף והוא העוצמה של הרשתות החברתיות בברזיל. אם חשבתם שאנחנו מעצמת פייסבוק אז כנראה שאתם לא מעודכנים. מסתבר ששם באמת כולם מחוברים. ראינו במצרים מה יכולה לחולל העוצמה של קול ההמון ויש מי שחושש ממנו גם בברזיל. יש מי שחושש שהרשת תיתן במה פוליטית משבשת, אבל אם עוצמת הרשת תתועל נכון היא יכולה להיות מעולה לקידום עסקים קטנים ובינוניים שיזכו בנתח גדול יותר מעוגת ההכנסות ובביסוס נוסף של מעמד הביניים הברזילאי – אביב אמיתי.

וכדי שתכינו בזמן את הפיצוחים… הנה הלוח המלא של שידורי המשחקים.

 

אלה אלקלעי

אלה אלקלעי

סמנכ"ל פיתוח עסקי ב- IBI

שתפו: Share: