ראובן-ראשית

ראובן מיזרב, מנהל תחום לקוחות IBI TRADE
(נכתב באוגוסט 2014)

במאמרים הקודמים הכרנו מושגי יסוד במסחר בבורסה באמצעות ניתוח טכני, דיברנו על מימוש רווחים והתייחסנו לטיפים חשובים לסוחר/ת. כעת, נצלול לתוך נושא מרכזי וחשוב בניתוח טכני - "נרות יפנים" - תצורת גרף המשקפת את תנועת מחירו של נייר ערך בזמן מסויים, כאשר כל יחידת זמן מקבלת "נר", המורכב מ"גוף ופתיליות" (או "זנבות").

ויקיפדיה מספרת לנו שמקורו של גרף נרות יפנים חוזר ככל הנראה למאה ה-18, אז פיתח סוחר אורז יפני מכשיר פיננסי למסחר. הם הוצגו במערב על ידי סטיב ניסון, שכתב את הספר Japanese Candlestick Charting Techniques.

תצורת נר יפני:

nerot ראובן

מקור: בטא בורסה

הנר כולל ארבעה משתנים: מחיר פתיחה, מחיר סגירה, נקודת השיא במסחר ונקודת השפל במסחר. נר אדום מסמל סגירה בירידה ונר ירוק מסמל סגירה בעלייה.

נציג שלושה סוגים של תבניות אמינות של נרות יפנים, שיכולים לסייע לנו ליישם את הדברים עליהם דיברנו במאמרים הקודמים: קווי מגמה, רמות תמיכה והתנגדות אופקיות, פריצות, מחזורי מסחר, סרגל פיבונאצ'י, לקיחת רווחים וקטיעת הפסדים.

1. OKAR - נר בולען על רמת תמיכה או התנגדות אופקית, בשילוב אישור התבנית

נר מסוג בולען הוא גדול ומלא ומלווה בדרך כלל במחזור מסחר גבוה. הנר חייב להיות גדול מזה שבא לפניו והוא יהיה בעל משמעות אם נראה אותו על רמת תמיכה או רמת התנגדות. חשיבות הנר גבוהה ויש גם חשיבות לצבעו. לצורך העניין, נר בולען ירוק על רמת תמיכה יאותת לנו על אפשרות אמינה מאוד למהלך קרב של עליות. אישור כניסה לעסקה (טרייד) יהיה כאשר נקבל נר נוסף, הנמצא מעל הקצה העליון של נר הבולען, בשילוב עם פרמטרים כמו רמות תמיכה, קו מגמה עולה, סוף תיקון פיבונאצ'י. ככל שיהיו לנו יותר פרמטרים תומכים, כך עולה הסבירות למהלך עולה.

bolan ראובן

2. נר פטיש (HAMER)

גם נר זה הוא בעל אמינות גבוהה. הוא מייצג את כוח הקונים במהלך יום/שבוע מסחר (תלוי מהו טווח הזמן עליו עובדים). לנר פטיש תהיה חשיבות רק כאשר יבוא על רמת תמיכה.

דוגמא לנר פטיש:

patish ראובן

מקור: בטא בורסה

שימו לב שגוף הנר הינו ללא צל עליון (פתיל, או בשם אחר - זנב). המשמעות היא כי לאורך המסחר כח הקונים היה חזק והוא הרים את שער הסגירה קרוב מאוד לשער הפתיחה, מה שיצר צל תחתון ארוך. כשמצב כזה מתרחש על רמת תמיכה, אפשר לומר שכח הקונים עלה על כח המוכרים, מה שיצר את הזנב הארוך והגוף הקצר. האישור לתבנית יגיע, כמו בתבנית הבולען, כשנקבל נר נוסף שסוגר מעל גובהו של נר הפטיש. אין משמעות לצבע הנר – ירוק או אדום.

לדוגמא:


ishur techni ראובן


3. כוכב נופל (Shooting Star)

תבנית המסמנת סיום עליות או כח מוכרים חזק. הנר מאופיין בפתיל ארוך כלפי מעלה וגוף קטן, מה שמראה לנו שבמהלך המסחר היו קונים, אך לקראת סגירת המסחר הגיעו בעוצמה מוכרים רבים. נר זה מצביע על שליטה של המוכרים במסחר בנייר. בנר מסוג זה אין חשיבות כלל לצבעו, אלא רק לצורתו. אישור תבנית סיום העליות יתבצע באמצעות הנר הבא אחריו, שחייב לרדת מתחת לחלק התחתון של נר ה- shooting star.

דוגמא לנר "כוכב נופל":

kohav ראובן

גרף המתאר תבנית סיום עליות באמצעות נר כוכב נופל:

kohav graph ראובן

שתפו עם חברים :