קופת-גמל-להשקעה

האם אתם מצליחים לחסוך כסף בכל חודש או אולי בכל מספר חודשים? יש שחוסכים כמה מאות שקלים, יש שמצליחים אלף ש"ח ויש כאלה שאף יותר. וגם, אולי יש לכם בצד סכום כסף כלשהו. זה יכול להיות 30 אלף ש"ח, חצי מזה או פי שניים מזה ויותר.

בכל מקרה, כמו תמיד כשזה מגיע לתכל'ס: אתם מתלבטים איפה לשים את הכסף כדי שהוא יניב לכם תשואה כלשהי. אתם לא יודעים מתי תזדקקו לכסף, אבל מעריכים שזה לא יקרה בשנתיים שלוש הבאות (אבל גם יכול להיות שכן).

אז איפה לשים את הכסף?

כנראה שאחת האופציות האטרקטיביות ביותר עבורכם תהיה קופת גמל להשקעה - מוצר חסכון חדש, שנולד בסוף 2016.

ולמה אנחנו אומרים את זה בכזה בטחון? כי משרד האוצר עבד קשה כדי לקדם את המוצר הזה, הנקרא גם "קופת גמל חדשה". האנשים בירושלים סבורים שהמוצר הזה יטיב עם החוסכים והחוסכות בישראל, וממליצים עליו.

ולא רק זה. המדינה אפילו בחרה בקופת הגמל להשקעה כאפיק חסכון מועדף עבור תוכנית "חסכון לכל ילד".

מהי אותה "קופת גמל להשקעה"?

תכנית חיסכון שבה כל אחד ואחת רשאים להפקיד הפקדות שוטפות או חד-פעמיות בהיקף של עד 70 אלף ש"ח בשנה.

למה רק 70 אלף ש"ח? אין לנו דרך אחרת לומר זאת: המדינה סבורה שזה אפיק חסכון כל כך אטרקטיבי עד שדאגה להגבילו.

היתרון הגדול של קופת הגמל החדשה הוא שניתן למשוך ממנה את הכסף בכל עת. (זהירות, לא להתבלבל עם קופת גמל רגילה, שם תנאי המשיכה שונים לגמרי).

יותר מזה, אם תחליטו למשוך את הכסף שחסכתם כקצבה בגיל פרישה, תיהנו מפטור ממס על רווחי הון. עוד נחזור לנקודה הזו כי היא משמעותית.

תוכלו לבחור במסלול השקעה אחד או לשלב בין מספר מסלולי השקעה. למשל, תוכלו לבחור שמנהל השקעות ינהל עבורכם את הכסף, או במסלול מחקה-מדד (פאסיבי), או בשילוב ביניהם.

מה זה מסלול מחקה מדד? הקופה "נצמדת" לביצועיהם של מדדים מוכרים, למשל מדד S&P 500 האמריקאי או תל אביב 25 ועוד.

אפשר לתאר זאת כך: אתם נצמדים ל"טייס אוטומטי" שעוקב עבורכם אחרי ביצועי מדד אחד או מספר מדדי מניות ואגרות חוב, בארץ ובחו"ל. IBI הוא בית ההשקעות הראשון בישראל שהציע קופות גמל וקרנות השתלמות מחקות-מדדים.

מדוע לחסוך בקופת הגמל החדשה?

קופת גמל להשקעה היא אפיק חיסכון הנהנה מכל יתרונותיה של קופת גמל: עלויות אטרקטיביות (בעברית: דמי ניהול) ביחס למוצרי חסכון והשקעה אחרים, השקעה באפיקים הנגישים למנהלי השקעות מוסדיים בלבד ומסלולים מגוונים.

הקופה מאפשרת לכם לחסוך לטווח ארוך או בינוני, באמצעות הפקדות שוטפות או חד-פעמיות, עד לגובה תקרת ההפקדות. כבר אמרנו שתוכלו למשוך את הכסף בכל עת?

נחזור לרגע לנושא מס רווחי הון: אם תחליטו למשוך את הכסף כקצבה לאחר שתפרשו לפנסיה, לא תשלמו כלל מס. ההטבה הזו שווה לכם הרבה כסף בהתחשב בכך ששיעור המס על רווחי הון עומד כיום על 25%, או 25 אג' על כל שקל אחד של רווח.

במספרים גדולים אלה סכומי כסף לא מבוטלים! זה אולי פחות רלוונטי אם אתם כרגע בני/ות 25, אבל אם אתם/ן בני/ות 50 פלוס, זה כבר מתחיל להישמע מעניין.

 

למי מתאימה קופת הגמל החדשה?

ל-כ-ו-ל-ם/ן!

נכון, זה נשמע מוזר ושיווקי, אבל זו האמת. גמל להשקעה מתאימה לכל מטרה ולכל אחד ואחת בגלל שהמוצר הזה גמיש ונזיל, כפי שהסברנו קודם.

אם אתם זוג צעיר, נפתחת עבורכם אפשרות לחיסכון לילדים לטווח רחוק.

אם אתם צעירים, נגיד, גרים עדיין עם ההורים, ואתם יכולים להרשות לעצמכם לחסוך, המוצר הגמיש הזה בהחלט מתאים.

למבוגרים, נפתחת כעת אפשרות לחסוך לנכדים, כחלק מהסיוע לילדים.

יש גם אנשים בגילאי 50 פלוס שמסיבות כאלה ואחרות, לא חסכו מספיק לפנסיה או לחילופין נאלצו "לשרוף" חסכונות, וזו הזדמנות בשבילם "לתקן".

קופת הגמל החדשה עומדת להיות גם אלטרנטיבה לתיק השקעות מנוהל. הצפי הוא שרבים יבחרו להפנות חלק מכספם הפנוי למוצר זה, בגלל יתרונותיו הרבים.

כיצד תבחרו את החברה שתנהל לכם את הקופה?

למוניטין של חברה המנהלת חיסכון ארוך-טווח יש חשיבות רבה.

המוניטין מורכב מיציבות וחוסן פיננסיים, ניהול השקעות איכותי המניב תשואות חיוביות לאורך זמן, דמי ניהול הוגנים ושירות מקצועי.

כיצד בוחרים קופת גמל?

בחירה נבונה של קופת גמל כוללת מספר פרמטרים שיש לבחון בקפידה: מהי רמת החשיפה לסיכון שאתם רוצים (בעברית: כמה מניות יהיו בה), אילו תשואות השיגה החברה המנהלת לאורך זמן, מהם דמי ניהול, ולא פחות חשוב מכך, מהי רמת איכות השירות שניתן לכם?

בחסכון לטווח בינוני וארוך כדי ללכת על התאמה אישית בהתאם לגילכם, חסכונותיכם, מצבכם האישי ועוד.

מעוניינים להתייעץ עם משווק פנסיוני מורשה? השאירו פרטים:לפרטים נוספים וקבלת הצעה, מלא/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם.
שתפו עם חברים :