איגרות-חוב-של-גרמניה

(נכתב ביוני 2015)

“שוקי האג”ח רועדים ובעקבותיהם גם המניות”, בישר “גלובס” לפני כשבועיים. “הדולר צלל לשפל מתחילת השנה”, נכתב ב”כלכליסט”. מה קרה? מה טלטל את שוקי המניות, אגרות החוב (אג”ח) והמט”ח באמצע חודש מאי? התשובה: השינוי החד בתשואה של אגרות החוב של ממשלת הגרמניה.
אג”ח שמנפיקה ממשלת גרמניה נסחרות בשוקי האג”ח העולמיים לצד אג”ח של ממשלת ארה”ב, ישראל ועוד מדינות רבות. באמצעות הנפקת אג”ח, מדינה מגייסת הון בשווקים העולמיים.
החששות מכלכלת אירופה וההערכה כי הריבית שם תישאר נמוכה, אולי אפילו שלילית לאורך תקופה ממושכת, היו בין הגורמים לכך שהתשואה על אג”ח של ממשלת גרמניה ל- 10 שנים הגיעה לקראת סוף אפריל האחרון לשפל מדהים של 0.07%.  ובעברית: אם קניתם אז אגרת חוב של ממשלת גרמניה ל- 10 שנים ב- 100 שקל ואתם מחזיקים אותה עד לפדיונה (בעוד 10 שנים), אתם נפרדים מכספכם תמורת פיצוי בגובה של כ- 7 אגורות בלבד (!!) בכל שנה. האם אתם מוכנים להיפרד מ- 100 שקל עכשיו כדי לקבל רק כ- 70 אגורות בעוד 10 שנים?
בתחילת מאי נרשם תיקון “אלים” למדי בתשואה על אג”ח זו. התשואה עלתה בחדות ל- 0.7% וטלטלה את השווקים הפיננסיים.

<span class="show-ltr">Table of Content: Simply click on the desired link</span> <span class="show-rtl">תוכן עניינים; ניתן להקליק על הקישור הרלוונטי</span>

אז…את מי זה מעניין?

אלה אלקלעי, סמנכ”ל פיתוח עסקי ב- IBI, מסבירה כי “אג”ח של ממשלת גרמניה משפיעה על מכשירי השקעה רבים אחרים בעולם”. בעגה המקצועית של שוק ההון אפשר לכנות אותה “בנצ’מרק של מרחב האירו” כלומר, אמת מידה ובסיס להשוואה. ואכן, התנודה הקיצונית שנרשמה בתשואה במהלך אפריל זעזעה את השווקים – הן את שוקי המניות והן את אגרות החוב, הקונצרניות (של חברות) והממשלתיות. גם שוקי המט”ח הגיבו ושער הדולר נפל חזק.
1.8 טריליון אירו מושקעים באגרות חוב של ממשלת גרמניה, מהם 60% על ידי אנשים שאינם אזרחי גרמניה. אז אמנם התשואה עלתה לכ- 0.5% כיום, אבל בכל זאת, מדוע כל כך הרבה אנשים מחוץ לגרמניה מוכנים להשקיע באג”ח שמבטיחה תשואה כל כך נמוכה?
אלה מסבירה כי “נראה שדי הרבה אנשים חושבים שאלטרנטיבות ההשקעה מסוכנות יותר ומעדיפים אפיק השקעה זה על אף רווחיותו האפסית. אחרים אולי סבורים כי ההסתברות לרווחי הון, גם ברמות הללו, גבוהה מההסתברות להפסדי הון. יתכן שקבוצה נוספת של משקיעים מעוניינת בחשיפה למטבע ומעריכה כי זו דרך שקולה להשקיע באירו”.

ואם אתם רוצים לדעת עוד

אפשר לראות בגרף המצורף שקיים פער בין תשואת אג”ח של ממשלת ישראל, גרמניה וארה”ב. אלה מוסיפה כי “יש הרבה מה ללמוד מהפער בתשואות בין גרמניה, ארה”ב וישראל. ב- 2012 נפתח מרווח משמעותי בין אגרות החוב של ממשלת ארה”ב לממשלת גרמניה והוא התרחב בשנה האחרונה. זו עדות לפער בהערכות המשקיעים לגבי יציבותה של כלכלת ארה”ב לעומת הסיכון הגלום בגוש האירו. גם ישראל הצטרפה ל’מסיבת’ התשואות הנמוכות. השיא של ‘מסיבה’ זו היה ירידה של התשואה על אג”ח ממשלת ישראל מתחת לתשואה של אג”ח ממשלת ארה”ב. ניזכר כי ככל שמכשיר פיננסי מסוכן יותר כך התשואה שמשקיעים דורשים עליו גדלה. אם כך, מנקודת הראות של המשקיעים, הסיכון להעלאת ריבית או להתדרדרות במצב הכלכלי בישראל נמוך מאשר בארה”ב.

עשויות להיות עוד סיבות רבות נוספות, אבל במבחן התוצאה אנו עדים לירידה בפרמיית הסיכון של ישראל. מה שחשוב באמת זו הירידה בעלויות המימון של ממשלת ישראל ומנפיקים אחרים בישראל.

את מי זה מעניין פנימי

שירלי יום-טוב

שירלי יום-טוב

שתפו: Share: