IRA

איילה לביא, IBI גמל והשתלמות

בשנים האחרונות למדנו, לעתים בדרך הקשה, שהאחריות על ניהול הכסף שישמש אותנו בעתיד הבינוני והרחוק היא כולה שלנו. למדנו להתמקח על דמי ניהול בקרן הפנסיה שלנו ולמדנו גם לבדוק את התשואות של קרן הפנסיה/קופת הגמל/קרן ההשתלמות שלנו ביחס לאחרות.

לאט לאט אנו מבינים שהאפשרות לקחת אחריות על הפיננסים שלנו יכולה להתרחב גם עד ניהול אישי של כספנו, או לפחות יותר השפעה על אופן ניהולו, באמצעות בחירת מנהל/ת תיק השקעות אישי/ת שיעשו זאת עבורנו.

אז אם אתם/ן רוצים/ות לבד, או לפחות רוצים/ות יותר השפעה, הכתבה הזו מיועדת לכם/ן. אבל גם לאלה שמתחילים להתעניין ורוצים להבין יותר (כמו לסמן interested על ארוע בפייסבוק, אם תרצו).

אז איך מנהלים לבד את הכסף שלנו?

בישראל קיים כבר מזה שש שנים מודל ה- IRA. לא, אני לא מתכוונת לזכרונות מהמחתרת האירית...אלא לקופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי. ראשי התיבות הן בעצם Individual Retirement Account והמודל הזה עשה עלייה מארה"ב, שם הוא פופולרי מאוד.

למרות שהמודל כבר לא חדש בישראל, הוא תפס נתח של כ- 1% בלבד מכלל החסכונות הצבורים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות, כלומר כ- 3 מיליארד שקל בלבד. אבל, בשנה האחרונה יותר ויותר אנשים מביעים עניין ובוחרים בכך, אולי בגלל מה שכתבנו כאן בהתחלה?

ואם אתם/ן תוהים/ות למה המספר הזה ממש קטן ביחס להר הכסף של החסכונות הפנסיוניים של כולנו, אז יש לכך לפחות שני הסברים עיקריים:

הראשון הוא שבישראל עדיין אי אפשר לנהל לבד את הכסף בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים. יש לא מעט התארגנויות שפונות למשרד האוצר בבקשה לאפשר ניהול אישי במגוון רחב יותר של כספי חסכון פנסיוני, אבל אנחנו עוד לא שם.

ההסבר השני לסכום הזעום המנוהל באופן אישי הוא שגם בתוך עולם הגמל וההשתלמות, יש הגבלות:

כן - תוכלו לנהל בעצמכם/ן או לתת למנהל/ת השקעות לנהל את קרן השתלמות מכל סוג - בין אם אתה שכיר ובין אם את עצמאית.

לא - לא כל קופת גמל ניתנת לניהול באופן עצמאי.

הקופות שכן מתאימות הן:

קופת גמל הונית נזילה. (בעברית: כסף שהופקד לקופה לפני 2008 ובתנאי שהקופה כבר נזילה, כלומר, אפשר למשוך ממנה כסף).

קופת גמל לפי תיקון 190. מה זה? גם אנחנו וגם התקשורת הכלכלית כתבה על תיקון 190 לא מעט, כאןכאן וכאן, למשל.

מה תקבלו מקופת גמל/קרן השתלמות בניהול אישי?

כל היתרונות של קופת גמל/קרן השתלמות. IRA מאפשר לכם/ן ליהנות מכל היתרונות של חסכון בקופת גמל או בקרן השתלמות, אבל תוך שליטה מלאה על ניהול הכסף, גמישות ושקיפות מלאה של הנכסים הנמצאים בקופה/קרן.

איזה יתרונות, אתם/ן בטח שואלים/ות. בעיקר יתרונות מס. משמעותיים. למשל, בקרן השתלמות אין מס על רווחי הון. זה הרבה כסף בהתחשב בכך שעל רוב ניירות הערך בתיק ההשקעות שלכם/ן אתם/ן משלמים/ות מס בגובה של 25% על הרווחים. גם בקופת גמל יש יתרונות מס רבים, אפשר לקרוא על זה כאן.

עלויות ניהול מופחתות. נו כן, הדבר הזה שנקרא "דמי ניהול". כאשר הכסף מנוהל על ידי החוסך/ת באופן אישי, דמי הניהול נמוכים יותר, גם אם לוקחים בחשבון עמלות קניה/מכירה של ניירות ערך.  הסיבה לכך היא שהעלויות שאתם משלמים בחשבון IRA הן בעצם עלויות מופחתות מהן נהנים גופים מוסדיים.

מבט כולל על הכסף שלכם (אופטימיזציה). כשאת/ה מנהל/ת לבד את הכסף שלך, או כשאת/ה נותן/ת למנהל השקעות אישי לעשות זאת, אפשר לתכנן טוב יותר את ניהול הכסף. למשל, ניתן להסית את רכיבי הסיכון (מניות, נגיד) לאפיק החסכון הפטור ממס - קרן השתלמות - ולהקטין את רכיב הסיכון באפיק בו קיים תשלום מס - תיק השקעות או מוצרים פיננסים אחרים.

עוד יתרונות מס. במצבים מסוימים אפשר להפקיד כסף בסכום העולה על תקרת ההפקדות שמזכה בהטבות מס, ועדיין ליהנות מיתרונות מס.

מה זה, קסם? לא, קוראים לזה "דחיית מס", כלומר, שימוש במכשיר חסכון כגון קופת גמל או קרן השתלמות כדי לשלם מס רק בעתיד, בעת המימוש, ובינתיים נהנים מהתשואה ומעלויות הניהול המופחתות.

קצת אותיות קטנות, בכל זאת

כדי שלא ננהל את הכסף שלנו באופן רשלני, או לא אחראי, משרד האוצר קבע מגבלות השקעה קלות שהעיקריות מתוכן הן:

  • ניתן להשקיע רק עד 10% מהכסף בנייר ערך סחיר של חברת יחידה. בעברית: גם אם אתם ממש מאמינים בה, אתם לא יכולים להשקיע את כל הכסף שלכם/ן במניית צ'ק פוינט, למשל.
  • אפשר להשקיע באגרות חוב בחו"ל, אבל רק במדינות עם דרוג אשראי לפחות כמו זה של ישראל.
  • אפשר לרכוש אופציות מכר בלבד ("בעברית": PUT) בסכום של עד 5% מהכסף.
  • לא ניתן להשקיע במוצרים מובנים (בעברית: סטרקצ'רים).

הגעתם/ן עד לפה? שאפו. אז נסכם, למי זה מתאים?

לאלו שרוצים שליטה מקסימלית על ניהול הכסף שלהם.

לאלו שמעוניינות ביכולת תגובה מהירה למצב השווקים.

לאלו שמחפשים שקיפות מלאה של ניהול הכסף שלהם.

לאלו שרוצות להפחית עלויות ניהול.

לאלו שמחפשים להשקיע בקרנות השקעה אלטרנטיביות או זרות.

לאלו שרוצים להשקיע את הכסף בקרנות סל מגוונות.

שתפו עם חברים :