%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%95-%d7%a9%d7%95%d7%95%d7%a7%d7%99-%d7%97%d7%95%d7%9c

דהירת המטדור הספרדי

שנים רבות נחשבת גרמניה כספינת הדגל של הגוש האירופי, עם כלכלה מובילה, תמ"ג גובה, שיעור אבטלה ותעסוקה גבוהים ומשמעת פיננסית נוקשה של אוכלוסייתה.

בימים אלה נתונה גרמניה לאיום מכיוון חצי האי האיברי הלא היא - ספרד. מתחילת 2017 תופסת ספרד נפח כלכלי מתחדש, הנובע בין היתר מתמורות רגולטוריות אשר שיפרו את מצבה ביחס לשנים קודמות.

כלכלת ספרד נהנית מצמיחה בשנתיים האחרונות (2015-2016) 3.4% 3.1% בהתאמה והצפי חיובי ל 2017 ועומד על 3%. נתון זה נתמך בין היתר ע"י הגברת מקומות תעסוקה וצמיחה בתיירות במקביל לסביבה אינפלציונית נמוכה (1.5%).

בזירת שוקי ההון המקומיים, המדד המרכזי IBEX 35 נהנה בשנה האחרונה מעליה של 23% אולם רחוק משיאו טרם משבר 2008 (15,750 נ"ב).

נקודה מעניינת נוספת היא הריבית. ספרד כמו מדינות הגוש ואחת המייסדות שלה, מאמצת את החלטת הבנק המרכזי האירופי החל ממרץ 2016 ומעמידה ריבית מקומית על 0%, סביבה אשר יצרה שימוש גובר באשראי צרכני. ניכר כי מגמה זו תימשך במקביל ל"בנצ'מרק הגושי" בנושא הריבית.

בזירת שוק העבודה בשלוש השנים האחרונות אנו עדים להיפוך מגמה כאשר מרמות של 24.47% בלתי מועסקים הגיעו לכ- 18.75% גם אם עדיין מדובר בשיעור גבוה של מובטלים מגמת שינוי של 30% היא משמעותית ומהווה כאחד האלמנטים המשפיעים על הצמיחה בספרד.

השנים הקרובות יעידו האם ספרד בדרך לשינוי והאם שיפור בגוש יסייע גם למדינה אשר עד לפני 150 הייתה אחת המעצמות החזקות בעולם ובשנים האחרונות הסתמנה כמובילה באבטלת צעירים ובמשבר אשראי גובר.

והפעם בזירת הסחורות - אורניום

למשמע מונח זה מרביתנו חושבים על נשק גרעיני, ההסכם עם איראן או פוקשימה. אולם מדובר באחד היסודות העתיקים בטבלה המחזוריות אשר מהווה יסוד שימושי בתחנות כוח גרעיניות ברחבי העולם.

מזה 50 שנה שמדינות בעולם המערבי עושות שימוש נרחב באנרגיה זולה ופחות מזהמת (אין טעות במשפט) אולם חששות (לא תמיד מבוססים) מצד החברה מפחיתים את השימוש הפוטנציאלי הגלום בו.

כאשר משווים את העליות התפעוליות של האורנים אל מול הפחם נכרים לא רק הפערים בזיהום אלא גם התוצרים הסופיים. בעוד שמטיל אורנים אחד (שוקל כמה גרמים בודדים) שווה בערכו האנרגטי לטון פחם, הרי ברור שהעלות תהיה שונה.

טרם האסון בפוקשימה ב-2011 נסחר האורניום במגמת עלייה ברמות של 72$ אולם המשבר הביא עימו ביטולים נרחבים של הקמת תחנות כוח גרעיניות (המהוות מקור אנרגיה חלופי) וחוזי הקמה – מה שהוביל לירידה במחיר האורניום שעומד כיום ברמות של 20.5$.

המציאות הכואבת לעם ביפן הביאה את העולם לעשות חושבים של עלות מול סיכון ותועלת בתחום זה כאשר החשש מתאונות תמיד עומד בעינו אע"פ שהעלויות נמוכות משמעותית בשימוש בדלק מאובנים או מקורות ירוקים.

מה קורה בהמשך השבוע?

מכירות הבתים לחודש יוני בארה"ב (24.07) – כאשר הצפי לירידה של 5.57 מיליון בהשוואה לחודש קודם. מדד זה מהווה את השוני בשיעור מכירות הבתים לפרטים בארה"ב בחודש נתון אל מול חודש קודם.

החלטת ריבית  (26.07) הפד צפוי להותיר את הריבית ב 1.25% והצהרת ה FOMC  (ועדת השוק של הפד) העשויה לשפוך יותר אור על האמרה של ילן מאמצע החודש כי הבנק יתחיל לצמצם במהלך השנה את המאזן שלו בכ-4.5 טריליון דולר בין היתר ע"י אג"ח ממשלתי.

מלאי נפט (26.07) – השינוי בהיצע מלאי הנפט בארה"ב כאשר תנודתיות מאפיינת את סקטור זה.

מדד המחירים בצרפת (28.07) – צפוי להיוותר ללא שינוי.

השבוע אנו צפויים לחזות בדוחות החודשיים (Q2) של החברות הגדולות בין היתר: אמריקן איירליינס, אמזון, בואינג, קאטרפיליר, גוגל, פורד, פייסבוק.

הידעת?

הנמרים של מזרח אסיה (Four Asian Tigers) הוא כינויים של הונג קונג, דרום קוריאה, סינגפור וטאיוואן אשר קצב התפתחותם הכלכלי היה גובה משאר מדינות מזרח אסיה ודרום מזרח אסיה בפרט.

החל משנות ה-60 עד אמצע שנות ה-80 קצב צמיחתם היה בין 9% ל 7% שנתי. אחד האלמנטים המשמעותיים אשר הבטיחו קרקע פורייה לצמיחה זו היא הבסיס הביתי של חינוך, התפתחות פוליטית מתאימה, השקעות זרות מוצלחות ופיתוח מגזר הייצוא אשר תרם לכניסת כסף זר.

בנוסף לכך, המערב ולייתר דיוק חברות פיננסיות וטכנולוגיות ראו במדינות אלה בסיס מתאים להקמת מרכזי פיתוח ותעשייה כגון: בנקים זרים, חברות עתירות ידע וכ"ו. מדיניות אלו מהוות דוגמא למדינות העונות להגדרה של שווקים מתעוררים הרואים בקבוצה זו מודל לחיקוי.

 

דסק ניירות ערך זרים

03-5197933

שני עד שישי 09:00 עד 23:00

הסוחרים שלנו בחו"ל

שתפו עם חברים :