%d7%91%d7%99%d7%9c%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%93

25.6.17

השבוע שעבר היה אמנם די משעמם מבחינת נתונים, שום דבר מיוחד, אבל במסחר בבורסות - שבוע לגמרי סוער.

זה התחיל עם מימוש במניות הטכנולוגיה, אבל את זה כבר הספקנו לשכוח, כי בסוף השבוע הגיע ראלי במניות הפארמה. ומעל הכל מרחף הנפט שממשיך לזחול מטה.

אז מה קרה במניות הפארמה? הריצה במניות חברות הפארמה בסוף השבוע הגיעה על רקע דיבורים בארה"ב על כך שהצעדים של ממשל טראמפ בשוק זה יהיו מתונים יותר מכפי שצפו בעבר ושבעצם אין להם כוונה לנקוט בצעדים נוספים. בנוסף, גם צבר תרופות חדש וגדול של חברות הפארמה מוסיף רוח גבית לסקטור.

איך זה שהנפט יורד ל-43 דולר לחבית ואנחנו עדיין לא שומעים את כל סיפורי הבדיעבד על מיתון בסין? אז זה קורה כי נראה שבינתיים הזחילה ל-43 דולר מגיעה מצד ההיצע ולא מצד הביקוש. ארה"ב ממשיכה להגדיל את התפוקות ורואים את זה גם במדינות הקטנות  באפריקה. ארה"ב צפויה בעתיד הקרוב לעקוף את סעודיה בהפקת הנפט, ויש כאן תנועת מלקחיים של מצד אחד, הורדת תפוקות בסעודיה ומצד שני, טכנולוגיה מתקדמת בארה"ב שהופכת את פצלי השמן לרווחיים גם ב-40 דולר לחבית.

במשחק הזה חשוב להבין שהסעודים מורידים תפוקות כדי לעצור את היצור בארה"ב. ההנחה של הסעודים היא שארה"ב לא יכולה לייצר ברמות מחיר נפט של 40 דולר כי זה לא רווחי להם. אבל, ככל שארה"ב תמשיך להעלות תפוקות ברמות מחירים כאלו, הסעודים יבינו שאין טעם להוריד תפוקות היות שהאמריקאים ממשיכים לייצר. כשזה יקרה, נראה את הסעודים מייצרים בתפוקה מלאה ומורידים עוד את מחיר הנפט.

גם צריך לזכור שהכלכלה הסעודית נכנסה לתהליך של פיתוח שאינו תלוי בנפט. הם נגמלים מהנפט, בדומה למה שרוסיה עשתה (די בהצלחה לפי הנתונים משם). ככל שהכלכלה שלהם תהיה פחות תלויה בנפט כך הם ירשו לעצמם להעלות בחזרה את התפוקות.

אבל, אם השוק יתחיל לחשוד שהירידות במחיר הנפט מגיעות מצד הביקוש...זה יכול להיות כואב, כי הסיפור הזה ישתלב יפה עם ההשתטחות של עקום התשואות בארה"ב (שעשוי לסמן על מיתון באופק בארה"ב) וכל זה יחד יפול על שוקי מניות שכבר מזמן לא  זולים.

%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8-%d7%99%d7%95%d7%97%d7%a4%d7%96

ליאור יוחפז

מנהל השקעות ראשי, IBI גמל והשתלמות

שתפו עם חברים :