%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

מלחמת הזהב השחור

We think that in the long term global oil demand dynamics and reduced investment during the period of ultra low prices will balance the market, but that the risk of a price war resuming remains,

כך סיים את מסיבת העיתונאים הדובר הבכיר של חברת רוזנפט (חברת הקידוח הגדולה ברוסיה).

בנובמבר האחרון התכנסו בווינה חברי הקרטל החזק בעולם (OPEC) על מנת לעצור את הירידה המתמשכת, ירידה שנמשכת כבר 3 שנים, במחרי הנפט. הארגון ובראשו סעודיה וקטאר קבעו שעל כל חבריו לצמצם באופן דרסטי את ההפקה ולעמוד ביעד הסופי של קיצוץ בגובה של 1.2 מיליון חביות ליום, דבר שיוביל בסופו של ההליך לקיבועה מחדש של נקודת המפגש בין ההיצע לביקוש על סביבות 65 דולר לחבית, יעד שאפתני למדי בהתחשב בכך שמחיר לחבית היום עומד על 47.54.

אם כך אז מדוע OPEC שמחזיקה ביותר מ-80% מסה"כ עתודות הנפט העולמיות לא מצליחה כמו בעבר לייצב את מחיר הנפט העולמי כרצונה? את התשובה לשאלה נפתח בדוח מעניין שפרסמה בשבוע שעבר חברת בייקר יוז (Baker Hughes) אחת מחברות הגדולות בתעשיית הנפט בארה"ב. בדוח ניתן לראות בבירור את העלייה החדה במספר האסדות שפעולות כרגע בארה"ב. המספרים בדוח מראים שכמות האסדות הפעילות הגיעה ל-809 (מדובר בשיא של אסדות מאז ינואר 16).

את העלייה החדה במספר האסדות והנפקת החביות ליום (9.2 מיליון חביות) ניתן לקשר ישירות להחלטה שלקח הקרטל בנובמבר האחרון, ההחלטה על הקיצוץ שהותירה שווקים נרחבים במזרח אסיה ובמיוחד בסין במצב של צימאון מתקדם לזהב השחור דבר שהוביל לביקושם גדולים ולסביבת עסקים נוחה מתמיד לחברות פצלי השמן האמריקאיות.

המצב החדש שנוצר לאחר הוביל את OPEC וסעודיה בפרט למציאות של LOSE-LOSE. מחד סעודיה מבקשת להמשיך את הקיצוץ ואף להרחיבו בכדי לתמוך במחיר הנפט הרצוי דבר שמקשה עד מאוד על חברות הארגון שחלק גדול מהיצוא שלהם מגיע מהפקת הנפט, ומאידך, כל קיצוץ נוסף מתקבל בברכה בתעשיית הנפט האמריקנית שתמלא בשמחה את החסר.

השבוע של הממלכה

את השבוע הממלכה המאוחדת פותחת ביום רביעי,29/03/2017, כאשר הממשלה תתכנס ותצביע סופית על החלת סעיף 50 של אמנת ליסבון (סעיף המתייחס ליציאה מן האיחוד) מרגע ההצבעה תתחיל בריטניה תהליך בן שנתיים אשר בסופו תצא לחלוטין מהאיחוד.

על פניו ההליך נראה קל ולא מאיים אך לאחרונה בראיון לרשת BBC  אמר נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר, כי בעקבות העזיבה בריטניה תאלץ לשלם קנס שעשוי לעמוד על כ-50 מיליארד ליש"ט בגין עזיבת האיחוד האירופי דבר שלא נובע מענישה או מסנקציה כזו או אחרת כנגד הממלכה אלא כסעד על הסעיפים שבריטניה הפרה אל מול האיחוד האירופי בכך שהצביעה על העזיבה.

יומיים לאחר מכן ביום שישי  31/03/2017 יפורסם דוח התוצר הלאומי הגולמי של בריטניה (דוח שקובע את השווי הכולל של כל הסחורות והשירותים שיוצרו והיוו את הפעילות הכלכלית במדינה) התחזיות בשווקים שהתוצר יעלה ב-0.7% בדיוק כמו ברבעון הקודם ושהצמיחה הכלכלית במשק תעמוד על 2% בלבד.

דסק ניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

         אבישי גלייטמן                            מתן שטיינברג                              דימה פלינר                                דניאל טאובר

אבישי-גלייטמן         מתן-שטיינברג1         דימה-פלינר         Daniel_006

שתפו עם חברים :